Mutlu evlilik için öneriler

Uzmanlar öncelikle bir gerçeğin bilinmesi gerektiğini söylüyorlar. En mutlu görünen evliliklerde bile sorunlar olabiliyor ve eşlerden biri diğerini terk etmeyi düşünebiliyor zaman zaman. Ancak yapılan araştırmalara göre evli çiftlerin %71’i hayatlarının geri kalanını eşleriyle birlikte geçireceklerini düşünüyor. Mutlu bir evlilik için bilmenz gereken 7 önemli nokta var:

* Sağlıklı ve mutlu bir evlilik sürdürmek için eşlerin ilk yapması gereken, evlendikleri için kendilerini bırakmamak. Yeni evlenen çiftlerin pek çoğunun kilo aldıkları görülür. Eşi kilo alan kişilerin de kilo alma ihtimali %37 artıyor. Bu nedenle daha evliliğin başında sağlıklı bir ömür sürmek için sağlıklı beslenme alışkanlıklarını birlikte edinmek gerekiyor.

* İkinci önemli kural ise daha evlenmeden finansal bir plan yapmaktır. Yapılan bir araştırmaya göre evli çiftlerin %40’ı birbirlerine cüzdanları konusunda yalan söylüyor. Ayrıca uzmanlar evliliklerde en büyük anlaşmazlıkların maddi nedenler yüzünden yaşandığını belirtiyor. Bu nedenle finansal kurallar daha evlenmeden belirlenmeli ve iki taraf da bu kurallara uymalıdır.

* Ev ve evlilik hayatıyla ilgili kurallar daha baştan ve birlikte belirlenmelidir. İki taraf da farklı yapılardaki ailelerden geliyor olabilir ve büyüdükleri kurallar farklı olabilir. Basit gibi görünen ufak sorunlar zamanla birikerek büyük problemlere dönüşebilir. Bu nedenle evliliğin başında bazı kurallar belirlenmeli ve iki taraf da bu kurallara uymalıdır.

* Uzmanlar hem finansal hem de genel ev hayatıyla ilgili kurallar konulması gerektiğini belirtirken, bu kurallar konusunda gerektiği zaman esnek olunması gerektiğini de ekliyorlar. Değişen koşullar altında belirlenen kurallarda bazı durumlarda değişiklikler yapılabileceği ve bunun normal olduğunu iki tarafın da bilmesi gerekiyor.

* Evlilik her ne kadar hayat arkadaşlığı anlamına gelse de eşinizden başka arkadaşlarınız olduğunu ve her zaman olması gerektiğini unutmayın. Sıkıldığınızda ya da neşeli olduğunuzda içinizdekileri paylaşabileceğiniz bir arkadaşınız olmalı.

* Uzmanlar çocuklarla birlikte geçen yıllardan sonra onlar evden ayrıldıklarında eşlerin evliliklerinde daha tatmin olduklarını belirtiyor. Özellikle kadınlar çocukların sorumlulukları ortadan kalktıktan sonra eşleriyle daha çok vakit geçirme imkanı bulduklarını söylüyorlar. Uzmanlar bu dönemde eşlerin birbirlerini yeniden keşfettiklerini ve daha mutlu vakit geçirdiklerini belirtiyorlar.

Post navigation

Bir yanıt yazın