hamilelikte hangi ruya ne anlama geliyor

Hamilelikte Hangi Rüya Ne Anlama Geliyor?

Hamile kadınların birçoğu bu özel süreç boyunca rüyalarının da değiştiğini, hemen her gece birbirinden farklı ilginç rüyalar gördüklerini anlatıyorlar. Neler yok ki bu rüyalarda, konuşan hayvanlar, dev binalar, ve tabii ki farklı farklı bebekler. Biz de anne adaylarını zaman zaman endişelendiren bu rüyalar hakkında kafamıza takılanları uzman doktorlara sorduk. Ve bu konuda ilginç bilgiler aldık. Bunları yazının devamında okuyacaksınız ama hepsinden önce, uzmanların, hamilelik boyunca rüyaların sıra dışı hale gelmesinin som n derece normal olduğunu belirttiklerini hatırlatalım ve anne adaylarını rahatlatarak haberlerimize başlayalım.

Neden Daha Çok Rüya Görüyorum?

Yukarıdaki bu soru hamile pek çok kadın tarafından soruluyor. Bu soruyu doğru yanıtlamak için öncelikle uykunun aşamalarından bahsetmek gerekiyor. Bilindiği gibi, uykunun birkaç farklı aşaması var. Bu aşamalar hafif uykudan derin uykuya kadar devam ediyor. İnsanlar en çok uyku sırasında gördükleri rüyaları anımsıyorlar. Hamile kadınlarsa, hamileliğin getirdiği bazı küçük fizyolojik rahatsızlıklar nedeniyle (ağrıyan bacaklar, büyüyen karın, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı) derin uyku aşamasına girmekte zorlanıyor. Ve bu nedenle hatırlıyorlar.

Peki rüyaların türü neden değişiyor? Uzmanların bu soruya verdikleri ilk yanıtsa şu; “çünkü bu rüyalar bilinçaltınızdaki, hamile olma durumuna ait his ve düşüncelerin bir yanılsaması.” Hamilelik her ne kadar normal bir süreç de olsa, bedeninizdeki bu değişiklikler ruh halinizde heyecandan anksiyete, yani endişeye kadar, pek çok farklı duygu olarak tezahür edebiliyor. Siz de onları günlük hayatta hissediyor ama simgelere dönüşmüş hallerini rüyalarınızda görüyorsunuz.

hangi ruya ne anlama gelir

Hangi Rüya Ne Anlama Gelir?

Yetişkin çocuklar doğurmak: Özellikle hamileliğini yaşayan bazı kadınlar, yetişkin bir çocuk doğurduklarını görebiliyorlar. Uzmanlara göre bunun iki nedeni var. İlki annenin çok minik bir bebeğe bakmaktan biraz çekinmesi ve çocuğunun bir an önce sorunsuz bir şekilde büyümesini arzulaması. İkincisiyse çalışan anne adaylarının, işe dönerek bebeğinin en güzel zamanlarını kaçırmaktan korkuyor oluşu.

Araba kullanmak: Hamile bir kadın bedenindeki değişikliklere alışmakta, adapte olmakta zorluklar yaşayabiliyor. Büyüyen karnı, su tutan göğüs ve bacakları nedeniyle rahatsızlık hissedebiliyor. Rüyada araba kullanmaktansa hayatı simgeliyor. Bir kamyonu, tırı ya da bir arabayı kullanmaya çalışmak ve bunu yaparken de zorlanmak yeni bedene alışırken yaşanan güçlükleri temsil ediyor.

Büyük binalar görmek: Anne adayları, sıklıkla rüyalarında binalar, gökdelenler ve büyük yapılar gördüklerini dile getiriyorlar. Bunun nedeni karınlarındaki bebeği hissetmeleri. Genellikle bebek büyüdükçe binaların boyutu da büyüyor!

Yüzmek: Dereler, denizler ve okyanuslar, balıklar ve deniz canlıları ve tüm bunların içinde yüzen siz. Sanıyoruz, bunu nedeninin rahminizde, 36. Haftada yaklaşık 1000ml miktarına ulaşan su ve onun içinde üzen bebeğiniz olduğu. Hamileliğinizin günlerinde bu rüyalar gittikçe daha abartılı ve hatta bazen korkunç hale gelebilir, sakın endişe etmeyin.

Konuşan hayvanlar: Yavru köpekler, kediler, civcivler ve kuzular çoğu zaman anne adaylarının rüyalarının başkahramanları olabiliyorlar. Bu küçük ve sevimli hayvanlar genellikle konuşuyor ve aslında bebeğinizi temsil ediyorlar. Bunlarla ilgili yaşanan sıkıntılı durumlarsa, bebeğinizi karşılamaya dair endişelerinizi simgeliyor.

Erotik Rüyalar: Anne adaylarının cinsellik içeren rüyalar görmesi de sıklıkla rastlanan bir durum. Uzmanlara göre bunun sebebi, hamile kadının kendini eskisi gibi güzel hissetmemesi ve bu sebeple güvensizlik yaşaması.

Yabancı ülkelere seyahat etmek: Bebek sahibi olmak ve yabancı bir ülkeye seyahat etmek… Bu iki durum arasındaki ilişkiyi kurmak pek de güç değil. Bebeğin bakımı konusunda her anne adayı endişeler yaşar ve rüyada gidilen yabancı ülkeler ve oradaki zorluklar da tam olarak bu hisleri simgeler. Eğer bu ülkede kısa bir süre kalıyor ve güvenli bir şekilde eve dönüyorsanız, bu bebek sahibi olmaya daha pozitif baktığınız ve güçlüklerin üstesinden kolayca geleceğinize inandığınız anlamına geliyor.

DOĞUM ÖNCESİ İHTİYAÇ LİSTESİ Konulu makalemize aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

DOĞUM ÖNCESİ İHTİYAÇ LİSTESİ https://www.bebek.com/dogum-oncesi-ihtiyac-listesi/

Post navigation

Bir yanıt yazın

21. Hafta Gebelik

Anne ve Anne Adaylarına 3 Kitap Önerisi!

Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü ve Tedavisi