Hamilelik Sonrası Çatlaklara Bitkisel Çözüm

Hamilelik Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

Doğum sonrasında yeni annelerin, yaşadığı ancak basit yöntemler ile çözümü olan bir durumdur. Hamilelik sırasında derinin fazla kilodan dolayı gerilmesinden dolayı ortaya çıkan izlerdir. Hamilelik sırasında alınan önlemler ve kullanılan kremler bazı çatlaklarda yeterli olmayabilir. Doğum sonrasında oluşan çatlaklar için bitkisel yağlardan da yardım alabilirsiniz.

Doğum sonrası çatlaklarınızla uğraşmak istemiyorsanız, öncelikle hamilelik süresinde bol su ve sıvı tüketimine önen vermelisiniz. Gebelik süresi boyunca sık ve çok kilo alıp vermek hem sağlık için hem de cilt için zararlıdır. Bu sebepten de alanında uzman bir diyetisyen tarafından yardım alınmalıdır.

Kilo vermeye başladıkça çatlaklar, gözünüze daha da batacaktır. Bu durumda diyet yaparken, spor yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Yeni çatlakların oluşumunu engellemek için de duş yaparken, çatlakların olduğu bölgeye dairesel biçimde masaj yapılması da olumlu yönde etki yaratabilir. Böylece, ciltteki kan dolaşımının artması sağlanır.

Kakao yağı, keten yağı ve gliserin yağını aynı ölçülerde, minik bir kabın içinde karıştırın. Çatlak olan bölgelere uygulayın ve bu işlemi her gün tekrarlayın. Zamanla çatlaklarınızda olumlu yönde gelişmeler olduğunu göreceksiniz.

2 çay kaşığı zeytinyağı,

2 çay kaşığı badem yağı ve

2 çay kaşığı çörekotu yağını, yine aynı miktarda karıştırın. Çatlakların olduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika sonra ılık su ile temizleyin.

Hamilelik sonrası çatlaklara bitkisel çözüm olarak kullanabilecek yağlar:

  • Kakao yağı
  • Gliserin yağı
  • Keten yağı
  • Badem yağı
  • Saf zeytinyağı,
  • Çörekotu yağı,
  • Kantaron yağı,
  • Kayısı yağı
  • Melisa yağı

Doğum sonrasında çıkan çatlaklar için tavsiye edilen bitkisel yağları, eşit miktarlarda karıştırılıp, çatlakların yoğun olduğu bölgelere masaj yaparak ve dairesel biçimde uygulanmalıdır. Bu şekilde uygulamalar ile cildin sıkılaşması gerektiği için kan dolaşımının artması sağlanır. Bunun için de 2 kahve fincanı badem yağı, 1 adet orta boy limonun suyu ve 30 gram aloe vera jeli, küçük bir kapta karıştırılarak, çatlakların olduğu bölgeye uygulanmalıdır.

Hamilelik Çatlakları İçin Maske tarifi

-2 tatlı kaşığı badem yağı,

-2 tatlı kaşığı ceviz yağı,

-1 tatlı kaşığı menekşe yağı,

-2 tatlı kaşığı susam yağı.

Bitkisel yağları küçük bir kapta karıştırdıktan sonra cilde uygulamadan önce etkili bir sonuç almak için cilde peeling uygulanması gerekir. Derinlemesine temizlik sağlanan cildin, gözenekleri açılır ve uygulayacağınız maske derinin daha alt tabakalarına da ulaşabilir.

Hamilelik psikolojisi ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelik-psikolojisi/

Post navigation

Bir yanıt yazın