Hamilelik Sonrası Beslenme

Hamilelik Sonrası Beslenme

Hamilelik dönemi, anne adayının yeterli ve dengeli beslenmesi gereken dönemlerdendir. Bu dönemde, anne adayının beslenme şekli, aynı zamanda karnındaki bebeğin de beslenmesini etkileyecektir.

Hamilelik sonrası beslenme ise aynı derecede önem taşır. Bebeğin meme emeceği süre boyunca, bebek anne sütünden beslendiği için yine çok önemli bir dönemdir.

Annenin beslenmesi bizim için çok önemlidir. Annenin tükettiği her besin sütüne geçerek bebeğini doğrudan etkiler.

Beslenme şekli, anne adayının normal doğum ya da sezaryen doğum yapmasıyla farklılık gösterir.

Anne adayı, normal doğum ile bebeğini dünyaya getirdiyse, özel bir diyet uygulaması gerekmez. Fakat her emziren annede olduğu gibi bol sıvı besin tüketiminin önemli olduğu bilinmelidir.

Eğer anne sezaryen doğum ile bebeğini dünyaya getirmişse, alanında uzman bir diyetisyenden yardım alarak, beslenme programını oluşturabilir. Bu beslenme programı genellikle; annenin ilk gün sıvı gıdalar ile beslenmesi ile başlar. Sonrasında ise annenin gaz ve gaita çıkarmasına göre doktoruna danışarak yumuşak veya normal gıdalar ile beslenmeye geçilebilir.

Bu Dönemde Beslenme Neden önemlidir?

Doğum sonrasında emziren annelerin sıkıntı yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de, hamilelik sırasında alınan kilolardır. Emziren anneler, hem gebelikte aldığı kiloları vermek ister hem de uyguladıkları diyet programının, süt seviyesini azaltmasını engellemek ister.

Emziren annenin ilk 6 ay diyet yapmalarını önermiyoruz.

Emzirme döneminde anne bebeğini emzirirken 500-700 kalori harcar. Bunun yanında anne yeterli ve dengeli beslenir her besin grubundan tüketmeye çalışırsa kolaylıkla doğum sonrası kilolarından kurtulacaktır.

Doğum sonrasında kilo vermek ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak için tıklayın.

Doğum sonrası kilo verme konulu Youtube ve Facebook üzerinden gerçekleşen canlı yayınımızı izleyebilirsiniz.

YouTube video

Anne adayı, hamilelik süresinde aldığı kiloları vermek için en iyi dönem, emzirme dönemidir.

Emzirme sırasında bazal metabolizma hızı diye bilinen, vücudun harcadığı enerji, normal dönemden çok daha fazladır. Bu sebeple de emzirme döneminde uygulanan, doğru beslenme programı ile hem kilo verilmiş olur hem de bebeğinizin daha kaliteli süt ile beslenmesi sağlanmış olur.

Emziren annelerin doğru olduğunu düşündüğü için yaptığı bir diğer yanlışta, sütün kalitesini ve miktarını artırmak için gereğinden fazla yemek yemesidir.

Dikkat! Annenin daha fazla yemek yemesi sütün ne kalitesini ne de miktarını artırır.

Sütün kalitesini ve miktarını artırmak için en önemlisi sıvı desteğidir. Bizim de en önemli sıvımız suyumuzdur! Gün içerisinde 8-10 bardak su içmeye gayret edin. Sıvı desteğini artırmak adına gün içerisinde süt grubundan; ayran gibi kefir gibi besinler tüketebilirsiniz. Kefir, bağırsak sağlığımız için çok değerlidir. Bağırsaklarımızda bizim ikinci beynimizdir.

Emzirme döneminde kafein tüketimini önermiyoruz. Emzirme döneminde kafein tüketimi bebeğinizin uyku kalitesini olumsuz etkileyebiliyor.

Dikkat! Yeşil çayın içerisinde de kafein olduğunu unutmayalım!

Yeşil çay yerine rezene gibi papatya gibi bitki çayları tüketebilirsiniz. Rezene çok iyi bir süt artırıcıdır.

Süt, ıhlamur, bitki çayları, meyve suyu yahut az şekerli kompostolar tercih edilebilir.

Emzirme döneminde beslenmeniz ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz emzirme rehberimizi inceleyebilirsiniz.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın