gebelik sancı

Gebeliğin İlk Döneminde Yaşanan Sancılar Hakkında Her Şey!

Dünyaya bir canlı getirebilmek, kadınlara bahşedilmiş en özel yetenek olsa gerek. Bunu başarabilmeniz ise, gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması ile mümkün olacaktır.

Gebelik, 9 ay kadar devam eden zorlu bir süreçtir.
Hamilelik belirtileri ile başlayan gebelik serüveniniz, ortalama 38-40 hafta kadar sürecek ve bu zaman diliminde ömrünüz boyunca hiç yaşamadığınız şeyleri deneyimleyeceksiniz.

Bebeğiniz karnınızda büyüdükçe onun minik hareketlerini ve tekmelerini hissederek mutlu olacak, kimi zamansa ödem tutup şişen vücudunuzdan veya mide yanmalarınızdan şikayet ederken bulacaksınız kendinizi.

Hamilelik mutluluk verici ve heyecanlı bir durum olmasının yanı sıra bazen karşınıza sıkıntılı durumlar da çıkarabilecek. İşte bu durumlardan belki de ilki, gebelikte ilk aylarda sancı yaşamaktır.

Peki anne adaylarını endişeye düşüren bu sancılar neden olur, tedavisi var mıdır, bebeğin sağlığı için tehdit oluşturur mu?

Gebeliğin İlk Haftalarında Sancı Olur mu?

Bir bebeğinizin olacağını öğrendiğinizde, merak ettiğiniz konuların ve cevap aradığınız soruların sayısı da artış gösterir. Önceliğiniz ve odak noktanız artık hamileliğiniz ve bebeğinizdir.

Bu sebeple, özellikle gebeliğinizin ilk zamanlarında yaşadığınız her durum, en ufak bir ağrı, akıntı, sancı bile sizin için çok önemli bir hâle gelir.

Hamileliğin ilk haftası sancı olur mu?’ sorusu da, anne adaylarının merak ettikleri bu konular arasındadır.

Hamilelik, üç trimesterden oluşmaktadır. Bu trimesterlerden herhangi birinde, gebelik veya başka nedenlerden kaynaklı olarak sancılar yaşamanız mümkün.

Özellikle 1.trimester döneminde kasılma, kramp ve ağrı şeklinde sancılar çekmek, düşük tehlikesini akıllara getirmektedir. Ancak bu sancılar her zaman kötüye işaret değildir.

Birçok anne adayının gebeliğin ilk haftalarında sancı çekmesi söz konusu olabilir. Bebek beklediği haberini yeni almış müstakbel annelerin bu durum karşısında korkuya kapılması çok normaldir.

Yaşadığınız sancının sebebi, gebelikten dolayı meydana gelen basit bir sancı olabileceği gibi başka bir neden de olabilir. Böyle bir sorun yaşanması durumunda, korkuya kapılmadan doktorunuza başvurmanız en uygunu olacaktır. Böylelikle sancının sebebi belirlenebilir.

gebelik sancı

Hamileliğin İlk Aylarında Yaşanan Sancılar Neyin Habercisidir?

Hamileliğin ilk belirtilerinin oluşmasıyla birlikte, vücudunuzda biyolojik ve fizyolojik bazı değişimler meydana gelir. Gebelik hormon seviyelerinin yükselmesi nedeniyle vücudunuzun bu değişime uyum sağlayabilmesi, hamilelikte ilk aylarda sancı oluşmasına neden olabilir.

Gebeliğin ilk dönemlerindeki bu sancılar, bazı durumların habercisi olabilmektedir.

  • İlk haftalarda yaşadığınız hafif sancılar, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşiyor olduğunun bir göstergesidir.
  • İlk aylarda, kasılmaya benzer ağrı şeklinde sancılar varsa ve bu duruma kanama da eşlik ediyorsa gebelik kaybı(düşük) belirtisi olabilir.
  • Gebeliğin ilk dönemlerinde rahim kasılmasına benzer sancıların olması, rahim bağlarının gevşemesine ve rahmin büyümesine işaret ediyor olabilir.
  • Karın bölgesindeki sancı, bağırsak sorunlarının belirtisi olabilir. Progesteron hormonun artış göstermesi ile bağırsak hareketleri yavaşlayabilir ve kabızlık, gaz sancısı meydana gelebilir.

Hamilelikte Yaşanan Sancıların Nedenleri Nelerdir?

Birçok doktor, hamilelik dönemindeki sancıları iki başlık altında incelemektedir. Gebelikten kaynaklı olan ve olmayan olarak sıralanan bu nedenleri, zararlı ve zararsız sancılar olarak da sıralayabilmek mümkündür:

  • Hamilelikteki Zararsız Sancılar

Bu dönemde yaşadığınız bu şikayetlerin nedeni, herhangi bir tehlike içermeyen ve hamileliğinize bağlı olarak vücudunuzda gelişmiş sancılar olabilir.

Döllenmiş Yumurtanın Rahme Yerleşmesi

Genellikle gebeliğin oluştuğu ilk haftalarda, rahimde hafif kasılma ve sancılanmalar sık görülür. Bu sancı, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme sancısıdır ve gebeliğin ilk belirtilerindendir. Yaşanması normaldir.

Kabızlık, Gaz Problemi Gibi Bağırsak Sorunları

Hamilelikte, progesteron hormon seviyesinde artış yaşanır. Bu artış, annelerin vücudunda bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir.

Yavaşlayan bağırsak hareketleri, karın boşluğunda gaz sıkışmasına ve kabızlığa yol açabilir. Kısacası, hamilelerin ilk zamanlarda şişkinlik yaşaması ve sancı çekmesinin bir nedeni, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıdır ve bu sancılar bebek için tehlike oluşturmaz.

Yuvarlak Bağların Rahmin Büyümesiyle Gerilmesi

Rahmin iki üst köşesinden başlayıp genital bölgeye kadar uzanan bağlara ‘yuvarlak bağlar’ denmektedir. Bu bağlar, bebeğin büyümeye başlaması ile gerilerek kasılır ve rahmin genişlemesine yardımcı olur.

Bu kasılmalar da anne adayında sancı olarak hissedilir. İlk aylarda görülebileceği gibi, bebeğin ağırlığının arttığı son dönemlerde de görülmesi normal sancılardır.

Bebeğin Rahme Baskı Uygulaması

Gebelikte görülen ve risk oluşturmayan sancılardan biridir. Bebeğinizin karnınızda büyümesi sonucu rahme baskı uygulayarak kasıklarda ağrı ve sancı oluşturmasıdır ve hamileliğin ilk ayında sancı nedeni olmasından daha çok son dönemlerdeki hamilelik sancıları arasında sayılabilir.

  • Hamilelikteki Zararlı Sancılar

Zararlı kabul edilebilecek ağrı ve sancıların nedenleri daha çok gebelik kaynaklıdır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Bebeğiniz karnınızda büyüdüğünde idrar torbasına baskı yapar ve idrar akışı yavaşlar. Bu durum, idrar yollarında enfeksiyon oluşmasına neden olabilir ve gebeliğin ilerleyen döneminde sorun oluşturabilir. Hissedilen sancıya, kaşıntı ve yanma da eşlik eder.

Dış Gebelik

Hamileliğin ilk dönemlerinde sancı oluşması, dış gebeliğe işaret ediyor olabilir. Dış gebelikte bebek rahmin dışında bir bölgeye tutunarak gelişmeye çalışır; ancak bebeğin gelişimi için uygun ortam olmamasından dolayı gebelik ilerleme gösteremez ve gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Düşük

Hamilelikte sancı nedenleri arasında en riskli olanı gebelik kaybı, yani düşüktür. Gebeliğin ilk döneminde, bebeğin rahme tutunamaması sonucu kasılma ve kramplarla birlikte ateş, sancı ve kanama meydana gelerek düşük oluşmasına neden olabilmektedir.

Vücutta Oluşan Başka Bir Hastalık

Apandisit, safra kesesi veya başka bir iç organın neden olduğu ağrı ve sancılar, tehlikeli bir durumun habercisi olabilmektedir. Hamilelikten kaynaklı olmamakla birlikte, tedavi veya ameliyat gerektirebilir.

gebelik - 1. trimester

Hamilelikteki Sancılar Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte sancı çeken anne adayları sancıların nasıl tedavi edildiğini merak etmektedir. Aslında tedavi edilmesi gereken sancı değil, sancıya neden olan etkendir.

Örneğin idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık gibi sorunlardan kaynaklı sancılar, bu sorunların tedavi edilmesi ile ortadan kalkabilir.

Doktorunuz, enfeksiyonu iyileştirecek uygun bir ilaç tedavisi uygulayabilir veya kabızlığa iyi gelecek aktiviteler ve takviyeler önerebilir. Böylelikle sancılar ortadan kalkabilir.

Ancak gebeliğin normal seyrinden ötürü meydana gelen rahim genişlemesi, yumurtanın rahme yerleşmesi gibi sancılar tedavi edilemez. Bunlar, hamileliğin doğasındandır.

https://www.bebek.com/ay-ay-gebelikte-beslenme/

Gebelikten Kaynaklı Sancılar Nasıl Ayırt Edilir?

Hamileyken yaşadığınız sancılar, bazen tehlike oluşturabilir yönde gelişirken bazen de basit bir gaz sancısı sizi yanıltabilir ve gereksiz bir endişeye kapılmanıza yol açabilir. Bu aşamada anne adaylarının merak ettiği konu ise, gebelikte sancı ve nedeninin nasıl ayırt edilebileceğidir.

Bazı belirtiler ve şikayetler, doktorların sancının sebebi hakkında yorum yapabilmesini sağlar. Ancak bir sancınız olduğunda, kendi başınıza buna neyin neden olduğunu tespit edebilmek mümkün değildir.

Gaz sorunu veya kabızlık ağrısı diye yorumladığınız bir duruma apandisit neden oluyor olabilir veya rahim bağlarının gevşemesi ile yaşadığınız ağrı ve sancıyı düşük belirtisi gibi algılayabilirsiniz.

Bu nedenle, bu tarz şikayetlerinizin olması durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmalı ve ona danışmalısınız. Riskli bir durum hissetmesi anında doktorunuz, sizi neler yapmanız gerektiği konusunda yönlendirecektir.

Sancınızın nedeni hakkında yanlış bir bilgiye varmaktansa doktorunuzun teşhis koymasını beklemeniz en doğrusudur.

Gebelikte ilk aylarda sancı olması normaldir. Ancak her sancının riskli bir durum olmadığı unutulmamalı, buna karşın gebeliğinizden kaynaklı olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Sakinliğinizi koruyarak doktorunuza danışabilir veya en yakın sağlık merkezine gidebilirsiniz. Unutmayın ki hamilelik, vücudunuzun adapte olmaya çalıştığı bir süreçtir ve vücudunuzun bu değişimlere ayak uydurması bazen sancılı olabilmektedir.

https://www.bebek.com/gebelik-doneminde-beslenme/

https://www.bebek.com/hamilelikte-gebelikte-akinti-hakkinda-merak-ettiginiz-her-sey/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeğiniz ile İlk 10 Hafta

Gebelikte Yaşanan Stresin Bebeğe Etkileri

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey!