bebeklerin-sac-kesimi-ne-zaman-yapilmalidir

Bebeklerin Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Dünyaya gelen her bebek, farklı özelliklerdeki saçlarla doğar. Kimi bebek doğduğunda gür saçlıyken kimisi de saçsız olabilmektedir. Bu durumu yaşayan bazı ebeveynler de endişe görülebilir. Çocukların farklı saç tipine sahip olmalarının sebebi, genetik ve anne karnındaki başının pozisyonundan kaynaklanır. Bu iki sebepten ötürü bazen bebekler kel doğarken, bazen de gür saçlı olabilmektedir.

Bebekleri gür saçlı olan bazı anneler, çocuklarının saçlarının, gözlerine girmesine ya da baş bölgesini terletmesine karşı önlem almak isteyebilir. Bu yüzden bebeklerde saç kesimi ne zaman yapılmalı sorusuna cevap ararlar. Aslında bu durum tamamen, ebeveynlerin isteğine kalmış bir konudur. Bebeğinizin saçını kesmeniz için acil bir sebep olmadıkça, acele etmeniz gereken bir durum yoktur.

Bebeklerin Saçı Ne Zaman Kesilir?

Bebeklerde ilk saç kesimi konusunda ortak bir zaman yoktur. Bunun için ortalama 6. ay ile 2. yaş arasında bir zamanda düşünülebilir. Bazı çocuklar gür saçlı olduğu için, saç kesimleri daha erken yapılabilir. Bazen de ebeveynler çocuklarının saçlarını uzatmayı da tercih edebilirler. Bebeklerde saç kesimi zamanının geldiğine dair bazı yardımcı ipuçlarına değinelim:

 • Bebeğinizin saçlarını uzunluğu onu rahatsız ediyorsa ve sürekli gözünün önüne düşen saç tellerini, eliyle itmeye çalışıyorsa
 • Çocuğunuzun saçlarını tararken ya da şekil verirken uzun zaman harcıyor veya zorlanıyorsanız
 • Bebeğinizin uzayan saçları, başının her bölgesinde aynı derecede çoğalmıyorsa ve eşitsizlik varsa kesim zamanının geldiği söylenebilir.

Ancak bebeklerde saç kesiminin zamanı konusunda, bazı uzman görüşleri de vardır. Bebeklerin saçları, şekilsiz bir biçimde uzasa bile, ilk 6 saç dökülmesi görülebileceği ve aynı zamanda erken saç kesiminin üşümelerine sebep olabileceğinden, kesim zamanına karar vermek için en sağlıklı anı beklemek tavsiye edilmektedir.

Bebeklerin Saçı Makasla Nasıl Kesilir?

Öncelikli olarak, kesim işlemi için gerekli olan malzemeler hazırlanır. Bu malzemeleri şu şekilde sıralayalım:

 • Temiz bir havlu
 • Kumaş örtü ya da önlük tarzı bir pelerin
 • Sprey şişesi
 • Bebeğinizin oturması için mama sandalyesi veya herhangi bir koltuk
 • Çocuğunuzun il saç tutamını saklamak için bir zarf
 • Bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı ya da emziği

 Bebeğinizin ve sizin mutlu olduğunuz bir zamanı belirleyin. Bebeklerde saç kesimi yapılmadan önce çocuğunuzun bu işleme hazır olması çok önemlidir. İyi dinlenmiş, üstü değişmiş ve beslenmiş bir bebek eğlenceye hazır bir bebektir. Bununla beraber sizin de günlük rutin işlerinizi bitirmiş, rahatlamış ve tamamıyla çocuğunuza konsantre bir halde olmanız da büyük önem taşır. Bu arada kesim işlemine başlamadan önce şarkı söyleyerek ve neşeli tavırlar sergileyerek, çocuğunuzu daha da rahatlatabilirsiniz.

Kesim işlemine başlarken adım adım yapılacaklar şunlardır:

 • Sprey şişesiyle bebeğinizin saçını hafif bir şekilde nemlendirin.
 • Saçlarını, fırça veya tarak yardımıyla nazikçe düzeltin.
 • Keseceğiniz bölümleri, iki parmağınız arasında tutarak, hafif açılı bir şekilde kesin.
 • Kesim işlemini yaparken, mümkün olduğunca bebeğinizin kulağını elinizle koruyun.
 • Çocuğunuzun ilk saçını, saklamak isterseniz, kestiğiniz ilk tutamı, bir zarfa koyarak muhafaza edebilirsiniz.
 • Saç kesim işlemi bittikten sonra, makası mutlaka, bebeğinizin ulaşamayacağı bir yere koyun.
 • Kesimden sonra, saç tellerinin bebeğinizin tenine yapışıp kalmaması için, bebeğinizi nazikçe yıkayın.
 • Onunla geçirdiğiniz bu özel zamanı fotoğraflamak da güzel bir anı olarak kalacaktır.

İlk Saç Kesimi için Bebeğinizi Salona Götürmek

Çocuğunuzun saç kesimini, profesyonel bir el yapsın istiyorsanız, onu bu konuda uzman bir kuaföre götürebilirsiniz. Seçeceğiniz yer daha önce bebeklerin saçını kesmiş, ortamı çocuklar için renkli ve hijyenik bir yer olmalıdır. Kuaför, bebeğinizin saç kesimi konusunda size yardımcı olacaktır. Siz de kesimden önce bebeğiniz için nasıl bir saç şekli istediğinizi anlatabilir ya da bu işlemi kesim uzmanının maharetine bırakabilirsiniz. Bu arada bebeğinizin ilk saç kesim macerası, sizin düşündüğünüzden daha uzun sürebilir. Çünkü onun ilk defa gireceği bir ortama alışması için zamana ihtiyacı olabilir.

Bebeğiniz, böyle bir ortamı ilk defa gördüğü veya saçıyla ilgilenecek olan kuaförü yabancı olarak düşünebileceği için korkuya kapılabilir. Ondaki bu korkuyu ve stresi fark ettiğinizde, kesim işlemine ara verebilir, onu sevdiği bir oyuncağıyla, söyleyeceğiniz şarkılarla ya da yemekten hoşlandığı atıştırmalıklarla rahatlatabilirsiniz. Sonrasında kesim işleminin de devamı sağlanabilir. Bununla beraber, çocuğunuz kuaför koltuğundayken ki sevimli hallerini fotoğraflayarak, çektiğiniz bu resimleri, bir albümde saklamak isteyebilirsiniz.

Çekim işinin daha kolay olmasını isterseniz, siz bebeğinizle ilgilenirken, salonda bulunan birinden fotoğraflarınızı çekmesini rica edebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun huzursuzluğu devam ederse, onu zorlamadan işlemi bitirebilir ce başka bir gün için tekrardan randevu alabilirsiniz.

Bebeklerin Saçları Kazıtılınca Gürleşir mi?

Toplum içerisinde, çocukların saçlarını kazıtmanın gürleştirdiğine dair, doğruluğunun kanıtlanmadığı söylemler vardır. Gündelik yaşantı içerisinde bu söylemleri duyan bazı ebeveynler, bu yüzden çocuklarını saçlarını kazıtabilmektedir. Aslında bebeklerin saç özellikleri anne karnındayken oluşmaya başlar ve doğum sonrasındaki saç yapısı hemen uzama göstermeyebilir.

Bunu gören aileler de bazen endişe oluşarak, bebeklerinin saçlarını kazıtma yoluna gidebilirler. Yapılan bu işlemle, kıl köklerinin çabuk uzayabileceğini düşünseler de uzmanların açıklamasına göre aslında saç kazıtma, farklı boylarda olan saçların aynı anda büyümesidir. Bununla beraber yeni çıkacak olan saçlar da koyu renk olacağından, ebeveynler bebeklerinin saçlarının daha gür çıktığını zannederler.

Bebeklerde Sağlıklı Saç ve Saç Derisi

Bebeklerin haftada birkaç kez yıkanması, onun sağlığı ve vücut hijyeni için yeterli görülmektedir. Saç sağlıkları için, her gün yıkanmaya ihtiyaçları yoktur. Aynı zamanda yıkama sırasında, şampuan seçimi de çok önemlidir. Kimyasal ve katkı maddesi taşımayan ve kokusuz hafif şampuanlar tercih edilmelidir. Bazen bebeklerin saç diplerinde pullar da görülebilir. Bu pulları çıkarmak için de çocuğunuzun saçını, yumuşak bir fırçayla nazikçe fırçalayarak, bu durumu takip edebilirsiniz.

Bebeklerde saç kesimi konusunda acele ve endişe etmenize gerek yoktur. İlk saç kesimi işlemine karar verdiğinizde, küçük bir hazırlık aşamasıyla, bunu hem bebeğinizi hem de kendiniz için eğlenceli bir deneyim haline getirebilirsiniz. Böylelikle, bebeğinizin ilk saç kesimi unutulmayacak bir anı olarak kalacaktır.

Kız Çocuk Saç Kesim Modelleri: https://www.bebek.com/kiz-cocuk-sac-kesim-modelleri/

Erkek Çocuk Saç Kesim Modelleri: https://www.bebek.com/erkek-cocuk-sac-kesim-modelleri/

6-9 Aylık Bebek Oyunları ve Oyuncak Önerileri

Bebeğinizi Uyutmak için 9 Yöntem

Bebeklerde WBC Değeri