baby-shower-nedir

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Baby Shower partileri özellikle son yılarda anne adaylarının sıklıkla yaptığı aktivitelerden biridir. Peki nedir bu Baby Shower? Bir nevi bebeğin gelişini kutlamak, onun eksiklerini hediye olarak yakınların tamamlaması mantığıyla yapılan bir partidir. Bu anne adayına sürpriz olabileceği gibi, kendi düzenlediği bir etkinlik de olabilir.

Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

Genellikle doğuma bir ay kala yapılır ancak bunun için belli bir kural zaman yoktur. Anne adayı ağırlaşmadan, daha keyifli olabileceği bir vakitte yapmak en doğrusu olabilir.

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Baby Shower Hediyelikleri

Anne adayımız olarak bu etkinliği sen düzenliyorsan, davetlilerine verilmek üzere birkaç hediye hazırlamak isteyebilirsin. İşte uygun bütçeliden yüksek bütçeliye, onlara dağıtılacak baby shower misafir hediyelikleri:

 • Makrame Anahtarlık veya Süsler
  Özellikle son dönemlerde moda olan makrame süsleri kendin örebileceğin gibi, dışarıdan da sipariş verebilirsin.
 • Magnet
  Bu bebeğinin adının yazdığı veya henüz ismine karar veremediysen soyadının yazdığı bir magnet olabilir.
 • Fideler/Tohumlar
  Bebeğinin adına onlara bir fide veya tohum hediye edebilirsin. Bunu Kraft kağıtlarla kendin süsleyebileceğin gibi, direkt sipariş de verebilirsin.
 • Açacaklar
  Hem ihtiyacını görsün hem de bebeğimi hatırlatsın diyorsan, şişe açacakları en güzel hediyelerden biri.
 • Yasin ve Tesbih
  Güzel bir kutu içerisinde bebeğin için Yasin ve Tesbihten oluşan bir set dağıtabilirsin.
 • Havlu
  Minik havlular dağıtarak yine kullanışlı bir hediye dağıtmış olacaksın. Bir de üzerinde bebeğinin adı yazıyorsa, ne güzel bir hatıra olur öyle değil mi?
 • Kokulu Taş ve Sabunlar
  İster bebek şeklinde, ister kalp, istersen de onun minik ayaklarını temsilen… Kokulu taş ve sabunlar hem kullanışlı hem de çok ilgi çekici hediyelerden biri.

Baby Shower Anneye ve Bebeğe Ne Hediye Alınır?

Anne adaylarının ihtiyaçları hiiiç bitmeyeceği için bu liste epeyi kalabalık, ancak çok işinize yarayacak.

 • Hastane Çıkış Setleri
  Bebeğin ismine özel bir tasarım ile hastane çıkış seti yaptırırsanız, eminiz ki anne adayımız çok mutlu olacak.
 • Bezden Dev Bir Pasta!
  En büyük ihtiyaçlardan biri tabi ki bez! Peki ona bezden kocaman bir pasta hediye etmeye ne dersiniz? Bunun için 1 numaraya sahip bebek bezi kullanmanızı tavsiye ederiz. Bezleri bir tencere yardımıyla yuvarlak şekilde dizebilir, kurdela ile etrafından bağlayarak sabitleyebilir böylece bir katı oluşturabilirsiniz. Dilerseniz farklı bir tencere ile bir boyut daha hazırlayıp üst üste koyabilir, sonunda ise bir tül ile kaplayarak hediye edebilirsiniz.
 • Çoraplardan Çiçek Buketi
  Kulağa ilginç geliyor değil mi? Oysa ki yapması çok çok basit, çok sevimli hediyelerden biri. Minik çorapları gül şekline getirerek (yan tutulup yuvarlanır ve alt kısmı içeriye doğru kıvrılır), tahta minik şişlere takabilir, etrafını bir çiçek buketi gibi süsleyebilir veya saksıya dikey bir şekilde yerleştirebilirsiniz.
 • Hatıra Defteri
  Anne adayının bebeğiyle ilgili anıları yazabileceği mükemmel defterler var. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.
 • İşlevsel Bebek Ürünleri
  Göğüs pompası, bebek yastıkları, bebek kıyafetleri, sterilizatörler, bebek telsizleri, park yatak, dönence… daha birçok bebek eşyası anneyi oldukça mutlu ederken listesinden bir kalemi silmesine de yardımcı olabilir. Böylelikle ona maddi manevi destek sağlamış olursunuz.
 • Anne Sütü Paketi!
  Daha önce hiç böyle bir hediye duymadınız değil mi? Annenin ilk dönemlerde en büyük uğraşlarından biri bebeğini emzirmek olacak ve bu dönemde onu destekleyecek birçok ürüne ihtiyacı olacak. Siz ona tüm hediyelerin bir arada olduğu bir paket hazırlasanız, ne kadar güzel olur. J Bu pakette neler mi olmalı?
  -Süt Arttırıcı İçecekler
  -Göğüs Pedleri
  -Göğüs Ucu Kremleri
  -Emzirme Yastığı
  -Süt Pompası
  -Emzirme Sütyeni
 • Kapı Süsleri
  Bebeğinin ismine özel bir kapı süsünü tüm anne adayları yaptırıyor ve hastane odasına asıyor, daha sonrasında evde de değerlendirilen bu ürünler onlar için oldukça değerli. Bu nedenle bu ihtiyacını karşılayabilirsin.
 • Doğum Fotoğrafçısı
  Ne mükemmel bir hediye değil mi ama? Ona, en özel anlarını kaydedebileceği bir hediye vermek…
 • Bebek Bakım Paketi
  Bu paket içerisinde anne adayının bebeği için olan bakım ihtiyaçlarını karşılayabilirsin. Pişik kremi, şampuan, bebek yağı gibi ihtiyaçlardan oluşan bir set hazırlayabilirsin.
 • Banyo Seti
  Küvet, kova, maşrapa ve şampuandan oluşan bir paket hazırlayarak anne adayının bebeğinin banyosuyla ilgili olan tüm ihtiyaçlarını tek seferde karşılayabilirsin.

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Baby Shower Oyunları

İşte gelelim en eğlenceli kısma! Baby shower partisinde nasıl oyunlar oynanabilir?

 • Çantada Neler Var?

  Güzel bir tahmin oyunu olan bu oyunda, içi gözükmeyen bir bez çantaya ve birkaç bebek eşyasına ihtiyacınız olacak. Çantaya koyduğunuz bu ürünleri dışından dokunarak içerisinde neler olduğunu eksiksiz tahmin etmeleri üzerine kurulu bir oyun. J Eksiksiz tahmin eden kişiye ufak bir hediye vererek onu motive edebilirsiniz.

 • Ne Kadar İyi Tanıyorsun?

Bu oyun, anne ve baba adayı olan çifte uygulanabilecek oyunlardan biri. Eğer onlar için bu partiyi organize ediyorsanız mutlaka bu oyunu uygulamalısınız. Onlara bir soru listesi hazırlayın,
“Bebeğiniz hangi burç olacak?” “Büyüdüğünde ne olmasını isterdin?” gibi soruları listeleyin ve kağıtları ayrı ayrı vererek cevaplamalarını isteyin. En sonunda listeyi karşılaştırın ve ne kadar uyumlu anne-baba olacaklarını onlara gösterin!

 • Bebek Mamalarını Denemek mi?

Bu oyun anne adaylarının davetlilerine uygulayabileceği harika bir testten geçiyor. Birçok çeşitte olan bebek mamalarını toplayın ve davetlilerinize tattırın, eğer tat alma yetenekleri gelişmişse, gerçekten içinde ne olduğunu eksiksiz tahmin edebilirler ve tahmin eden bu oyunu kazanır!

 • Karnım Kaç CM?

Bu oyunda davetlilerinize birer ip dağıtın ve o ipi sizin karnınızı çevreleyecek bir biçimde kesmelerini isteyin, bakalım kim karnınızın çapını en doğru tahmin edecek? 🙂

 • Bez Bağlama Yarışı

İhtiyacınız olan bir oyuncak bebek, iki adet bez ve iki iddialı arkadaş! Kim daha önce bebeğin altını değiştirip, üstünü giydirirse; o bu oyunu kazanır!

Baby Shower Davetiye Örnekleri

Aşağıda sizin için hazırladığımız davetiye tasarım örneklerini bulabilirsiniz.

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

baby-shower-davetiye-ornekleri-3Bonus Fikirler:

 • Bir davetli defteri hazırlayarak, bebeğinize notlar yazmasını isteyin. Böylece sevdiklerinden ona yazılan ilk mektuplar ortaya çıksın.
 • Mutlaka bir fotoğrafçınız olsun, bu profesyonel olmasa da en yakın arkadaşınız bile olabilir. Sonrasında bu fotoğraflardan bebeğinize bir anı defteri oluşturun ve yıllarca saklamasına destek olun. 🙂

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

NIPT Testi Nedir?

22. Hafta Gebelik

Gebelik Döneminde Emniyet Nasıl Sağlanmalı?