aşermek

Aşermenin Sebepleri

Aşerme konusunda pek çok rivayet var: Tatlı aşerersen oğlan, tuzlu aşerersen kız çocuğun olur, habersiz bir şey yersen çocuğunun vücudunda leke çıkar, aşerenin yediğine göre çocuk akıllı, aptal ya da zeki olur.

Aşermek hamileliğin ilk aylarında kadınların bir şeye karşı duydukları aşırı istek ya da tiksintidir. Halk arasında ‘sabah hastalığı’ olarak da adlandırılıyor.  Genellikle ilk üç ay görülür. Unutmamalıdır ki, aşermenin şiddeti kişinin beslenme şekline ve bünyesine göre değişiklik gösteriyor. Hamilelerin büyük bir çoğunluğu en az bir şeyi çok istediklerini, aşerdiklerini söylüyor.

Aşerme dönemi babalar açısından da zor bir dönem değil midir? Kışın ortasında istenilen kavun, yazın ortasında istenilen mandalina, yeşil erik babaları da zorluyor. Kimi ayva aşerer, kimi haşlanmış buğday kimi de bamya… Tabii aşerme sadece yiyecekleri içermiyor. Tozu içine çekmek; buz, sigara izmariti, kömür, sabun yemek; sıva çiğnemek bunlardan bazıları.

Aşerme sadece bir şeyleri yeme ihtiyacı değil; aynı zamanda bulantı hissetme, birinin sesini duymaya katlanamama, herhangi bir TV reklamı ya da programından mide bulantısı duyma, yeterince yiyememe, birinin ya da bir şeyin kokusunu alınca kusma gibi çeşitli hisler de olabilir.

DİKKAT: Sadece daha önce yediğiniz şeyleri aşerersiniz.

Aşermenin sebepleri

Her aşermenin bir sebebi var. Bunlar:

•    Başlıca sebep hormonal değişiklikler.
•    Gebelik sürecinde birçok hücre oluşur. Bebeğinizin hücre oluşturabilmesi için annenin yediklerinden gelen maddeleri veya vücudunda bulunan maddeleri kaynak olarak alır. Eğer ki vücudunuzda herhangi bir maddenin eksikliği varsa karaciğer bunu belirler ve hangi gıdadan giderilebilinecekse o gıdayı istettirir.
•    Bir kurama göre, aşermeye vücuttan gelen bazı sinyaller sebep oluyor. Hamileler bir besinden hoşlanmadıkları zaman bu besin vücut için kötü özellik taşırken, aşırı istek duydukları besinler de vücut için iyi özellik taşıyan besinler oluyor.
•    Vücudun bazı besinlere ihtiyacının artması da sebepler arasında. Mesela; bazı gebelerin toprak ya da çamur aşermelerinin nedeni demir eksikliğidir. Unutmamalıdır ki aşerilenlerle gebe arasında her zaman bir ilişki yoktur.
•    Bütün bu sebepler dışında hamilenin psikolojik durumu da aşermenin önemli faktörlerinden. Temelinde hamilenin ilgi çekmek istemesi, duygusal destek görme arzusu, eşinin ilgisini kazanmak istemesi yatar. Bu tip kişilerde aşerme daha yoğun bir şekilde görülür.

Aşerdiklerinizi tek bir öğün tüketin

Aşerdiğiniz her şeyi yiyin. Burada önemli olan bunun abartılmamasıdır. Sürekli aynı şey aşeriliyor ve de hep aynı şeyleri tüketmeye başlandıysanız bu tekdüze bir beslenme programına doğru gider ve gerekli besin maddelerinden yoksun kalırsınız. Bu da ihtiyacınız olan besinleri sizin ve bebeğinizin alamaması demektir. Eğer aşerdiğiniz şeyi tek bir öğünde yiyorsanız doğru yoldasınız.
Dikkat: Besin değeri olmayan ya da zararlı şeyler aşeriyorsanız -toprak yemek gibi- doktorunuza başvurun.

Derleyen: Ege EBCİN
e.ebcin@ebebek.com

Post navigation

Bir yanıt yazın

Anne ve Baba Olmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

4. Ay Gebelikte Beslenme

Hamilelikte Akıntı Neden Olur?