anne-sutu

Anne Sütünü Artırmanız İçin Öneriler

Hamilelik döneminden itibaren emzirme döneminde de devam eden ve anne adayının vücudundaki süt üreten salgı bezlerinin çoğalması ile artış gösteren anne sütünün hem bebek hem de anne için faydaları saymakla bitmiyor. Bunun yanında anne sütünün her zaman aynı oranda olmaması ve vücuttaki süt yapımının bazı zamanlarda azalması anneleri de düşündüren durumlardan bir tanesi. Bebeğiniz için bu adımları kullanarak sütünüz artsın istemez misiniz?
İşte anne sütünü artırmaya yardımcı olacak öneriler,

1.Düzenli ve dengeli beslenmek

Düzenli ve dengeli beslenmenin sağlığa olumlu etkisi yadsınamaz. Aynı olumlu etkiyi süt üretiminde de görebilmek mümkün. Emziren annelerin özellikle tüm besin gruplarını tüketmesi (et, süt, sebze, meyve, tahıl ve bakliyat) süt artışına etki edecektir. Düzenli ve dengeli beslenirken unutulmaması gereken ise sütü artırır diye çok şekerli, şerbetli yiyeceklerin tüketilmemesidir. Anne sütünü artırcı besinler arasında bu gıdalar yer almamaktadır. Bununla birlikte bu yiyeceklerin fazlaca tüketimi sütü artırmayacağı gibi kilo alımına neden olacaktır.

makale-adi

2. Emzirmeye ara vermemek

Süt üretimi için sık sık emzirmek oldukça önemli. Ara vermeden emzirmeye devam etmenin süt oluşumunu artırdığı bir gerçek. Sık sık emziren kişilerin göğsündeki süt boşaldığı için vücut bunu bir uyarı olarak algılayıp yeniden süt üretmeye başlıyor. Bu işlem ne kadar fazla yapılırsa vücutta bu tempoya ayak uyduruyor, süt üretimi fazlalaşıp hızlanıyor. Bunun için göğüs pompası olarak da bilinen anne sütünü sağma makineleri de oldukça kullanışlı ve pratik.

makale-adi

3. Sıvı içmek

Anne sütünün artmasında en etkili olan adımlardan bir tanesi, annenin günde en az 2,5- 3 lt. su tüketmesidir. Anne sütünün çok büyük bir kısmının sudan oluştuğu düşünülürse yeterli miktarda su içen annelerin süt üretimi fazlalaşacaktır. Uzmanlar gün içerisinde bu miktarı sadece su ile tamamlayamayan annelerin sıvı tüketimini rezene çayı ya da diğer bitki çayları ile tamamlayabileceğini belirtiyor. Özellikle rezene çayının emzirme döneminde anne sütünü olumlu etkilediği de biliniyor.

makale-adi

4. Alkolsüz Malt içecekler

Alkolsüz malt içecekler içerisinde barındırdığı B vitamini ile süt miktarının artmasına yardımcı oluyor. Özellikle düzenli ve sağlıklı bir beslenme planı uygulayanların süt üretimi malt içecekler ile de desteklendiği zaman hem annelere enerji veriyor hem de süt üretimine katkı sağlıyor.  Bu aşamada anne sütünü artırıcılar arasından seçilen malt içeceğin içeriğinde demir, kalsiyum, magnezyum gibi öğelerin de bulunmasına dikkat etmek gerekiyor. Promalt hem içeriğindeki vitamin ve mineraller hem de halsizlik durumunda annelere enerji vermesi açısından fayda sağlıyor. Promalt sadece tüm ebebek mağazaları ve de ebebek.com’da!
Bebek emzirme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-emzirme/

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

En Sık Görülen Doğumsal Hastalıklar Nelerdir?

Hiperlaktasyonun (Fazla Süt) Sebepleri Nelerdir? Ne Yapılmalıdır?

Bebekler için Gece Maması Tarifi