hamilelikte-bobrek-buyumesi

Anne Karnında Bebeğin Böbreğinin Büyümesi

Anne karnında bebeğin böbrek büyümesine hidronefroz denir.  Hidronefroz, bazı bebeklerin anne karnında yaşadığı bir rahatsızlık çeşididir. Fakat neredeyse yarısının böbreği, doğumdan sonra düzelmektedir.

Böbrek Büyümesi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin 5. Haftasında bebeğin böbrek gelişimi başlar. Bebeğin anne karnındaki ilk günlerinde, böbrekler ve idrar yolları farklı şekillerde olduğu için birbirlerinden bağımsızdır. Böbreğin aktif halde olabilmesi için üreterin, böbrek ile yan yana gelmesi gerekir. Üreter tomurcuğu, böbreğin oluşacağı metanefrik yapı ile bir araya gelir.

Böylelikle genel böbrek yapısı ve üriner sistem oluşmaya başlar. İdrar oluşumu, hamileliğin 9-10. haftasından itibaren başlar. Böbrekte bir büyüme durumu varsa bu durum ultrason ile tespit edilmektedir.

Tespit edilen böbrek boyutu, hamileliğin 5. ayında 10mm’nin, 8. Ayında ise 15 mm’nin üstündeyse böbreklerde sağlıksal bir sorun yaşandığı anlamına gelir.

Peki Böbrek Neden Büyür?

Anne karnındaki bebekte görülen böbrek büyümelerinin neredeyse yarıya yakın bir kısmı geçicidir. Gerisi ise genetik ya da başka etkenlerden kaynaklanan yapısal bozukluğuna bağlıdır. Takip altına alınarak kontrol edilmelidir.

Böbreğin normalden daha fazla büyümesine sebep olan ve doğuştan gelen bozuklukları şöyle sıralayabiliriz:

  • Böbrek ile üst idrar yolunun birleştiği bölgede darlık bulunması
  • Böbreklerden mesaneye inen idrarın, önleyici savunma oluşmadığı için tekrar böbreklere kaçması
  • İdrar yolunun mesaneyle birleştiği kısımda darlık olması
  • Erkek bebeklerde alt idrar yolunda, idrarın dışarı çıkmasına engel olan bir sıkıntı olması

Bebekte Böbrek Büyümesi Görülmesi Halinde Ne Yapılmalı?

Hamilelik döneminde eğer tek böbrekte sorun varsa takip etmekten başka herhangi bir şey yapılması gerekmemektedir.

Dikkat: Fakat iki böbrekte de büyüme olması durumunda bebeğin anne karnında, içinde olduğu suyun kontrol edilmesi gereklidir. Hamileliğin erken dönemlerinde yani 18. Haftaya kadar, bebeğin içinde bulunduğu suda azalma olursa akciğerin gelişim sistemi etkilenecektir. Bu da bebeğe, daha anne karnında iken müdahale yapılmasını gerektirebilir.

Doğum gerçekleştikten sonra büyüme görülen böbrekler normal haline dönseler bile doğum sonrası kapsamlı bir tetkik yapılması şarttır. Yapılan tetkiklerde böbrekte ciddi bir probleme rastlanıp rastlanmadığı, bir problem mevcutsa yeri ve önemi, böbrek dokusuna etki eden hasarın kesin bir şekilde tespit edilerek nasıl bir işlem yapılması gerektiğine karar verilmesi gereklidir.

Böbrek büyümesinin önemi ve böbreğin büyümeden zarar görme derecesi aşağıdaki üç olguya bağlıdır:

  1. Böbrekte gerçekleşen genişlemenin önemi
  2. Büyümenin, üriner sistemin ne kadar aşağısında bulunduğu
  3. Genişlemenin tek taraflı mı yoksa çift taraflı mı olduğu

Böbrek Büyümesinde İntrauterin Ultrasonografisi

Gebelikte uygulanan ultrasonografide, ilk karşılaşılan organ mesanedir. Böbreklerde idrar oluşumu, 9-10. Haftalarda gerçekleşmeye başlamalıdır. Mesane, her 20-30 dakikada bir idrar ile dolup boşalır.

Bu sebeple, tetkikler sırasında mesanenin görülmemesi her zaman bir sıkıntı olduğu anlamına gelmez. Kısa bir süre beklenirse içerisi tekrar idrar ile dolar ve böylece görüntülenebilir. Eğer bir süre geçtikten sonra hala mesane izlenemiyorsa, bu durumda iki varsayımda bulunulabilir. Öncelikle tıkanıklık durumu varsa mesaneye idrar ulaşamaz. İkinci sebep ise mesane herhangi bir sebep nedeniyle oluşmamış olabilir. 

İlk önce 14.haftada görüntülenebilen böbrekler, 16 ile 18 haftalarda ultrasonografik olarak tespit edilebilir. Bu sırada bebeğin içinde bulunduğu rahim içi sıvısı da ölçülmelidir. Rahim içi sıvıda düşme olması üriner sistemde bir tıkanma yaşandığını gösterir.

Böbrek Büyümesi Kendiliğinden Kaybolabilir Mi?

Bazı bebeklerde hamileliğin son haftalarına doğru veya doğumun ardından kaybolabilmektedir.

Bebeklerinin böbreklerinde büyüme tespit edildiğinde ilk yapılması gereken anne/babaların sakin kalmasıdır. Burada sorumluluğun büyüğü anneye düşer çünkü annenin stresi bebeği doğrudan etkiler. Anne babalar unutmamalıdır ki böbrek büyümesinin büyük kısmı tedavi edilerek düzelir. Bebek dünyaya geldikten sonraki hafta içinde çocuk doktora götürülmelidir.

Bebeğinizin anne karnında organ gelişimini merak ediyorsanız, kendi haftanıza ait yazımıza  buradan ulaşabilirsiniz: https://www.bebek.com/haftalara-gore-gebelik/

Doğumdan önce mutlaka yapmanız gereken 5 şey: https://www.bebek.com/dogumdan-once-mutlaka-yapmaniz-gereken-5-sey/ 

Hamilelikte cinsellik kaçıncı aya kadar devam etmelidir?: https://www.bebek.com/hamilelikte-cinsel-iliski-kacinci-aya-kadar-devam-etmelidir/

Post navigation

Bir yanıt yazın