acik-havada-oyun-oynamanin-faydalari

Açık Havada Oyun Oynamanın Önemi

Tüm canlılar için olduğu gibi, çocuklar için de açık havada vakit geçirmenin birçok faydası bulunmaktadır. İlk olarak dışarda oynayan çocuklar çevrelerini keşfetme ve gözlem yapma şansına sahip olurlar. Ayrıca, dışarda sayısız uyaran bulunmakta ve çocuğunuza yeni ve farklı birçok deneyim sunmaktadır.

En önemlisi ise, açık havada oyun oynamak hem size hem de çocuğunuza çok iyi geleceği gibi çok da eğlencelidir.

Gelin açık havada oyun oynamanın gelişim alanlarına etkilerini daha detaylı inceleyelim.

Açık Havada Oyun Oynamanın Bilişsel Gelişime 6 Faydası

acik-havada-oyun-oynamanin-onemiAçık havada oyun oynamak hatta sadece bulunmak bile sınırsız fırsata kapı açtığından dolayı bilişsel gelişime ciddi katkıları olmaktadır.

Açık Havada Oyun Oynamanın Bilişsel Gelişime Faydaları:

 • Açık havada oynanan oyunlar çoğunlukla sınırlandırılmamış oyunlar olduğundan dolayı, beyinde yeni bağlantılar ve oluşumlara olanak sunar. Bu da yaratıcılığın gelişmesini sağlar.
 • Açık havada oynamak, doğada ve çevredeki sebep-sonuç ilişkisine tanıklık etme şansı verir. Örneğin, rüzgârın etkisi ile ağaç dallarının sallanmasını fark eder.
 • Eş zamanlı olarak çeşitli duyuları kullanmayı kullanmayı gerektirir. Ağaçları görme, rüzgârı hissetme, kuş seslerini duyma gibi…
 • Çevredeki benzerlikleri ve farklılıkları algılama fırsatı verir. Örneğin, ağaç yapraklarının farklı renk ve boylarda olduğunu gözlemleyebilir.
 • Açık havada oynamak, problem çözme becerilerini ve beden farkındalığını geliştirir. Çukur yerine düz yoldan gitmeyi tercih etmek gibi bir örnek verilebilir.
 • Açık havada vakit geçirmek, etrafta aktif uyaranlar olmasına rağmen dikkat süresi ve odaklanmada artış sağlar.

Açık Havada Oyun Oynamanın Fiziksel Gelişime 5 Faydası  acik-havada-oyun-oynamanin-faydalari

Açık havada yer almak bile oldukça fiziksel bir aktivitedir. Çocuğunuz minimum düzeyde dahi hareket etse açık havada oynamak onun fiziksel gelişimi için sayısız fayda sağlamaktadır.

Açık Havada Oyun Oynamanın Fiziksel Gelişime Faydaları:

 • Açık havada çeşitli özelliklerde yüzey ve ortam yer alır. Engebeli, pürüzlü ve farklı dokulara sahip ortamlarda çocuklar çoklu kaslarını kullanarak koordinasyon becerilerini geliştirir.
 • Açık havada bulunan çeşitli uyaranlar sayesinde çocuğunuzun refleks becerileri gelişir.
 • Bilindiği üzere, kaslarımız kullandıkça gelişir ve güçlenir. Açık havada çeşitli fiziksel aktivitelerde bulunmak çocuğunuzun kasların güçlenmesi için çok önemlidir.
 • Açık havada oynayan çocuklar birçok negatifliğe karşı dayanıklılık geliştirir. Hem hastalıklara hem de fiziksel aktivitelere karşı daha güçlü olurlar.
 • Açık havada oynayan ve fiziksel olarak aktif olan çocukların genel anlamda fiziksel sağlıkları da iyidir. Ayrıca, yaşamın gelecek dönemleri için de fiziksel aktivitede bulunma ihtimalleri artar. Obezite gibi hastalıklardan uzak kalma şansı yükselir.

Açık Havada Oyun Oynamanın Sosyal ve Duygusal Gelişime 4 Faydası

acik-havada-oyun-oynamanin-faydalariAçık havada vakit geçirmenin diğer gelişim alanlarına etkisi olduğu gibi çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerine de önemli katkıları vardır.

Çocuklar hem kendilerine yönelik hem de çevresine yönelik çeşitli beceriler elde eder.

Açık Havada Oyun Oynamanın Sosyal ve Duygusal Gelişime Faydaları:

 • Açık havada vakit geçirirken çocuklar kolayca arkadaş edinme becerisi geliştirir. Bunun bir sebebi sık sık farklı kişilerle iletişime geçme ve ilişki kurmalarıyken bir diğer sebebi de yüksek özgüvene sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla açık havada oynayan çocukların iletişim becerileri kuvvetlidir.
 • Açık hava birçok farklı durum, kişi ve topluluk barındırdığından dolayı çocuklara farklı sosyal gruplarda bulunma şansı verir.
 • Açık hava çoğunlukla çocukların aktif hareket halinde bulunduğu bir ortamdır. Çocuklar da bu sayede aktif olmanın verdiği bağımsızlık ve özgüven hissini kazanır.
 • İş birliği erken çocukluk döneminde geliştirilmesi gereken önemli bir beceridir. Açık havada oynayan çocuklar, fiziksel hareketliliğe sahip olduklarından dolayı, çeşitli spor dallarında yer alırlar. Bu sayede, grup içerisinde hareket etme, iş birliği, yardımlaşma gibi önemli sosyal becerilerini destekleme fırsatı bulurlar.

Açık Havada Oyun Oynamanın Dil Gelişimine 4 Faydası

acik-havada-oyun-oynamanin-faydalariAçık havada oynamanın yukarıda bahsettiğimiz tüm gelişim alanlarına etkisine ek olarak dil gelişimine de çok önemli faydaları olduğunu söylesek şaşırmazsınız değil mi?

Açık Havada Oyun Oynamanın Dil Gelişimine Faydaları:

 • Yaratıcı ve aktif düşünmenin yoğun olarak gerçekleştiği bir ortam olarak açık hava ön plana çıkmaktadır. Temiz havanın ve fiziksel aktivitenin etkisiyle beyin aktif olarak kullanılır. Böylece, çocuklar uyarıldığı her şey hakkında düşünmeye başlar. Düşünme esnasında, birçok kavram, ses, kelime ve durum zihinde canlanır. Beyinde kurulan bağlantılar dil gelişimini destekler.
 • Kelime dağarcığının gelişmesi için gereken koşullardan başlıcası olan farklı ve çeşitli çevrede bulunma durumunun sağlanması, açık havada oynama sayesinde desteklenir. Açık havada oynayan çocuklar, evde otururken tanık olmayacağı ya da deneyimlemeyeceği birçok şeyi deneyimleme fırsatı bulur. Bu esnada kelime dağarcığı da genişlemiş ve yeni kelimeler, sesler, tepkiler öğrenilmiş olur.
 • Öğrenme ve gelişmenin desteklenmesinde duyularımız çok önemli bir role sahiptir. Açık havada aktif olarak kullandığımız duyularımızla birlikte çocuklar yeni kelimeler ve kavramları öğrenme şansı yakalar. Öğrenilen kavram ve kelimeler deneyim yoluyla kazanıldığından ötürü daha kalıcı öğrenme sağlanmış olur.
 • Sosyal ve duygusal gelişimde bahsettiğimiz etkilerden olan, farklı sosyal ortamda bulunma ve iletişim kurma becerileri sayesinde, çocuklar karşılaştığı her birey ile uygun şekilde konuşma ve iletişim yöntemleri keşfeder. Bu sayede hem dil hem de iletişimde çeşitlilik becerileri gelişir.

Aylara Göre Açık Havada Oynanacak Oyun ve Oyuncak Önerileri

 • 0-6 Ay İçin Oyun ve Oyuncak Önerileri

Her ne kadar 0-6 ay aralığındaki bebeklerin hareket kabiliyetleri sınırlı olsa da bu onlarla açık havada vakit geçirmeyeceğimiz ve oynamayacağımız anlamına gelmiyor. Bu dönemde, taşınabilir bir oyun halısı üzerinde bebeğinizi yatırabilir ve açık hava deneyiminden faydalanmasını ve etrafı keşfetmesini destekleyebilirsiniz.

Taşınabilir oyun halısı önerisi için tıklayınız: https://www.e-bebek.com/molie-tasinabilir-egitici-oyun-halisi-cicekli-benekli–asortili-p-mol-071-072

 • 6-12 Ay İçin Oyun ve Oyuncak Önerileri

Yeni doğan döneme göre, emekleme, ayaklanma gibi hareketlilikte artışın gerçekleştiği bu dönemde, bebeğinizle yumuşak toplarla oynayabilirsiniz. Battaniye veya piknik halısının üzerinde otururken bebeğinize hafifçe topları fırlatarak yakalama oyunu oynayabilirsiniz.

Yumuşak aktivite toplarına bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.e-bebek.com/erpa-soft-aktivite-toplari-p-erp-61228

 • 12-18 Ay İçin Oyun ve Oyuncak Önerileri

İlk yaşını dolduran çocuğunuzla birlikte açık hava oyunlarında yer almaya daha istekli olduğunuzu düşünüyoruz. 😊 Bebeğinizin de yürümeye başlamasıyla birlikte açık havada yapabileceğiniz artık daha fazla şey var. Bunlardan biri de yürüyüş pratiği yapmak olabilir. Yürüyüş arkadaşı ile yürüyen bebeğinize düşüp kalkma fırsatı vermeyi ihmal etmeyin.

Çevrede gördüğünüz ilgi çekici şeyleri ona da göstermeyi ve iletişimi aktif tutmayı da unutmayın. 😊

Yürüyüş arkadaşını incelemek için tıklayınız: https://www.e-bebek.com/baby-toys-sapkali-yuruyus-arkadasim-p-byt-4123

 • 18-24 Ay İçin Oyun ve Oyuncak Önerileri

Sayısız doğal materyalin yer aldığı açık havada çocuğunuzla birlikte yaprak, taş gibi materyalleri toplayarak aynı renkleri aynı kaba koyma oyunu oynayabilirsiniz. Aynı zamanda kapları üst üste ve yan yana dizerek boyut algısını da geliştirebilirsiniz.

Eğitici kaplara buradan ulaşabilirsiniz: https://www.e-bebek.com/lets-be-child-bebek-egitici-kaplar-p-knz-30798

 • 24-36 Ay İçin Oyun ve Oyuncak Önerileri

2 yaş itibariyle çocuklar sessizlikle edindiği bilgileri kullanarak yavaş yavaş konuşmaya başlarlar. Bu nedenle, açık havada okuma etkinlikleri çocukların dil gelişimini desteklemek için birebirdir. Çevrenizde gördüğünüz kişiler, hayvanlar veya eşyalar hakkında çocuğunuzla kendi hikayenizi yaratabilir veya yaşına uygun bir hikâye kitabını beraber okuyabilirsiniz.

Kitapta gördüğünüz karakterleri ve nesneleri açık havada bulma oyunu ile çeşitlilik yaratabilirsiniz.

Hikâye kitabı önerisi için tıklayınız: https://www.e-bebek.com/masalperest-bebek-kitapligim–3-yas-hikayelerim-p-nem-3495

 • 36-48 Ay İçin Oyun ve Oyuncak Önerileri

Her anlamda özgürleşen çocuğunuzun şimdiye kadarki gelişimini ve kuş gibi kanatlanışını izlemek ne de mutluluk verici, değil mi? Çocuğunuzla beraber siz de uçmaya ne dersiniz?

Kollarınızı iki yana açarak kuş veya uçak sesi çıkarabilir, birbirinizi yakalamaya çalışabilirsiniz.

Hayal gücünü ve yaratıcılığınızı kullanarak farklı canlıları düşünüp farklı hareketleri deneyebilirsiniz.

Oyuncak uçak önerisine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.e-bebek.com/lets-be-child-bebek-oyuncak-pirpir-ucak-p-knz-30770

Çocuğunuzla oynamanın zevkini zaman ve mekân fark etmeksizin yaşayacağınız güzel günler dileriz.

 

Soru ve yorumlarınızı bize iletmeyi unutmayın. 🙂

#oyunbağkurar

Oyun ve Oyuncak Uzmanı Gülen Şahin Öztürk

Uzman Gülen Şahin Öztürk

ebebek’in Erken Çocukluk Eğitimi Uzmanı

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bahçe ve Ev İçinde Kullanabileceğiniz Oyuncaklar

Çocuklarda Horlama Nedenleri ve Tedavisi

Oyun Elçileri Projesi Gönüllü Başvuru Duyurusu