30. Hafta Gebelik

30. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. :) Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 30. Hafta Hamilelik

Bebeğinizin ağırlığı 1300 gramı bulabilir ve boyu yaklaşık 40 cm! Bu dönemde bebeğiniz artık doğmaya hazır olduğunu hissettirecektir.

Peki bu haftada bebeğinizde neler olur?

  • Kaşları, kirpikleri ve saçları artık son halini almıştır.
  • Tırnakları artık vücuduyla temas ettiğinde çizecek kadar uzamıştır.
  • Bebeğiniz gözyaşı üretimine başlamıştır.
  • Doğacağı kilonun yaklaşık 3’te 2’sine ulaşmıştır.

Bebeğiniz gün içerisinde 12 saatlik süre boyunca en az 10 kez hareket ediyorsa, bu olumludur.

Eğer hareket hissetmiyorsanız bir bardak meyve suyu için, sol yanınıza yatın ve müziği açın. Buna rağmen hareket olmuyorsa kontrole gitmenizde fayda var.

ikiz gebelik
Erken doğum riski olan, ikiz veya üçüz gibi çoğul hamileliklerde
rahim kasılmaları daha belirgin olabilir. Her ihtimale karşı, bu haftalarda akciğerlerin olgunlaşmasını uyaran ilaçlar önerilebilir. Bu riskleri taşıyan hamileler, uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmelidir.

 

Anneye Sağlık Önerileri – 30. Hafta Hamilelik

Bu haftalarda meydana gelen hafif kanamalar her zaman olmasa bile önemlidir. Az miktardaki kanamalar, erken doğum sancılarının yol açtığı rahim kanalı açıklığına işaret ediyor olabilir. Muayene ve ultrasonografi ile rahim kanalının durumu gözden geçirilmelidir. Eğer rahim kanalında açıklık yoksa istirahat ve rahim kasılmalarını engelleyen tedaviler faydalı olabilir.

Hamileliğin Son Dönemlerinde Beslenme– 30. Hafta Hamilelik

Hızlı büyüme dönemine girdiğinizden yediklerinizle ilgili biraz daha titiz olmalısınız. Her gün en azından bir öğünde protein tüketmeye, gün aşırı da olsa yumurta yemeye gayret edin. Bol sıvı tüketmeniz ise en az kalori almanız kadar önemlidir.

Hamilelikte Hemoroid Devam Edebilir– 30. Hafta Hamilelik

Bebeğinizin büyümesi ile toplar damarlara baskı olur. Bacaklarda varis ile makatta hemoroid oluşması kaçınılmazdır. Bazen üzüm tanesi kadar şişebilir ve hassas olabilir. Tedavisinde lokal fitiller ve ağrı kesici kremler kullanılabilir, ayrıca sıcak suya oturma banyosu da fayda edebilir. İleri derecede şişlik ve ağrı, hemoroidin içindeki pıhtılaşmanın belirtisi olabilir. Bu durumda cerrahi müdahale ile boşaltılması gerekebilir.

 

Anneye Alışveriş Önerileri – 30. Hafta Hamilelik

Bebeğinizden Not:

Anneciğim, 30. haftamızdan merhaba!

Normalde günde 8-10 kez arası hareket ediyorum ama bazen tembelliğim üstümde olabilir ve hiç hareket etmeyebilirim. Böyle durumlarda telaşlanma olur mu anneciğim? Bu süreçte bana sevdiğim şarkıları dinleterek harekete geçmemi sağladığın için teşekkür ederim. 30. Haftamızda en çok annemin bana sevdiğim şarkıları dinletmesini sevdim. Sevgili ailem, peki ya siz en çok neyi sevdiniz?

gebelikte-29-hafta

31-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı