Süt Alerjisi Diyeti Nasıl Sonlandırılır?

Süt Alerjisi Diyeti Nasıl Sonlandırılır?

Herkese selamlar,

Bu makalemiz süt alerjisi diyeti yapana annelere gelsin !

Süt alerjisi de olsa bir damla mucize anne sütünden mahrum etmediniz ve süt diyeti yaparak bebeğinizi anne sütüyle beslemeye devam ettiniz. Ve çok şükür ki alerji azaldı, artık diyeti sonlandırma vakti geldi.

İşte şimdi ne yapacağız? Cevabı bu makalemizde.

Diyetin Sonlandırılması

Bebeğinizin şikayetlerinin azalması ve doktorunuzun da onayıyla süt ürünlerini yeniden tüketmeye karar verdiğinizde aşamalı olarak hareket etmeniz gerekir. Bunun için “süt diyeti açma merdiveni” yöntemini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Süt diyeti açma merdiveninde süt içeren besinler belirli adımlarla tüketilir. Yani diyetinizi sonlandırırken direkt olarak sütle başlamak yerine içerisinde süt bulunan kek, bisküvi gibi gıdalarla başlamanızı öneriyoruz. Daha sonrasında ise yavaş yavaş peynir, yoğurt gibi besinlere geçiş yapmalısınız.

Yapılan çalışmalara göre süt alerjisi yaşayan bebeklerde içerisinde süt bulunan besinlerin pişirilerek veya fırınlanarak tüketilmesi tolere edilme düzeyini artırmaktadır. Örneğin önce bisküviden başlayarak daha sonrasında kek, tereyağı, yoğurt, peynir, süt gibi bir sıralamayı izleyebilirsiniz.

Biz de siz emziren anneler için süt diyetini sonlandırma aşamasında, süt ve süt ürünlerine küçük bir başlangıç yapabileceğiniz lezzetli bir kek hazırladık. 🤩

Şimdiden afiyet olsun! ♥️

‼️Çok Önemli Not: Diyetin sonlandırılma aşaması ve süt ürünlerinin tüketim miktarı kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir. Bu konularda mutlaka doktorunuza danışıp ilerlemelisiniz.

YouTube video

Süt ve süt ürünlerine yavaş yavaş başlasak da kalsiyumdan zengin besinleri tüketmeyi aksatmamamız gerekir.

Özellikle badem sütü başta kalsiyum olmak üzere vitamin ve mineral açısından en az inek sütü kadar zengindir. Bu noktada bebeğinizde süt alerjisi mevcutsa bitkisel süt seçerken dikkat edilmesi gereken kısım süt proteini içeriğinin düşük olmasıdır.

Bu dönemde tüketmenizin oldukça önem arz edeceği bazı yüksek kalsiyumlu besinler şunlardır:

  • Ispanak
  • Yağlı tohumlar
  • Kuruyemişler
  • Marul, roka gibi yeşillikler
  • Balkabağı
  • İncir
  • Bamya
  • Badem

Aklınıza takılanları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çokça sevgiler.

Seray Tekin

Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı

Instagram: https://www.instagram.com/dytseraytekin/

Diyetisyen Seray Tekin

Herkese merhabalar, ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı Seray Tekin. 2021 yılında Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum ve Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde stajlarımı tamamladım. Sertifikalar: Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, İstanbul Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Kadın Sağlığında Beslenme

Post navigation

Bir yanıt yazın