Sonbahar Hamileleri İçin Öneriler

Sonbahar mevsimi yaklaşırken, beraberinde soğuk havayla birlikte birçok riski de getirir. Gribal ve kızamıkçık, su çiçeği bu dönemde en önemli bulaşıcı enfeksiyonlardır. Yaz- sonbahar geçişlerinde ve kış mevsiminde bu hastalıklar daha çok görülmektedir.

Domuz gribi gibi tüm gribal enfeksiyonlar, öksürük ile çevreye yayılmış olan mikropların solunum yoluyla alınması sonucu kişiden kişiye bulaşır. Bu geçiş mevsimlerinde de anne adayların dikkat edeceği ilk şey, hasta kişilerle aynı ortamda bulunmamasıdır. Bu mikroplar aynı bardaktan su içme veya el sıkışmayla bulaşmazlar. Daha çok kalabalık ve havasız ortamlar, mikrobun yayılması için elverişlidir. Hamileliğin 13. haftasından, doğuma kadar geçen süresinde, gebeliğiniz sonbahar ve kış aylarına denk geliyorsa, grip aşısından kaçınmalısınız.

Bunun dışında, anne adaylarının sonbahar mevsiminde artan hastalıklara en önemli ilacın su olduğunu hatırlaması gerek. Günde 12-15 su bardağı su içmeyi ihmal etmeyin. Ateşli hastalıklara ve enfeksiyon hastalıklarında su en doğal ilaçtır.

Grip mevsimine girilen bu dönemde gebe kadınların, enerjilerini toparlamak ve hastalıklardan korunabilmeleri için yiyecek ve içeceklerin yeri büyüktür.

Bağışklık sistemi güçlendirmek ve artan protein ihtiyacını gidermek için yumurtanın yeri büyüktür. Yumurtayı gebeliğiniz boyunca her gün tüketmenizde bir sakınca yoktur. Haşlanmış, rafadan veya özellikle C vitamini yüksek sebzeler ile omlet olarak pişirilince grip savar görevi görür. Özellikle ıspanak, soğan, yeşil biber, pırasa, havuç, kabak, karnabahar gibi sebzeler ile omlet, mücver olarak yemek yapılıp çorbalara da ilave edilerek kullanılabilen bir besindir.

Sıcak yaz günlerinden sonbahar geçerken, bünyenizi bu mevsime hazırlayın, gebelğinizde yaz enerjinizi ve sağlığınızı kaybetmeyin.

Anne Adaylarına Sonbahar Önerileri

Uyku saatinizi bir düzene oturtturun. Düzensiz bir uyku, ertesi günü yorgun geçirmenize neden olur.

Beslenmenize dikkat edin. Bu mevsimde yenilen besinlerin hazmedilmesi daha zordur.

Yoga, pilates ve gebeliğinizi riske atmayacak diğer sporlara yönelin.

Enfeksiyonel hastalığı olan kişilerde aynı ortamda bulunmayın.

A vitamini savunma sistemimizi güçlendirmede en önemli rolü üstlenen bir vitamindir. Bu besinlerin belirli ölçülerde tüketilmesi, herkeste olduğu gibi hamilelerde de hastalıklardan korunmada önemli rol oynar.

 

Hamilelikte bakım ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-bakim/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.