okul-temali-kitaplar

Okul Temalı Kitaplar

Okula giden ya da başlayacak olan çocuklar için bu süreci daha eğlenceli bir hâle dönüştürmeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evet ise çocuğunuzun ilgi alanlarına göre pek çok seçim yapabileceğiniz birbirinden eğlenceli okul temalı kitaplar sizleri bekliyor.

Artık Hazırım Okula! – Mirket Yayınları

Küçük bir kızın sabah rutinlerini anlatan bu kitap, aynı zamanda okula alışma sürecinde sabah kalkma, yeni güne hazırlık ve okula giderken anne babayla vedalaşma gibi rutin durumlar üzerine çocuğunuzla keyifli bir sohbet ortamı oluşturmanıza zemin sağlayacaktır.

artik-hazirim-okula

Küçük Okul Çantası Büyük Macera – Hippo Kitap

Belki üzerine fazla düşünmediğimiz, belki de önemsemediğimiz okul günü, bir çocuk için ne kadar önemlidir? Yoksa her yeni okul günü bambaşka bir eğlence ya da endişe kaynağı mıdır? Her sayfada minicik anların yarattığı kocaman duygular sade, şiirsel cümleler ve bir o kadar çarpıcı resimlerle yansıyor okura.

buyuk-macera

Okul Vakti Babişko – Bilgi Yayınevi

Küçük bir kız, çorabının teki ortalıkta yokken, servise de yetişmeleri gerekirken nasıl babişkosunun hazırlanıp okula gitmesini sağlayabilir ki?

Okula gitme hazırlığı serüvenini tersine çeviren neşeli bir hikâye.

okul-vakti-babisko

Dinozorlar Okula Nasıl Gider? – Beyaz Balina Yayınları

Ödüllü yazar Jane Yolen, okulda uyulması gereken kuralları, birbirinden güzel dinozor resimleri eşliğinde, son derece eğlenceli bir dille anlatıyor.

dinozorlar-okula-nasil-gider

Okula Gitmek İstemiyorum! – Turkuvaz Kitap

Okulun ilk günü için her şey hazır! Yeni arkadaşlar, öğrenilecek bir sürü güzel şey ve artık büyüyor olma bilinci. Fakat eğer çocuk okula gitmek istemezse ne yapmalı? Okula Gitmek İstemiyorum, bol resimli ve uyaklı anlatımıyla çocuğunuzu okula alışma sürecinde cesaretlendirirken etkinlik önerileriyle de bu süreçte onunla doğru iletişim kurmanızı ve ona yardımcı olmanızı sağlıyor.

okula-gitmek-istemiyorum

 

Eyvah Okula Geç Kalıyorum! – Pearson Yayınları

Her şey, bir sabah Karin’in bisikletinin bozulmasıyla başladı… O günden sonra, Karin okula hep geç kaldı! Süper hızlı eşek Pembe Toynak, roket yakıtıyla doldurulmuş uçak, okul bahçesinde kamp…

Karin, vaktinde okulda olabilmek için her şeyi denedi; ama her seferinde okula geç kaldı.

Acaba Karin, okula geç kalmamak için nasıl bir yol bulacak?

eyvah-okula-gec-kaliyorum

Öğretmenlerimi Seviyorum – Beyaz Balina Yayınları

Öğretmenlerimi çok seviyorum çünkü öğretmenlerimiz bize yeni yeni şeyler öğretirler. Bizi okul gezilerine götürürler. Ve bizimle birlikte oyun oynarlar!

Ödüllü yazar ve çizer Todd Parr, öğretmenlerimizi neden bu kadar çok sevdiğimizi o kendine has, eğlenceli çizimleriyle anlatıyor.

ogretmenlerimi-seviyorum

Öğretmenim Bir Canavar – Hep Kitap

Bobby, dünyadaki en kötü öğretmenin kendi öğretmeni olduğunu düşünür. Sınıfta kâğıttan bir uçak uçurmaya kalktığında öğretmeni bağırıp çağırarak hevesini kursağında bırakır. Derken bir tatil gününde güzel vakit geçirmek için parka giden Bobby öğretmeniyle karşılaşır. Görünüşe aldanmamak gerektiğini de böylece öğrenir.

ogretmenim-bir-canavar

Öğretmenimin Gizli Hayatı – Nesin Yayınevi

Öğretmenim onu görmediğim zamanlarda neler yapar acaba? Ne yer ne içer? Ne mutlu eder onu en çok? Nelere üzülür? Nelerden korkar? Nereye gider tatillerde? Arkadaşlarıyla neler yapar? Ah, ona sormak istediğim o kadar çok soru var ki…

Öğretmenimin Gizli Hayatı, öğretmeninin okul dışındaki hayatını merak eden küçük bir öğrencinin hikâyesini anlatıyor.

ogretmenimin-gizli-hayati

Kirpi ve Sergi – Redhouse Kidz Yayınları

Okulların açılmasına bir gün kala küçük kirpi ormanda gezerken ufak bir kaza geçirir ve parmakları sargıya alınır. Büyük bir hevesle okula gidip gelen kirpi, dersleri dikkatle dinler; ancak sargılı parmaklarıyla yazı yazma çalışmalarına katılamaz.

Öğretmeni, bir sonraki hafta tüm ormanın davet edildiği bir ‘a’ harfi sergisi düzenleyeceğini ve sınıftaki tüm hayvanların sergiye en güzel ‘a’ harflerini yaparak katılması gerektiğini söyler ve küçük kirpi için macera başlar.

kirpi-ve-sergi

Ayını Asla Okula Götürme – Beta Kids

Okulun ilk gününde tek bir kural vardır: Lütfen ayını okulu götürme ve endişelerini de!

Ayılar sakardır. Durdukları yerde durmazlar. Öğretmenlerden çok ama çok büyüklerdir ve öyle bir öğle yemeği yerler ki! Bir ayıyı okula götürmek gerçekten kötü bir kir. Ama okulun ilk günüyle yüzleşmek için ne kadar cesareti olabilir bir çocuğun? Okulun ilk günü için endişelenen tüm çocuklar için yazılmış bu kitap, sıcacık hikâyesiyle neşe saçıyor.

ayini-asla-okula-goturme

Çu’nun Okuldaki İlk Günü – Sırtlan Kitap

Çu’nun okuldaki ilk günü. Çu, biraz endişeli. Diğer çocukların ona iyi davranmasını umut ediyor. Çu’yu sevecekler mi? Bugün okulda ne olacak? Çu, en iyi yaptığı şeyi yapacak mı?

cunun-okuldaki-ilk-gunu

Avucundaki Öpücük – Butik Yayıncılık

1993 yılındaki ilk basımından beri insanın içini ısıtan bu kitap, çocuk klasikleri arasındaki yerini alarak, özellikle de okula, yuvaya başlamak ya da bir kampa gitmek gibi ayrılık anlarında, milyonlarca çocuğun ve velinin yaşamına dokunmayı başarıyor.

avucundaki-opucuk

Madeline Finn ve Kütüphane Köpeği – Hep Kitap

Madeline Finn, okuma yazmayı yeni öğreniyor ve söylediğine göre okumayı pek sevmiyor. Diğer yandan da öğretmeninin sınıfta okumayı söken ve akıcı okuyan arkadaşlarına verdiği yıldız çıkartmasından almak istiyor. “Daha çok çalışmalısın” anlamına gelen kalpli çıkartmalarla idare etmek zorunda kalıyor. Derken bir cumartesi günü kütüphanede Bonnie isimli bir köpeğe kitap okumaya başlamasıyla işler değişiyor.

madeline-finn-ve-kutuphane-kopegi

“Sesli Çocuk Kitapları” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sesli Çocuk Kitapları: https://www.bebek.com/sesli-cocuk-kitaplari/

 

Esra Açıkyer

Instagram: https://www.instagram.com/1cocuk1kitap/

Esra Açıkyer

İstanbul’da doğmuştur. Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamış, Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni de alarak üniversiteden mezun olmuştur. Daha sonra ikinci üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü bitirerek özel bir kurumda 3 yıl Anaokulu Öğretmenliği yapmıştır. Anaokulu Öğretmenliği yaptığı dönemde, çocuk kitaplarına ilgi duymaya başlamış ve @1cocuk1kitap isimli sosyal medya hesabını açarak kitap önerilerinde bulunmaya başlamıştır. Şu anda bir yayınevinde sosyal medya uzmanlığı ve içerik editörlüğü yapmaktadır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çocuklara Su Tasarrufunu Öğretmek | 22 Mart Dünya Su Günü

Çocuk Gelişiminde Tiyatronun Önemi

Çocuklarda Öz Güven Eksikliği