Normal Doğum ve Sezaryen

Anne adaylarının gebelik süreci boyunca üzerinde en çok düşündükleri, kararsız kaldıkları ve  endişe duydukları konu doğum şeklidir. Anne adayları gebeliğin başladığı andan doğum zamanına kadar hangi doğum şeklini seçmeleri gerektiği konusunda kararsız kalınmakta ve fikir değiştirilebilmektedirler. Doğum şekline karar verilirken kişileri etkileyen en önemli faktörler aile, arkadaş çevresi, kendi doktorlarının fikirleridir.

Doğum iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Normal  yani vajinal doğum yöntemi ve annenin karnına kesik atılarak bebeğin çıkarıldığı sezaryen yöntemi bulunmaktadır.Normal doğum yöntemi doğal olan yöntemdir ve anne ve bebek için daha sağlıklıdır. Sezaryen doğum daha çok normal doğumun anne adayı veya bebek için sakıncalı bulunduğu durumlarda, risk teşkil etmemesi için uygulanan ve tercih edilen doğum şeklidir.

Normal doğumun da sezaryen doğumun da kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar ve dezavantajlar için bir genelleme yapmak yanlıştır. Çünkü her anne ve bebeğin içinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurarak buna karar vermek gerekir. Bunun içinde düzenli olarak kontrolüne gittiğiniz sizi takip eden ve tanıyan  doktorunuzla birlikte doğum şeklinize karar vermek doğru olandır. Son zamanlarda dünyada ve aynı zamanda ülkemizde de sezaryen doğumda çok yüksek artışlar gözlenmiştir. Ülkemizde de normal ve anneyle bebek açısından daha sağlıklı yöntem olan vajinal doğuma teşvik amaçlı uygulamalar, eğitimler  yapılmaktadır.

Normal doğumun anne ve bebeğe bazı faydaları bulunmaktadır. Normal doğum ile doğan bebeklerin doğum kanalından geçerken meydana gelen etkilerle solunum ve bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca normal doğum sırasında bebeği dış ortama hazırlamaya yardımcı olan hormonlar salgılanmaktadır. Vajinal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde meme emme davranışı daha yüksektir. Normal doğumdan sonra anne vücut olarak daha kolay toparlanıp , günlük hayatına kısa sürede dönebilmektedir . Aynı zamanda anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu olup iyileşmektedir. Normal yani vajinal doğum yapan annenin ağrısı sezaryen doğum yapan kişiye nazaran çok az olmaktadır. Sezaryen ameliyatı olan annenin daha sonraki bebeklerini normal doğum ile doğurma şansı oldukça düşüktür.

 

Doğum yöntemleri ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-dogum-sonrasi/dogum-yontemleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın