kolay-hamile-kalmanin-yollari

Kolay Hamile Kalmanın Yolları

Mutluluğa adım atan her çift, ileride bebek sahibi olmak ister. Bu güzel duyguyu tatmak ve doğacak yavrularını sağlıkla kucaklarına almayı bekleyen ebeveynler, ilk olarak gebe kalma sürecine adım atarlar. Bu konuda; sağlıklı bir şekilde ve zamanında hamile kalmanın önemli olduğunu unutmamakta fayda vardır. Bazı durumlarda destek alınarak gebe kalmak ve doğal yöntemler ile durumu hızlandırmak isteyen kişiler nasıl hemen çocuk sahibi olabilir? Kolay hamile kalmanın yolları nelerdir? Hep birlikte öğrenelim.

Gebelik Planlarından Önce Bilmeniz Gerekenler

Kolay hamile kalmanın yolları için öncelikle gebe kalmadan önceki süreçteki önemli detayları bilmeliyiz. Uzun, fakat sonucu harika olan bir gebelik sürecinden önce, hamile kalmak isteyenlerin bilmesi gereken ufak detaylar olabilir. Bu detaylar hamileliğin oluşması ve devam etmesi için oldukça önemlidir.

 • Gebelik sürecinde vücudunuzun dirençli ve sağlıklı olması oldukça önemli bir faktördür. Gerekli vitaminlerin bulunması, eksiklik varsa takviyeler alınması gerekir. Düşük gebeliklere neden olan vitamin eksiklikleri ve kansızlık gibi bir durum söz konusu ise, hamile kalmaya karar vermeden önce sağlık kontrolü yaptırmalı ve takviyeler almalısınız.
 • Doğum kontrol ilaçlarını düzenli olarak kullanıyor ve artık gebe kalmak istiyorsanız, bu düşünceden önce ilaç kullanımını bırakmalısınız. Doğum kontrol haplarının etkisi sürdüğü için ve vücudunuz ilaçlara göre tepki verdiği için ilaçları zamanında bırakmalısınız.
 • Beslenme, hamilelik öncesi ve sonrası için oldukça önemlidir. Çok fazla kilolu olmak ya da zayıf olmak, düşük gebeliklere ya da hamile kalamamaya yol açabilir. Düzenli ve sağlıklı beslenmeli, bol bol su tüketmelisiniz.
 • Bu düşünceye girdiğinizde mutlaka kadın doğum uzmanınıza görünerek, vücudunuzun hamilelik sürecine hazır olup olmadığını sormalısınız. Folik asit takviyesi alınması gerekiyorsa almalı, doktorunuzun önerilerine önem vermelisiniz. Uzman görüşünden yardım almanız her zaman daha sağlıklı adımlar atmanızı sağlar.

Hamile kalmak istiyorsan yap ya da yapma!

Gebelik sürecine heyecanlı bir giriş yapmak ve hemen hamile kalabilmek için yapmanız gerekenler ve yapmamanız gerekenler var. 

Bunu Yap  Bunu Yapma 
Düzenli uyku uyuyarak stresten uzak kalmalısınız. Günlük yürüyüş ve bol oksijen alabileceğiniz aktiviteler yapmalısınız. Fazla yorgun ve stresli olmak hamilelik sürecine girmek için olumsuz faktörlerdir. Stresten uzak olmalı, hamile kalma düşüncesini olumsuz şekilde düşünmemelisiniz.
Düzenli ve sağlıklı beslenerek, gebelik öncesi vücudunuzu kuvvetlendirmelisiniz. Bu süreçte asla diyet yapmamalısınız. Sadece dengeli ve sağlıklı beslenmek yeterlidir.  Çok fazla kafein alıyorsanız, günlük içtiğiniz kahve miktarını azaltmalısınız. Sigara ve alkole bir süre ara vermelisiniz.
Sadece gerektiği zaman duş almalı, piyasada satılan özel bölge ürünlerini kullanmamalısınız. Vajinada oluşan ph hamile kalmak ve gerekli sıvı salgılanması için yeterlidir. Herhangi bir ürün kullanmak ve çok sık banyo yapmak ph dengesini bozar.

Sizin İçin 5 Kolay Hamile Kalmanın Yolları

Çocuk isteyen çiftlerin dikkat etmesi gereken önemli konular vardır. Cinsel olarak ya da üreme organlarını ilgilendiren bu önemli konuların uzman tavsiyelerini göz önünde bulundurarak uygulamak gerekiyor.

 • Adet döngüsü gebe kalmak için önemli

Düzenli yada düzensiz adet dönemi geçirmeniz, gebelik açısından önemli değildir. Yumurtalık kistleri gibi durumlar söz konusu değilse, uzmanlara göre adet düzensizliği sizin hamile kalmanıza engel bir durum değildir. Hamile kalmak istiyorsanız bu düzeni kayıt altına alarak yumurtlama zamanlarınızı hesaplamanız gerekir. 

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gelişen uygulamalar arasında sizin için yumurtlama takvimi oluşturabilen uygulamalar mevcut.

 • Yumurtlamanın hamile kalmak için önemi

Uzmanlara göre adet döneminizin başlama tarihinden önceki ilk üç gün ya da iki hafta öncesi, yumurtlama oranlarının yüksek olduğu dönemlerdir. Kadın doğum uzmanına danışarak bu dönemler hakkında bilgi alabilirsiniz. Gebelik için dişi yumurtalarının işlevsel olması şarttır. Erkek spermleri yumurtalarda beş güne kadar yaşayabilmektedir. Bu nedenle yumurtlama döneminiz oldukça önemlidir.

Tıpkı gebelik testleri gibi yumurtlama testleri yapmak için kitlerden yardım alabilirsiniz. Bu kitler gebelik testlerinde olduğu gibi şerit ve idrar damlatarak sonuç veriyor. Düzenli olarak yumurtlama döneminin geldiğini işaret edecek şeritleri görebilmek için, her gün yumurtlama testi yapabilirsiniz. Bunun için testi alarak eczanenizden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 • Cinsel ilişki yaşama sıklığı hamile kalmak için önemli

Halk arasında dolaşan ve uzmanlar tarafından kesin bir sonuç elde edilmemiş çok sayıda konu yer alabiliyor. Bu konulardan biri de; “cinsel ilişkiden sonra sırt üstü yatmanız ya da belinizin altına yastık koymanız, gebe kalma oranını artırır.” Fakat uzmanlara göre hamile kalmak isteyenlerin düzenli bir cinsel birliktelik hayatı yaşaması, gebelik olasılığını arttırır.

Özellikle yumurtlama döneminde iseniz düzenli olarak cinsel ilişki yaşamalısınız. Bunun nedeni spermlerin beş güne kadar vücutta kalmasıdır. Ne kadar sık yumurta sperm ilişkisi yaşanırsa ihtimaller o kadar artacak demektir.

 • Sperm ısılarını koruyun ve dengeli beslenin

Hamilelik süreci için iki kişinin de rolleri etkin ve eşittir. Erkeklerin sperm üretimleri ve sağlıklı yumurtalara sahip olması, gebelik sürecini hızlandırır. Eğer dar ve naylon iç çamaşırları giyiyorsanız, spermlerinizin etkisini düşürüyorsunuz demektir. Mutlaka bedeni sıkmayan ve hava aldıran giysiler tercih etmelisiniz.

Düzenli beslenmek vücudun vitamin alması ve güçlü olması için oldukça önemlidir. Kadınların bu dönemde diyet yapmaması ve ne çok zayıf ne de çok kilolu olmaması gerekiyor.  Aksi halde gebelikte düşükler gerçekleşmektedir.

 • Cinsel birleşim sırasında kullanılan kayganlaştırıcılar

Spermler oldukça hassas, soğuktan ve dış etkenlerden etkilenebilen yapıdadırlar. Mutlaka ortamları sıcak olmalı, kıyafetlerin içinde sıkışmamalıdırlar. 

Bir diğer konu ise cinsel birleşmeyi kolaylaştırma için kullanılan kayganlaştırıcılardır. İçerdikleri maddeler sperm miktarının düşmesine neden olduğu için, bebek düşünen çiftler için önerilmez. Kullanabileceğiniz doğal içerikli yağları uzmanınıza danışarak kullanabilirsiniz.

 • Bonus: bu vitaminlere dikkat!

Vücudunuzun sağlıklı ve vitaminlerinizin düşük olmaması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu konuda önemli olan bazı vitaminlere dikkat etmekte fayda var. Doktorunuza danışarak, önerdiği vitaminleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 • E ve D vitamini

Herkes için oldukça önemli olan bu iki vitamin, gebe kalmak için de oldukça önemlidir. Özellikle erkeklerde spermlerin güçlü olması E ve D vitaminlerinin ayrı bir önemi vardır.

 • Zinc

Vücuttaki hücrelerin yenilenmesi ve güçlü olması için Zinc büyük bir rol oynar.

 • Selenyum

Sperm sayısı ve testosteron artışı için mutlaka selenyum takviyesi almalısınız.

 • Folik asit

Folik asit, gebe kalmak isteyen kadınlara çoğu doktorun gebelikten önceki süreçte takviye olarak verdiği vitamindir. B vitamini türevlerinden olduğu için bu vitamini gıdalardan da alabilirsiniz. Doğumu kolaylaştırmak için mutlaka herkesin kullanması gereken folik asidi; fasulye, mercimek, ıspanak, portakal suyu, domates suyu gibi gıdalarda bulabilirsiniz.

Aileye yeni bir birey katılsın isteyen çiftlerin kolay hamile kalma yolları nelerdir? Sorusuna cevap verdik. Bu konuda ilk yapmanız gerekenler doktorunuzun tavsiyelerine uymak ve sağlıklı beslenmektir. Böylece kolay hamile kalabilir, sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirsiniz. 

Nasıl Hamile Kalınır? Hamile Kalma Önerileri: https://www.bebek.com/hamile-nasil-kalinir/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Gebelikte Dövme Yaptırmak

Hamile Kalmadan Önce Alınması Gereken Vitaminler

Hamilelik Testi Markaları ve Fiyatları