Kolay Doğum İçin Püf Noktalar!

Kolay Doğum İçin Püf Noktalar!

Dünyaya yeni bir canlı getirmek kolay bir iş değildir. Gebelik, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan annelerde pek çok değişikliğe yol açar. Zaman zaman bebeğiniz için endişelere kapılır, zaman zaman da fiziksel ve psikolojik açıdan zorluklar yaşayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında bebeğinizle özel bir bağ oluşturduğunuz bir o kadar da güzel zamanlar yaşarsınız. Ancak karnınızdaki bebek sonsuza kadar orada durmayacak değil mi?

Zaman yaklaştıkça doğum korkusu neredeyse tüm anne adaylarını sarmaya başlar. Bu nedenle kadınlar kolay doğum yapabilmek için birtakım ipuçlarına ihtiyaç duyarlar.

Biz de bu yazımızda kolay doğumun püf noktalarına değinmek istedik 🙂

Kilonuzu Dengede Tutun ve Egzersiz Yapın!

Etrafınız “Sen iki canlısın, ye ye!” diyen insanlarla kaynıyor olabilir. Ancak bu tamamen yanlış bir tutumdur. Bebeğiniz için almanız gereken ekstra kalori miktarı oldukça az düzeyde. Bu nedenle bebeğime yarasın diye çok fazla yemek yemenize kesinlikle gerek yok.

Hatta aksine, gebelikte aldığınız fazla kilolar gebelikte daha fazla risk taşıyor.
Araştırmalar, gebelikte normal düzeyde kilo alan kişilerin doğum esnasında daha dayanıklı olduklarını ve daha az tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Siz de kolay doğum için gebelikte beslenme konusunda daha dikkatli olmalısınız. Bununla birlikte yürüyüş, yüzme, pilates veya yoga gibi hamilelikte güvenli olan egzersizleri yaparak hem vücudunuzu formda tutabilir hem de doğumunuzu kolaylaştırabilirsiniz.

https://www.bebek.com/gebelik-doneminde-beslenme/

Hamilelik ve Doğum Konusunda Kendinizi Eğitin!

Hamileliğe ve anneliğe dair bu zamana kadar bir fikir edinmemiş olabilirsiniz. Şimdi bir bebek bekliyorsunuz ve sizi neler beklediğinden habersizsiniz!

Unutmayın ki insan bilmediği şeyden korkar. Eğer gebelik, doğum ve bebek bakımı konusunda kendinizi eğitirseniz endişeleriniz de birer birer ortadan kalkacaktır. Size yardımcı olabilecek kitaplar ve videolar satın alabilir, doğuma hazırlık kurslarına katılabilir ya da gebeliğinizi ve doğumunuzu bir doula eşliğinde geçirebilirsiniz.

Son zamanlarda oldukça popüler olan doulalar, hem gebelere manevi olarak destek oluyor hem de onların bu dönemi daha kolay atlatmaları için bilgilendiriyor.

Doğuma hazırlık kurslarında ise anne adayları hem kendileriyle aynı şeyi yaşayan hamilelerle hislerini paylaşıyorlar hem de doğum hakkında daha detaylı bilgiler edinip daha kolay doğum yapmanın püf noktalarını detaylıca öğreniyorlar.

https://www.bebek.com/normal-dogum-hakkinda-merak-edilen-her-sey/

https://www.bebek.com/sezaryen-dogum-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

Kegel Egzersizleri Yapın!

Pek çok konuda faydası olduğu bilinen pelvik taban egzersizleri, bir diğer adıyla kegel egzersizleri rahim kaslarını güçlendirerek kontrolünüzün artmasını sağlıyor ve normal doğum yapmanın püf noktaları arasında yer alıyor.

İdrarınızı tutuyormuş gibi vajina kaslarınızı sıkıp 1’den 10’a kadar saymak ve bunu belirli sayıda setlerle yaparak rutin haline getirmek doğumun kolaylaşmasında etkili olacaktır.

Doğum Şekliniz Hakkında Karar Verin!

Bu mevzu her zaman aklınızı karıştıran, nasılsa daha doğuma çok var diyerek sürekli ertelediğiniz bir konu olabilir. Şimdi doğum yaklaşıyor ve artık nihai kararı verme zamanı. Tabii bu kararı tek başına vermeniz kesinlikle doğru olmaz; çünkü tercih edeceğiniz doğum şekli mevcut durumunuzda sağlıklı olmayabilir.

Bu nedenle doktorunuzla oturup nasıl doğum yapacağınızı detaylıca konuşmalısınız. Böylece kendinizi doğuma daha kolay hazırlayabilir, neler yaşayacağınız konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ancak karar verdiğiniz doğum şekli, bazı tıbbi gerekçelerden dolayı son anda zaruri olarak değişkenlik gösterebilir.

Örneğin, siz normal doğum planlarken doğum anında birtakım problemlerle karşılaşılabilir ve sezaryen doğum sizin için daha güvenli bir seçenek haline gelebilir. Bu durumu göz ardı etmemekte ve hazırlıklı olmakta fayda var

kolay doğum 2

Doğum Yapacağınız Yere Karar Verin ve Görün!

Hala karar vermediyseniz hangi hastanede doğum yapacağınıza karar verin. Mümkünse hastaneyi ve odaları ziyaret edin ki kafanızda doğum ile ilgili bir şeyler canlanabilsin. Böylece kendinizi doğuma daha hazır hissedebilirsiniz.

Yeterli ve Dengeli Uyku Uyuyun!

Bilindiği üzere yorgunluk ve stres hem anne adayı hem de bebeği açısından sağlıksız bir durum. Gebeliğin son dönemleri uyku problemleri daha sık yaşanabilir.

Ancak uyku düzeninizi bir şekilde yoluna koyar ve stres düzeyinizi azaltabilirseniz doğum için daha fazla enerjiye sahip olursunuz. Bu nedenle kolay doğum için ne yapmalı sorusuna verilebilecek en basit cevap, yeterli süre uyumak ve stresten uzak durmak olacaktır.

Mümkün Olduğunca Evde Vakit Geçirin!

Doğumunuzun yaklaştığını anladınız ve hemen hastaneye gidip bekleme odasında sancılarınızın sıklaşmasını beklemeye başladınız. Ancak bu bekleyiş, özellikle ilk doğumunuzsa öyle kısa sürmeyecektir. Hastane odasında uzunca vakit geçirmek sizi psikolojik olarak yorabilir ve doğumun gerçekleşmesinde etkili olan oksitosin hormonunu olumsuz şekilde etkileyebilir.

Nihayetinde eviniz en rahat edeceğiniz yerdir. Bu nedenle kasılmalarınızın 1 dk. boyunca sürmesine ve 3-5 dakikalık periyotlara inmesine kadar evde beklemek daha mantıklı olacaktır.

Nefes Egzersizleri Uygulayın!

Her ne kadar rahatlatıcı yollar olsa da nihayetinde doğum anne için zorlu ve stresli bir dönemdir. İyi nefes alıp verme, hem annenin daha iyi oksijen almasını sağlar hem de konsantrasyonunu artırır. Bu sebeple doğumun kolay olması için annenin nefes egzersizi yapması etkili bir yoldur.

kolay dogum puf noktları

Eşinizden Masaj Yapmasını İsteyin!

Nihayetinde bir bebek dünyaya getirme kararını birlikte aldınız. Öyle ise siz sancı çekerken o neden bir köşede oturup beklesin öyle değil mi?

Eşinizden sancılarınızı kısmen unutmanız ve biraz daha rahatlayabilmeniz için masaj yapmasını isteyin. Böylece sizinle ilgilenildiğini daha çok hissedecek, psikolojik olarak doğuma daha hazır hissedeceksiniz.

Ayakta Durmaya Çalışın!

Çabuk doğum için ne yapmalı diye soran birine, doğum sancıları esnasında yattığı yerden ıkınmak yerine yerçekiminin gücünden faydalanıp diz çökerek, çömelerek veya ayakta bir yere dayanarak ıkınmanın daha etkili olacağı söylenebilir.

Böylece bebek servikse daha kolay baskı yapar, rahim ağzı daha hızlı ve kolay bir şekilde açılır.

Gönlünüzce Çığlık Atın!

Bir yerimiz ağrıdığında, canımız acıdığında istemsiz bir şekilde inler veya çığlık atarız. Bu inleme ve çığlığın bir nebze de olsa kişiyi rahatlattığı düşünülmektedir. Bu nedenle aman çok ses olur mu diye düşünmeden gönlünüzce çığlık atın ki doğuma daha rahat konsantre olabilesiniz.

Kolay doğum için birtakım ipuçlarını sizlerle paylaştık. Doğumun anne için ne derece kolay olacağı bu ipuçlarını uygulamanın dışında annenin acı eşiği gibi pek çok farklı faktöre de bağlı olmakla birlikte kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Sancıları çekerken unutmamanız gereken şey ise, işin sonunda minik bebeğinizle tanışacağınız gerçeği olmalıdır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Doğumu Kolaylaştıran 7 Etkili Yöntem

Kendin Yap Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

Keçi Sütü Anne Sütüne Yakın mıdır?