karantinada-evde-yapilabilecek-etkinlikler

Karantinada Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgınla mücadele ederken fırsatı olanlar evden çalışmaya başladı, okullar online eğitime geçti ve sonuç olarak uzun zamandır ailece evde vakit geçirir olduk. Sosyal bir toplum olduğumuzu düşünürsek bu çoğumuz için oldukça zor bir dönem haline geldi. Yetişkinler bile bu duruma adapte olmakta zorluk çekerken çocukların bu sürece alışması da ebeveynler açısından üstesinden gelmenin kolay olmadığı bir hale dönüştü.

Enerjisini atamayan çocuklar, evde kalmaya alışık olmayan yetişkinler derken hepimiz evde olduğumuz bu günleri nasıl daha verimli ve eğlenceli geçirebiliriz diye düşünmeye başladık. Biz de hem kendi başınıza hem de ailece karantinada evde yapılabilecek etkinlikleri sizler için bir araya getirdik. Şimdi gelin hep birlikte bunları inceleyelim, belki hala bu öneriler arasında denemedikleriniz vardır.

Karantina Günlerinde Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler

Salgının yayılmaması ve sağlığımızı korumak için zorunlu ya da gönüllü karantinaya girdiğimiz bu günleri aslında “evde olsam da yapsam” diye düşündüğümüz şeyleri hayata geçirerek daha verimli ve eğlenceli hale getirebiliriz.

İşte bu öneriler:

  • Evinizin havasını değiştirebilirsiniz: Belki de uzun zamandır yapmayı beklediğiniz ev temizliği ya da fırsat bulup düzenleyemediğiniz veya yerini değiştiremediğiniz mobilyaları tekrar organize ederek işe başlayabilirsiniz. Pandemi günlerinde sağlığımıza dikkat etmek için temizlik şart. Bu sebeple uzun zamandır ertelediğiniz ev işlerine başlayıp dip köşe bir temizlik yapabilirsiniz. Ayrıca hazır ailece evdeyken o hep yerini değiştirmek istediğiniz mobilyaları elbirliğiyle yeni yerine taşıyabilirsiniz. Her gün aynı mobilyalara aynı duvarlara bakmak içinizi sıkmışken bu değişiklik havanızı da değiştirecektir. Böylece uzun zamandır düşündüğünüz yeni ev dekorasyonu yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra hem ev dekorasyonunda bir değişiklik yapmak  hem de yeni bir uğraş edinmek açısından eve yeni bitkiler alabilirsiniz. 
  • Yeni bir dil öğrenebilirsiniz: Uzun zamandır işlerden fırsat bulup yeni bir dil kursuna gidememiş olabilirsiniz. Bu dönemde birçok eğitim kurumu online dersler vermeye başladı ve dil konusunda birçok uygulama geliştirildi. Hemen bu uygulamalardan birini indirip ya da online kurslara katılarak dilinizi geliştirebilir ya da yeni bir dil öğrenmek için ilk adımı atabilirsiniz. 
  • İzlemediğiniz dizi ve filmlerin listesini yapabilirsiniz: Ev işleri, ofis işleri derken eve yorgun argın gelip bir film ya da dizi izleyemeden uykuya daldığınız günlerden şikayetçi olduğunuzu biliyoruz. İşte bu durumu fırsata çevirebileceğiniz bir durumdasınız. Öncelikle o hep izlemek için fırsat kolladığınız dizi ve filmlerin bir listesini hazırlamakla işe başlayabilirsiniz. Artık işe giderken yolda kaybettiğiniz zaman diliminde bu listedeki film ya da dizilerden birini seçip izleyebilirsiniz. Bu kendi kişisel zevkinize ait bir film olabileceği gibi çocuğunuzla vakit geçirmek içinde keyifli bir yöntemdir. Onun yaşına uygun ya da ailece izleyebileceğiniz bir filmin yanına mısır patlatarak sinema geceleri düzenleyebilirsiniz. Belki de bunun için bir takvim bile belirleyebilirsiniz. Böylece hangi filmi izlesek diye düşünmeden listenizdeki tüm film ve dizileri bitirmiş olursunuz. 
  • Tamirat tadilat işlerinizi yapabilirsiniz: Her evde bozulan dolap kapakları, damlatan musluklar ya da bir köşeye atılmış yapılmayı bekleyen bozuk veya kırık eşyalar vardır. Genelde bu işler eve yorgun gelen ve bir türlü vakit bulamayan  babanın sorumluluğundadır. Bu işleri evdekilerle birlikte belirleyip çocuklarınızın da size yardım etmesine imkan vererek tamamlayabilirsiniz. Çocuğunuzun tornavidayı size vermesi gibi görevlerle hem çocuğunuza sorumluluk bilincini aşılar hem de birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. 
  • Kitap okuyabilirsiniz: Günün koşturmacası işlerin yoğunluğu derken hepimiz kendimize zaman ayırmayı ve birşeyler okumayı unutur olduk. Karantina günlerini aldığınız ve kütüphanenizde okunmak için bekleyen kitapları da okumanız için bir fırsattır. Evde kitap okuyan ebeveynleri görmek çocuklar için örnek oluşturması bakımından da oldukça önemlidir. Çocuğunuzla birlikte günün belli saatlerinde kitap okuyarak internet ve bilgisayar ortamından uzaklaşmış olursunuz. Bu hem istediğiniz alanda uzmanlaşmanızı hem de çocuğunuzun verimli saatler geçirmesini sağlayacaktır. Ayrıca kitap okumanın farklı dünyalara yapılan bir seyahat olduğu düşünürsek günün nasıl geçtiğini bile anlamazsınız.Karantinada Evde Yapılabilecek Etkinlikler
  • Online müze ziyareti yapabilirsiniz: Hep aynı mekanda olmak karantinada hepimizi en çok zorlayan durumlardan biri oldu. Seyahat etmeyi, farklı kültürleri tanımayı seven ve tarihe meraklı biriyseniz bu dönemde online müze ziyaretleri mutlaka ilginizi çekecektir. Evde olmak kültürel aktivitelerden uzak kalmak demek değildir. Hem kişisel hem de ailenizle birlikte gitmeyi isteyip farklı sebeplerden dolayı bir türlü gidemediğiniz müzeleri bu dönemde online olarak müzenin web sitesi üzerinden kolayca ziyaret edebilirsiniz. 
  • Evde spor yapabilirsiniz: Evde olmak hepimizin daha az hareket etmesine yol açıyor. Hatta çocuklar enerjilerini atamadıkları için zorluk çıkaran ve daha huysuz biri haline geldiler. Onların enerjisini atmasına izin verirseniz geceleri daha kolay uyumasına da yardımcı olursunuz. Farklı uygulamalar ya da online siteler sayesinde evde basit egzersizlerle spor yapabilirsiniz. Yoga, pilates ve meditasyon bu dönemde anneler için hayat kurtaran aktiviteler olabilir. Çocuklarınıza uygun olan bu tarz uygulamaları öğrenebilir onlarla birlikte spor yapabilirsiniz. 
  • Puzzle yapabilirsiniz: Puzzle hem stres atmak hem de keyifli vakit geçirmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Eğer bu işte yeniyseniz daha küçük sayıda parçadan oluşan ve karmaşık olmayan puzzleları seçerek başlayabilirsiniz. Çocuklarınızla beraber yapacağınız puzzlelar sayesinde onların dikkat ve odaklanma seviyelerini arttırabilirsiniz. Ailece yaptığınız puzzleları duvar dekorasyonunuzda kullanabilir karantina günlerine dair hoş bir anı olarak saklayabilirsiniz. 
  • Çocuğunuzla birlikte mutfağa girebilirsiniz: Karantinada kendimizi sıkıntıdan yeme içmeye verdiğimiz de bir gerçek. Evde ekmek yapmak ve kurabiye pişirmenin dışında çocuğunuzla birlikte birçok etkinlik yapabilirsiniz. Makarna, nohut, fasulye çocuk aktivitelerinin vazgeçilmezlerindendir. Sayı saymayı bunlarla öğretebilir, makarnaları boyayarak el becerilerini güçlendirebilirsiniz. Kek, kurabiye yaparken mutfak savaş alanına dönebilir ama endişelenmeyin zaten evdesiniz ve temizlemek için çok vaktiniz var. Bu sebeple çocuklarınızla beraber mutfağınızın aşçısı olup hem keyifli yemekler hazırlayabilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. 
  • Günün değerlendirmesini yapabilirsiniz: Günün her anını planlayarak geçiremezsiniz. Bu mükemmeliyetçi olmanın getirdiği bir sonuçtur. Çocuğum sıkılmasın, ben mükemmelim diye düşünürseniz gerçeklikten uzaklaşırsınız. Bu durum daha stresli ve sinirli olmanıza yol açar. Sonucunda da öfkenizi çocuğunuzdan çıkarıp mutsuz olursunuz. Bunun yerine çocuğunuzun da sıkılabileceğini kabul edip ona izin vermelisiniz. Gün sonunda gün değerlendirme toplantıları yapıp ona ne hissettiğini sorabilir ve kendi hissettiklerinizi anlatabilirsiniz. Böylece yalnız olmadığını bilir ve kendini güvende hisseden çocuk sıkıldığında yaratıcılığını ortaya çıkarır. Kendini eğlendirebilecek, kendi kendine oynayabilecek bir birey haline gelir. Bu değerlendirmeler sayesinde hep birlikte huzurlu günler geçirebilirsiniz. 

Bu aktiviteleri yaparken dünya genelinde devam eden salgın sebebiyle herkesin huzursuz ve stres altında olduğunu ve bunun geçici bir durum olduğunu kabul etmeli ve uygun bir dille bunu çocuğunuza anlatmalısınız. Tüm bu koşturmaca içinde anne ve baba olarak kendinize vakit ayırmayı da ihmal etmemelisiniz. Siz kendinizi iyi hissettiğinizde bu durum çocuğunuza da yansıyacaktır.

Bu sebeple karantina öncesi dönemde hep evde olsam diye başladığınız düşüncelerinizi hayata geçirmek için bu dönemi bir fırsat olarak görmeli ve ailenizle birlikte keyifli etkinlikler yaparak günü tamamlayabilirsiniz.  

Diğer aktivite önerileri konulu yazılarımızı incelemek için bağlantıya tıklayın: https://www.bebek.com/cocuklar-icin-10-yaz-tatili-aktivitesi-onerisi/

 

Çocuklarda Diş Çürümesinin 5 Nedeni ve Önlemleri

Çocuklarda Dikkat Becerisi

Bebeklerde Yastık Kullanımı, Yastık Ne Zaman Kullanılır?