Kaç Aylık Hamilesiniz?

Anne adaylarının hemen hemen hepsi,  gebelik haftasını hesaplamak konusunda kafa karışıklığı yaşar. Bu kafa karışıklığı ancak doktora başvurulduğunda giderilir. Gebelikte biraz zaman geçtikten sonra ‘’Acaba kaç haftalık?’’ ya da ‘’Kaç ay olmuştu?’’ gibi sorular tekrar merak edilmeye başlanır. Bu kafa karışıklığının ana sebebi, bazen 1 ayın tam 4 haftaya tekabül etmemesidir.

Aslında burada önemli olan nokta;  hesabı ay üzerinden değil, hafta üzerinden yapmaktır. Normal bir hamilelik süreci 40 haftaya denk gelir. Bu konuda aklınızda soru işareti olmaması için uzmanların belirttiği haftalar ve aylar vardır.

Bunlar; 4 ve 5 haftalık hamilelikler 1 aylık olarak kabul edilir. 8 ve 9 hafta sona erdiğinde artık 2. ay da sona ermiştir.  12 ve 13. haftaların sonuna gelindiğinde artık 3. ayınızı tamamlamışsınız demektir. Hamileliğinizin 16 ve 17. haftasını bitirdiğinizde artık 4. ayınız da bitmiş demektir. 20 ve 21. haftayı tamamladığınız da ise 5. ayınız sona ermiştir. 6. ayınızı bitirmeniz demek, 24 ve 25. haftayı geride bıraktığınızın göstergesidir. 28 ve 29. haftayı sonlandırdığınızda koskoca 7. ayı bitirdiğinizi anlayabilirsiniz. 32-33. Haftaları bitirdiğinizde ise artık 8. ayınız da bitmiştir. 36. haftayı sonlandırmanız hamileliğinizin 9. ayını tamamladığınızı işaret eder. Ve geldiniz 40. haftaya.

40. haftanız sona erdiğinde tam 9 ay 10 günü,  yani toplamda 280 günü geride bıraktınız demektir.

Bu dönemde yapılması gereken en önemli şey nedir?

Sabırlı olmalısınız. Muayenelerinizi aksatmamanız ve hamilelik döneminde herhangi bir şikayetinizin süre gelmesi durumunda mutlaka doktorunuza en ufak bir şeyi bile danışmanızda fayda vardır.

Acısıyla tatlısıyla haftalar boyunca sabırla beklediğiniz gün gelip çatmıştır.  Artık bebeğinizin kokusunu duyma günü gelmiştir. Hayatınız bu 40 haftanın sonunda tamamen değişecektir.
O gün anne olduğunuzun farkına varacak ve bundan sonra hep bu unvanla yaşamanın sorumluluğunu, mutluluğunu, güzelliğini yaşayacaksınız. Bundan sonra günleri ayları hesaplayamayacaksınız ve zaman su gibi akıp gidecek. Siz de o büyürken bu tarifsiz duygunun keyfine varacaksınız. Bebeğinize ve size mutlu günler, haftalar temenni ediyoruz.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelik ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelik/ 🤰🏻[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın