İlkbahar Hamileleri İçin Öneriler

Ani hava değişimden oluşan alerjiler ve mevsimler hastalıklar, hamile kadınların en sık rastladığı sorunlardan biri. ilkbahar aylarının doğal güzelliklerinin yanı sıra, bu mevsiminin olumsuz yanlarına da dikkat etmek gerekiyor.

Mevsimde artmaya başlayan sıcaklıklarla birlikte siz de sıvı tüketiminizi arttırmalısınız. 2-3 litre sıvı yeterli olacaktır. Su ve tuz içeriğinden dolayı, çok fazla abartmadan ayran tüketebilirsiniz. Bu mevsimlerde artan meyve ve sebze seçenekleriyle birlikte mineral ve vitamin ihtiyacınızı daha iyi karşılayabilirsiniz. Çilek, maydanoz ve kırmızı biber bol miktarda C vitamini içerir. Domates ve şeftali ise a A vitamini barındırır.  Sebze ve meyvelerde bulunan  yüksek miktardaki posa, gebelikte karşılaşılan kabız problemini önlemeye yardımcı olur. Bu dönemde aşırı yağlı, şekerli ve kızartma gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Havaların ısınmasıyla birlikte, bahar aylarında yapabileceğiniz en basit egzersiz, yürüyüş yapmaktır. Bunun dışında, eğer imkanınız varsa bol bol yüzün. Kaydırak kullanmadığınız ve havuza atlamadığınız sürece yüzme size çok iyi gelecektir. Ayrıca evde yapabileceğiniz hafif aerobik egzersizleriyle, kan dolaşımınızı hızlandırır, bel ve sırt ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Hamilelik sürecinde bacak ve ayaklarda görülen ödem çoğunlukla rahatsız edici boyutlarda olabiliyor. Bu aylarda, ödeme karşı bol su tüketmelisiniz. Şişliklerin azalması için çok fazla ayakta durmamanız gerekiyor. Egzersiz yapan anne adaylarında, bu şişlikler daha az görülmektedir. Ayrıca dar pantolonlar ve sıkı çoraplar yerine daha bol kıyafetler tercih etmelisiniz.

Bahar Alerjisi

Bahar aylarında, polen miktarı artmaya başlar. Bu sadece hamile kadınları değil alerjik tüm insanları olumsuz yönde etkiler. Alerjik bünyeli anne adaylarının, bünyelerine alerjik olan ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Eğer alerjik bünyeli bir gebeyseniz, polen döneminde dışarıda giydiğiniz kıyafetlerinizi mümkün olduğunca yatak odanızdan uzak yerlerde değiştirin ve vücudunuzda bulunan polenlerden kurtulmak için bir duş alın. Eğer hava kuru ve de rüzgarlıysa, mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya çalışın. Bahar alerjisinde, hapşırma, göz kızarması, tıkanıklık, kaşıntı gibi belirtilerden birini hissettiğiniz an mutlaka doktorunuza başvurun.

Bahar Yorgunluğu

Mevsim dönüşlerinde hissedilen yorgunluk hissi hamile kadınlarda da sıkça görülüyor ve bahar ayları bu nedenle anne adaylarını birazcık yoruyor. Bahar yorgunluğunu atlatmak için; sabah ve akşam temiz havada yürüyüş, yoga veya pilates yapın. Kendinize daha fazla ve kaliteli zaman ayırmaya çalışıp, evsel ve işsel sıkıntılarınızı olabildiğince azaltmaya çalışın.

 

Hamilelikte egzersiz ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz-hareketleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın