ilk adim ayakkabisi nasil olmalidir

İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır? Nasıl Seçilir?

Bebek alışverişlerinin vazgeçilmez parçalarından biri bebek ayakkabılarıdır. Ayakkabılar genellikle aksesuar gibi görülse de bu ürünlerin seçimi aslında minik yavrunuzun gelişimi üzerinde oldukça önemli rol oynar. Küçüğünüzün doğumdan sonraki ilk yılları, fiziksel gelişimini tamamlaması açısından ilk temellerin oluştuğu zamanlardır. Aynı durum ayak anatomisi için de geçerlidir.

Tercih edeceğiniz yanlış bir model, çocukların ayak yapısında geri dönüşü olmayan sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle ilk adımlarını atmaya başladığı andan itibaren bebeğinize en uygun ürünü seçmeniz gerekir. Bunun için özel üretilmiş ilk adım ayakkabısı modelleri ideal bir seçenektir.

Peki normal bebek ayakkabıları ile ilk adım ayakkabılarının arasında fark olduğunu biliyor muydunuz?

Doğru ürünün hangi özelliklere sahip olduğu, seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve merak ettiğiniz daha birçok soruyu dilerseniz birlikte yanıtlayalım.

İlk Adım Ayakkabısı Nedir?

Özellikle ilk kez anne baba olmuş bireyler için bazı tanımlar oldukça yabancı gelebilir. Birçok ebeveynin sık sık duyduğu ancak hakkında çok az şey bildiği ilk adım ayakkabıları da bunların başında gelir.

İlk adım ayakkabısı olarak tanımlanan modeller, aslında görünüm olarak normal bebek ayakkabılarından çok da farklı değildir. Bebeğin adım atarken zorlanmasını engelleyecek şekilde tasarlanmış, hafif, esnek yapılı, hassas teni ile uyumlu malzemeden üretilmiş, kaydırmaz tabanlı ve ayakta yokmuş hissi veren ayakkabı modellerinin geneline bebek ilk adım ayakkabısı adı verilmektedir. Bu modeller yürümeyi yeni yeni öğrenen küçükler için oldukça faydalıdır.

Bir İlk Adım Ayakkabısı Hangi Kriterlere Sahip Olmalı?

Birçok bebek markasında çeşit çeşit ürün modelleri ile karşılaşmak mümkün. Ancak ilk adım ayakkabısı olarak tanımlanan modellerin aşağıdaki özellikleri taşıması beklenir.

 • Hafif olmalıdır: Henüz yeni yeni kendi ayaklarının üzerinde durmaya başladığını düşünürseniz bebeğinize giydireceğiniz ilk ayakkabı mutlaka hafif olmalıdır. Böylece ayaklarını kaldırırken zorlanmayacak, daha kolay hareket edebilecek ve yorulmayacaktır.
 • Büyüklüğü bebeğinizin ayağı için ideal olmalıdır: Aldığınız ürün doğru büyüklükte olmalıdır. Birçok anne baba ayakkabı alışverişi yaparken daha uzun süre giyebilmesi için çocuğun ayak numarasının bir beden büyüğünü tercih eder. Ancak yürüme alıştırmaları yapan bir minik kendini rahat hissetmelidir. Seçtiğiniz model ne çok büyük ne de çok sıkı olmalıdır. Ayak ile ayakkabı arasındaki ideal boşluk korunmalıdır.
 • Esnek yapıda olmalıdır: Bebekler ilk zamanlarda genelde yalpalayarak yürür. Bu, dengelerini sağlayabilmeleri için yaptıkları bir harekettir. Esnek yapıya sahip bir ilk yürüyüş ayakkabısı, bebeğin ayağının hareketlerine göre şekil alarak daha kolay yürümesine yardımcı olur.
 • Pratik kullanıma sahip olmalıdır: Tokalı veya bağcıklı modellere kıyasla cırt cırtlı kolay giyilebilen modeller tercih edilmelidir.
 • Tabanları kaydırmaz olmalıdır: Yürümeyi öğrenme evresinde çocuklar defalarca düşüp kalkar. Bebeğinize seçtiğiniz modelin taban malzemesi dayanıklı ve kaydırmaz olmalıdır. Böylelikle bebeğin düşme riski azalır ve beklenmedik kazaların önüne geçilebilir.
 • Sağlıklı malzemeden üretilmiş olmalıdır: Bebeklerin ayakları çabuk terler. Bu nedenle ayakkabısı terletmeyen, plastik olmayan, hakiki deri veya terletmeyecek farklı bir malzemeden üretilmiş ürünler olmalıdır.

Bu özellikler ilk adım ayakkabısı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken temel noktalardır. Aldığınız ürün bu kriterleri karşılıyorsa ürününüzü bebeğinizin yürümeyi öğrenmesi amacıyla gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bebeğinize çok yakışacak ilk adım ayakkabısı için: https://www.e-bebek.com/bebek-ilk-adim-ayakkabisi-c4322/

Neden İlk Adım Ayakkabısına İhtiyaç Duyulur?

Ayaklar çocukluk çağında çok hızlı büyüyen organlardır ve genelde çocuklara alınan ayakkabılar çok uzun süre kullanılmadan hatta eskimeden rafa kalkar. Miniklerin ayakları çok çabuk büyüdüğü için bazı aileler ihtiyaç fazlası ürün almamaya ayrı bir özen gösterir. Bu sebeple akıllara “İlk adım ayakkabısı almak şart mı?” sorusunun gelmesi gayet doğaldır.

Bebeğiniz yardımla ya da kendi kendine birkaç adım atmaya başlamış ve denge kurmayı öğrenmeye çalışıyorsa hem ayaklarının zarar görmemesi hem de dışarıya çıktığında kısıtlanmadan aynı alıştırmalara devam edebilmesi için uygun bir ayakkabıya ihtiyaç duyacaktır.

Fakat uzmanların önerisi, evde mümkün olduğunca yavrunuzun yalın ayak yürümeyi öğrenmesine yardımcı olmanızdır. Çünkü ayakların doğrudan zemine basması, öğrenme aşamasında içe, dışa veya parmak ucuna basma gibi bazı sorunların oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Bu nedenlere bağlı olarak bu ürünlere evde kullanımdan ziyade yürümeyi yeni yeni öğrenen miniklerin dışarıda giyebilmesi için ihtiyaç duyulur.

Bebek ilk yürüme ayakkabısı sayesinde bebeğiniz;

 • Ayağında bir ayakkabı olduğunu hissetmeden rahatça adım atabilir.
 • Ayakkabılarını taşırken zorlanmaz.
 • Yere daha sağlam basabilir.
 • Kayma, düşme, sendeleme gibi durumları yaşama ihtimali azalır.
 • Ayak yapısı normal gelişimine uygun olarak gelişir.

Bu faydaları göz önüne alarak yürüme çağına gelmiş çocuklar için satın alınacak ilk ayakkabılara mutlaka özen gösterilmeli, seçim yaparken ürünün belli kriterleri karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmelidir.

İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır? Nasıl Seçilir?

 

İlk Adım Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ayakkabı seçimi tüm bireyler için önemli bir konudur. Yanlış bir model kullanımı, yürürken ayakların ağrıyıp acımasına ve yürüme bozukluklarına yol açar. Bu nedenle bebeğinizin ilk ayakkabısını alırken ekstra özen göstermeniz ve seçici davranmanız gerekir.

Piyasada bulunan her ürün ilk adımlar için uygun değildir ve alışveriş sırasında yanılgıya düşmemek adına öncesinde iyi bir araştırma yapmak önemlidir.

Peki ilk adım ayakkabısı nasıl seçilir?

 • Öncelikle ürünü mutlaka bebeğinizin ayağında test etmelisiniz. Ürünü giydirip denemeden satın almamak önemlidir.
 • Beğendiğiniz modelin ilk adım ayakkabısı kriterlerini karşıladığından emin olmalısınız. “Hafif mi? Esnek mi? Doğru ebatlarda mı? Ayağı iyice kavrıyor mu? Tabanı sağlam mı?” gibi soruların cevabını irdelemelisiniz.
 • Ayakkabıyı yavrunuza giydirdikten sonra serçe parmağınızı ayakkabının içine sokarak büyüklüğünü test edebilirsiniz.
 • Ürünü elinize alıp katlamayı denemeli, katlanabilen tabanı çok sert olmayan ürünler seçmelisiniz.
 • Modelin bebeğinizin ayağını iyi sarıp sarmadığını kontrol etmelisiniz. Mümkün oldukça tercihinizi bileğe kadar uzanan modellerden yana kullanmalısınız ki yavrunuz bileğinden de destek alabilsin.

Çocuğunuz için ilk adım ayakkabısı alırken dikkat etmeniz gereken tüm özellikler aslında çocuklara sonraki yıllarda alacağınız diğer ürünler için de geçerlidir. Bebeğinizin ayak gelişimini destekleyecek ve onu yürüme alıştırmalarında zorlamayacak tüm modelleri alternatif olarak düşünebilirsiniz. Bu süreçte önemli olan, onun evde ayakkabısız dışarıda ise ayağı ile en iyi uyumu sağlayacak ürünle yürümesine yardımcı olmaktır. Böylelikle ona yürümeyi öğrenme sürecinde en güzel desteği sağlamış olacaksınız.

BEBEKLERDE SIK RASTLANAN HASTALIKLAR NELERDİR? Konulu makalemize aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BEBEKLERDE SIK RASTLANAN HASTALIKLAR NELERDİR? https://www.bebek.com/bebeklerde-sik-rastlanan-hastaliklar-nelerdir/

Post navigation

Bir yanıt yazın