bebeklerde-sik-rastlanan-hastaliklar-nelerdir

Bebeklerde Sık Rastlanan Hastalıklar Nelerdir?

Yeni doğan döneminden itibaren bebeklerde en sık rastlanan hastalıklar ve bu hastalıklara karşı alınabilecek önlemleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildağ anlatıyor;

Gaz Sancıları ve Kusmalar

Yenidoğan  bir  bebeğin ailesini,  ilk  1-2  ay,   bazen de ne  yazık  ki 3-4  ay  süreyle  en  çok üzen  ve  yoran sorun  nedir  derseniz,  benim  ilk  aklıma gelen  gaz  sancıları  olmaktadır. O  yüzden  bu  konuyu  biraz  daha  ayrıntılı  olarak  irdelemek  istiyorum.

Bebeklerin mide kapağı ilk 2-3 ay çok iyi çalışmaz. Bu nedenle beslenme sonrası hemen yatırılması, hele de yatırılıp kaldırılması, altını değiştirmek veya giydirmek-soymak amacıyla evrilip çevrilmesi bebeğin midesinin bulanmasına, sütün köpürerek daha çok gaz yapmasına, daha da önemlisi sütün,  kapağı açık bir şişeden döküldüğü gibi geri gelmesine neden olur. Bebeğinizin 2-3 dakikada sesli gaz çıkarmasına aldanmayınız. Bu yüzden “beslenme sonrası bebeğinizi lütfen 15-20 dakika süreyle dik ve hareketsiz bir pozisyonda tutunuz”

Tüm bu önlemlere rağmen bebeğinizde ayaklarını karnına çekme, devamlı ağlama, ıkınma-kızarma-huzursuzluk gibi şikayetler oluyorsa, bunlar genellikle gaz sancılarıdır. Bu durumda doktorunuzun  önereceği bir ağrı kesici fitil ve gaz damlası gibi ilaçları kullanmanız  faydalı olabilir. Ağrı kesici fitiller ileride ateş ve aşı reaksiyonlarında da işinize yarayacak  ilaçlardır.

Gaz sancıları olduktan sonra bebeği kandıracak bazı önlemler:

1. Karına sıcak havlu koymak ve masaj yapmak
2. Ilık duş aldırmak
3. Araba ile gezmeye çıkarmak(en iyi yöntemlerden biri)
4. Bu imkanınız yoksa, evde elektrik süpürgesi-saç kurutma makinesi veya aspiratör gibi gürültü çıkaran motorlu bir aleti bebeğinizin yanında çalıştırmak  dikkatini dağıtarak rahatlamasını sağlayabilir.

Ancak tüm  bunlara  rağmen bu  ağlamalar artık  hayatınızı  kabusa  çeviren  bir  hal  alıyorsa,  doktorunuzun  önereceği  bazı  basit  tahlillerin  yapılması  gerekebilir. Çünkü  gaz  sancısı  sanılan  bu  durum bazen  bazı  rahatsızlıkların da  habercisi  olabilir.

Yalancı Kabızlık 

İlk  1-2  aydan sonra bebeklerin çoğunda  bu  sorunu  görüyoruz. Aslında  kaka  sert  değil  halen  sulu  ancak  bebek  biriktirip  3-6  günde  bir  toptan  bu  kakayı  zorlanarak  çıkarır. Nedeni bebeğin  küçük  güçsüz,   bir de  yatarak  kaka  yapmak  zorunda oluşudur.   Karın  kasları  zayıf,  bu  zorlanmalar  ondan  oluyor.

Sonuç  olarak aslında  bu  bir  sorun  da  değil,  çoğu  zaman  geçici  bir  durum  genelde  5-6  ayda  bebeğin  daha  büyüyüp  güçlenmesi  ve  hareketlenmesiyle,  özellikle  de  ek  gıdalara  başlamayla  geçer. O  yüzden  zaten  sulu  olan  bu  kaka  için,  dışkı  kıvamını  yumuşatıcı  şuruplar  vermek  çok  anlamsız  ve  gereksiz.  Bazen  barsak  hareketlerini  düzenleyici  şuruplardan  yardım  alınabilir.

Kremle  kayganlaştırılmış  bir  kulak  temizleme  çubuğu  ile makata uyarı  vermek ,  kaka  yapacağını  hissettiğiniz  zaman bebeği  ense-omuzlardan  destekleyerek  yarı  oturur  pozisyona  getirip  masaj  yapmanız  genellikle  yeter.  5-6  günden  önce  fitile  başvurmayın.  Hele de  sonunda  yaptığı  kaka  sulu  ise  hiç  endişelenmeyin.

Kafa Derisi Kabuklanması (Konak-Seboreik Dermatit)

Kafa derisi kabukları bebeklerde sık görülen bir durumdur. Kuru beyaz ya da sarı pullar kafa derisi üzerinde bir kabuk oluşturur. Kafatası üzerinde küçük bir alanı etkileyen kabuk şeklinde  görülebilir ya da daha büyük bir alanda kabuklanma şeklinde de ortaya çıkabilir.

Genellikle  pH değeri  ayarlı bebekler  için özel  hazırlanmış şampuanlar  kullanmak  konak  oluşumunu  önlediği  gibi olduktan  sonra  da  düzelmesine  yardımcı  olur.   Bununla  birlikte  yıkama  öncesi  başa  zeytinyağı ve  karbonat  ile  hazırlanmış doktorunuzun önereceği   bir  karışım  da  sürülebilir.  Bunu 5-10 dakika  beklettikten  sonra,  yumuşak  bir  tarakla  bu kabuklar  özenle  kaldırılır  ve  arakadan  yıkanır.  Bu  işlemi  haftada  2-3  kez  tekrarlamak  genellikle  yeterli  olacaktır.

Diş Çıkarma

Çoğu bebek 6-7 aylık olduğunda ilk dişini çıkarmaya başlar. Nadiren de olsa bazı bebekler dişle doğar,  bazıları  3-5  aylık  erken, bazıları  ise 9  ayda  ilk  dişini  çıkarır  Nadiren bir yaşına geldiğinde  bile  dişini  çıkarmayan  bebekler  de  olabilir. Her bebekte değişik durumlar gözlenir, bazı bebeklerde diş çıkarırken çok fazla güçlük yaşanırken,  bazıları da problemsiz diş çıkarır.

Bir bebek diş çıkarırken, diş etleri kızarabilir, şişebilir, acıyabilir ve bebek normalden fazla salya akıtır. Acıyan diş etine gelebilecek bir etki bebeğin ağlamasına neden olur. Bu  dönemde  bebek  annesini  tekrar  daha  sık  emmek  isteyebilir ve  katı  gıdaları  reddedebilir.

Böyle  durumlarda  birkaç  gün  sık  emzirmek  ve  bebeği  katı  gıdalar  için zorlamamak  en  uygun  davranış  olacaktır.   Ancak  her  salya  akması  ve  diş  kaşıntısı  olan  bebek  kısa  zaman  içinde  dişini  çıkamayabilir  ve  bu  belirtiler  birkaç  ay  öncesinden  başlayabilir.

Diş çıkarma sık sık soğuk algınlığı, ishal, ateş ve pek çok rahatsızlığın sebebi olmakla suçlanır. Ancak  bu  belirtiler  diş çıkarma ile birlikte  ise  genellikle  hastalık  denemeyecek  kadar  hafiftir.  Fakat diş çıkarma normal bir süreçtir ve kendi başına bir hastalık değildir, bundan dolayı diğer belirtiler görüldüğünde hele  de şiddetli  ise “sadece diş çıkarma” olarak düşünüp ihmal edilmemelidir. Özellikle 38’i,  hele  de  39’u  geçen  bir  ateş  kesinlikle  diş çıkarılmasına  bağlanmamalıdır. Bu durumda çocuk doktora götürülmeli ve  ateşin  sebebi  araştırılmalıdır.

Diş çıkarma bir hastalık değildir. Eğer bebeğiniz de ishal, ateş ve kusma varsa doktorunuzla görüşün.

“Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

https://www.bebek.com/bebeklerde-dis-cikarma-belirtileri-nelerdir/

Diş Çıkarma Sırasında Bebeğinize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Ona ısırması için plastik bir halka verin. Buz dolabında soğuttuğunuz, su ve jel içeren diş çıkarma halkaları faydalı olabilir. Yalnız  bu  tür  malzemelerin  temizliğine  dikkat  etmek  de  çok  önemlidir. Eğer  yaşı  uygunsa çiğnemesi için ekmek kabukları ve gevrekler elma ve armut parçaları verilebilir. Ancak  bunların  boğazına  kaçmaması  için mümkün  olduğunca  büyük  boyda  olmasına  dikkat  edilmelidir.

Eğer bebek hala çok acı çekiyorsa, acıyı dindirmek için çocuk doktorunuzdan diş çıkarma jeli isteyin. Ağrı kesiciler de faydalı olabilir. Jel ya da ilaçların hangi miktarda ve sıklıkta verilmesi gerektiği konusunda doktorunuzun talimatlarını dikkatle izleyin. Bebeğiniz çok miktarda salya akıtırsa çene altı ve ağız çevresi kızarabilir ve yara olabilir. Çocuk doktorunuzdan cildi yumuşatıcı ve koruyucu bir krem isteyin .

Dilerseniz “Çocuklarda Görülen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları” Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeklerde Azı Dişi Çıkarma Belirtileri

Bebekler için Kelebek Masajı

Bebeklerde Gaz (Kolik) Sancısı Neden Olur? Nasıl Giderilir?