Hamilelikte El Kızarıklığı Nasıl Oluşur?

Gebelik sürecinde, avuç içlerinde ve ellerin arasında kızarıklık görülebilir. Bununla birlikte kırmızı ve pembe gibi renk değişiklikleri ve kızarma şeklinde ortaya çıkan değişiklikler oluşabilir. Bu durumun tıbbi karşılığı olarak palmar eritem sözü kullanılıyor.

Peki hamilelik döneminde avuç içlerinde yaşadığınız kızarıklıkların palmar eritem olduğunu anlayabilmemiz için görüntüsüne bakmamız gerekir. Palmar eritem avuç içlerinde, el parmaklarında ve simetrik olarak yerleşir. Hatta bu kızarıklıklar ayaklarda ve ayak tabanlarında da oluşabilir. Bu kızarıklıkların elin dışında oluşmadığı görülür. Palmar eritem, çoğunlukla doğum gerçekleştikten sonra kendiiğinden kaybolur ve anne adaylarının üçte birinde görülen bir durumdur.

Palmar eritem, yani ellerde oluşan kızarıklığa sebep olan durum ise; hamilelik döneminde östrojen hormonunun seviyesinde artış yaşanmasıdır. Bu durum herhangi bir tedavi girşimini gerektirmez. Zaten bu durum, ellerde kızarıklık oluşması dışında bir etki yaratmaz ve bu kızarıklıklar doğum yaşandıktan sonra kendiliğinden düzelir.

Gebelik döneminde avuç içlerinde oluşan kızarıklık durumuyla çok fazla karşılaşılır. Avuçların içlerinde bulunun ince damarlar genişler ve palmar eritem dediğimiz durum meydana gelir. Avuç içlerinin tümsek bölümlerinde, parmaklar da ve nadiren ayak tabanlarında görülebilir.

Kızarıklıklar genelde kırmızı benekler şeklinde oluşabilir. Aynı zamanda kızarıklıklara basınca solma meydana gelebilmektedir.

Çoğunlukla gebelik döneminin başlangıç evresi sayılan 3 aylık dönemde oluşan ellerdeki kızarıklıklar, hamileliğin orta ve son evrelerine doğru kendiliğinden kaybolmaktadır.

Peki düşünüldüğü gibi, gebelik döneminde ellerde görülen kızarıklık başka problemlerin belirtisi olarak karşımıza çıkabilir mi? Bu durum aslında normal bir hamilelik belirtisi olarak görülür. Bunun sebebi de hamilelik döneminde östrojen hormonu seviyelerinde görülen artıştır. Bu durum gebelik sürecinin dışındaki zamanlarda bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

Palmar eriteme neden olabilecek durumlardan; kronik karaciğer rahatsızlıkları, siroz, hiper tansiyon, hepatitler, akut ya da kronik hepatitler, alkolik hepatitler, kandaki olumsuz elemanların arttığı hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları ve egzema olarak söz edebiliriz.

Bununla birlikte alkolü fazla kullanan insanlarda, herhangi bir karaciğer rahatsızlığı olmadığı halde avuç içi kızarıklıkları oluşabilir. Sonuç olarak hamilelik döneminde östrojen hormon seviyelerindeki artış bu duruma yol açar ve hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kendiliğinden kaybolur.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın