hamilelikte cinsel yasam

Hamilelikte Cinsel Yaşam!

Yüksek östrojen seviyeleri genital organlardaki kan akımını artırır ve dokularda kısmi su tutulumuna neden olur , buna bağlı olarak vajen ve küçük dudaklar tıpkı cinsel uyarılma esnasında olduğu gibi gergin ve dolgun hale gelir. Bu da duyarlı sinir uçlarını daha hassas hale getirir. Genital bölgedeki kan akımı artışı vajinal salgılarda artışa neden olur ki bu da cinsel birleşmenin normalden daha evvel gerçekleşmesine zemin hazırlar.

Gebelikte Seksten Alınan Haz Farklı mıdır?

Gebeler çoğunlukla gebelikten önceki dönemde almadıkları kadar cinsel ilişkiden keyif alma eğilimindedirler. Gebelikte seksin daha heyecan verici, daha doyurucu olduğu, hatta aynı seansta birden fazla orgazm gebeler tarafından bildirilmektedir.

Halsizlik, uykuya meyil, bulantı kusma gibi gebeliğin erken belirtilerinin etkisi ile birinci trimester’de tipik olarak gebelerde cinselliğe ilgi azalır.İkinci trimester’de (16.-28. Gebelik haftaları) cinselliğe ilgi artarken, üçüncü trimester’de (29.-40. Gebelik haftaları) cinsel haz kalitesinin artmasına rağmen ileri derecede büyümüş bir karınla hareket kısıtlılığı ve yukarıda bahsettiğimiz korku ve endişeler ile gebelerin olaya tam konsantre olamamaları cinsel ilgide azalmaya neden olur.

İyi Bir Cinsel Birliktelik İçin Öneriniz Nedir?

İyi bir cinsel birliktelik çiftlerin birbirlerine daha yakınlaşmasını sağlayıp; gebenin duygusal, alıngan, kırılgan mizacı nedeni ile olası problemlerin çözümünde çiftlerin daha toleranslı olmasını sağlayacağı gibi, anne ve babalığın ilk günlerdeki problemlerin çözümünü de kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı bir gebelikte doğuma kadar olan sürede cinsel ilişkiyi engelleyecek her hangi bir neden yoktur.

Cinsel ilişki bebeğe (fetusa) zarar vermez. Erkek cinsel organının bebekle fiziksel olarak teması yoktur. Anne karnındaki bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır.

Her ne kadar orgazm oksitosin (rahim kasını kasıcı madde) salgılanmasına neden olup rahim kasılmalarına yol açsa da bunlar doğumu başlatmaz, erken doğuma neden olmaz.

Gebelikte Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yine de gebelikte cinsel ilişki esnasında aşırı meme ucu uyarımından kaçınılmalıdır. Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir. Gebeler cinsel ilişkinin zararlı olabileceği koşulları kendi kendine değerlendirebilecek bilgi donanımından yoksun oldukları için bu konuda kadınlar en sağlıklı bilgileri kadın doğum uzmanlarından alabilirler. Aşağıda belirtilen şartlar haricinde gebelere cinsel ilişki yasak değildir.

. Gebelik kesesinin erken açıldığı, suların erken geldiği durumlar
. Vajinal kanama
. Önceki gebeliklerde erken doğum tehdidi öyküsü veya şimdiki gebelikte erken doğum tehdidi
. Partnerin cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyıcısı olması
. Plasenta previa (çocuğun eşinin önde olması ve rahim ağzı kanalını kapattığı durumlar)
. Çoğul gebelikte gebeliğin son aylarında
. Kadın doğum uzmanınızca cinselliğe yasak getirilen diğer durumlar.

Gebelik Sonrası Cinsel Yaşam Nasıldır? Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılabilir?

Planlı vaginal doğum ile elektif sezaryen ameliyat sonrasında bayanların cinsel sağlıklarını araştıran bir çalışmada, ilişkide ağrı, sezaryen doğum sonrası normal doğuma göre daha az saptanmıştır. Aynı çalışmada doğumdan 7-12 hafta sonrasında cinsel aktiviteye başlamamış bayanlar arasında fark tespit edilmemiştir.

Yine cinsel istek ve cinsel birleşme sıklığındaki azalma da her iki grupta aynı bulunmuştur. Cinsel tatmin normal doğum sonrası daha azdır.Tek bir cinsel bozukluğu önlemek için yapılması gerek sezaryen ameliyatı sayısı ağrılı ilişkiyi önlemek için 24.1, perine ağrısını önlemek için 10.2, azalmış cinsel tatmini önlemek için 9.9 tanedir.

Çiftler Ne Yapmalıdır?

Doğumun şekline göre bayanlar loğusa döneminde normal vaginal doğumdan bir hafta sonra ve sezaryen doğumdan 2 hafta sonra doğum sonrası egzersizlere başlamalıdırlar. Lohusa döneminde cinsel hayat yasaklanır ve ilk kontrol sonrasında rahim eski haline döndükten sonra cinsel yaşantı tekrar başlayabilir.

Bu donemde annenin karın, sırt, baldır kaslarını çalıştırması vücudunun eski formuna dönmesi açısından önemlidir. Bayanlar dogum sonrası deformiteleri bu egzersizler ile yenip sonrasında dişilikleri tekrar kazanmış olarak cinsel hayata daha keyifle sarılacaklardır. Perine ve vajen kaslarının çalıştırılması da cinsel birleşmede vajen sıkılığını sağlayacak ve doğumun dokularda yaptığı esnekliği yok edecektir.

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ DİNEN CAİZ Mİ? Konulu makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ DİNEN CAİZ Mİ? https://www.bebek.com/hamilelikte-cinsel-iliski-dinen-caiz-mi/

Post navigation

Bir yanıt yazın