hamilelikte-aylara-gore-hangi-egzersizler-yapilmalidir

Hamilelikte Aylara Göre Hangi Egzersizler Yapılmalıdır

Spor; insanların fiziksel ve psikolojik sağlığı için en yararlı aktivitelerden biridir. Kuşkusuz ki hamilelik süreci de anne adaylarının sağlığına en çok özen göstermesi gereken bir süreçtir. Anne vücuduna ne kadar iyi bakıyorsa, dünyaya getireceği bebeği de bir o kadar olumlu yönde etkilenecektir. Bu yüzden hangi ay ne tip egzersizlerin yapılabileceği bilinmelidir.

Anne adayının hamilelik sürecinde sağlığına oldukça dikkat etmesi gerekir. Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerin başında alınan kilolar, vücuttaki ağırlık merkezinin değişmesi, şişliklerin yani ödemin oluşması gelir. Sağlıklı bir hamilelik süreci için, anne adayı sporunu ihmal etmemeli ve spor yapmaya düzenli olarak devam etmelidir. Sporlar uzman doktor kontrolü ile yapılmalıdır. Aynı zamanda profesyonel eğitmenler eşliğinde yapılması önerilmektedir. Hamilelik döneminde yapılan egzersizlerin anne adayı için güvenli ve etkili hareketler olması gerekir.

Uzmanlar aylara göre hangi egzersizler yapılması gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulunmaktadır. Buna göre; ilk 3 aylık dönemde hamilelere hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirmek için esneme hareketleri yapılması önerilmektedir. Bunlara ek olarak yoga ve pilates egzersizleri hamile kadınlara tavsiye edilmektedir.

3-6 aylık dönemlerde yürüyüş, hafif tempolu egzersizler, dikey bisiklet, yoga ve pilates gibi egzersizler anne adaylarına önerilmektedir. Bu dönemde kaçınılması gereken egzersizler; hamile kişinin sırt üstü yatar pozisyonda yaptığı egzersizlerdir. Bu şekilde yapılan hareketler bebekte baskı oluşturup oksijensiz kalmasına neden olmaktadır. Bu tarz bebeğin sağlığında risk oluşturacak hareketler yerine, yan ve oturur şekilde egzersizler tercih etmelisiniz. Çünkü anne adayı ve bebek için en güvenilir pozisyondur.

6-9 aylık dönem, bebeğin en hissedilir olduğu zaman dilimidir. Bu nedenle bebek için de en rahat ve güvenli olan, oturur vaziyette yapılan hareketler tercih edilmelidir. Aynı zamanda hafif tempolu yürüyüş ve pilates de doğumun kolaylaşmasını sağladığı için önerilmektedir. Ancak, erken doğum ve düşük riski taşıyan, tansiyon ve kalp problemi olan, astımı bulunan ve rahim ağzı kısa olan kişilerin hamilelik sürecinde egzersiz yapması sakıncalıdır. 

 

Hamilelikte egzersizler ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz-hareketleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Kanama Nedenleri

Hamilelikte Ultrason Nedir ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamileyken Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?