Hamile Sonra Egzersiz

Hamilelik Sonrasında Egzersiz

Hamilelik boyunca her anne adayı mutlaka kilo alır. Bu sürede alınan bu kiloların annenin hamilelikten önceki kilosuna ve vücut yapısına göre doğru orantılı bir şekilde alması önemlidir. Bu sebeple de anne adaylarının hamilelik boyunca dengeli beslenmesi gerekir. Alanında uzman olan doktor tavsiyelerini dikkate almalıdır.

Gebelik süresince düzensiz ve beslenmesine dikkat etmeyen anne adaylarının aldığı fazla kiloları vermek, kolay olmayacaktır. Zaten hamilelik boyunca alınan kiloların tamamen verilmesi ve annenin eski vücuduna kavuşması yaklaşık 9 ay olacaktır. Ancak gebelikte fazla kilo alan anneler, 9 ayın sonunda yine kilo vermeye çalışmaya devam edecektir. Lohusalık döneminde hem bebeğin rahimden çıkması hem de içeride bulunan atıkların vücuttan yavaş yavaş atılmasıyla, yaklaşık 5 kilo verilir.

Doğum sonrasında kilo vermek için bu döneminde başından itibaren dikkat edilmelidir. Gebelik döneminde dengeli beslenmek bu konuda en önemli faktördür. Bu süre boyunca ne kadar düzenli ve sağlıklı beslenirse anne adayı, hamilelik sonrasında da kilo verme konusunda kolaylık yaşayacaktır.

Lohusalık döneminden sonra anne, kendini zorlamadan bir diyet programı uygulamaya başlayabilir. Ancak diyet uygularken, egzersiz yaparsa hem sağlıklı hem de düzenli bir şekilde kilo vermiş olur.

Hamilelik sonrası egzersiz programı;

1- Sırtüstü yere uzanın ve ayaklarınızı kalçalarınıza doğru çekin. Bu şekilde kalçanızın üzerinde sağa ve sola dönün. Arada bir bacaklarınızı uzatarak dinlenin ve kendinizi yormaktan kaçının.

2- Sırtüstü yere uzanın ve kollarınızı yana, dikey bir biçimde açın. Sonrasında kollarınızı çapraz olarak üst üste getirirken, nefesinizi verin. Kollarınızı yavaşça indirirken de nefes alın. Bu egzersizde nefesinizi yavaş ve kontrollü bir şekilde vermelisiniz.

3- Sırtüstü uzandıktan sonra bir bacağınızı göğsünüze doğru çekin. Çektiğiniz bacağınızı, iki elinizle sıkıca kavrayın ve göğsünüze doğru bastırın. Kalça ve karın kaslarınızı gererek, sırtınızın alt kısmını yere bastırın. Doğrulup dinlenin ve aynı hareketleri, diğer bacağınız için de uygulayın.

4- Sırtüstü yere uzandıktan sonra dizleriniz kırarak durun. Ayak tabanlarınız yere değsin ve kollarınız iki yana açık olsun. Bu şekilde omuzlarınızdan destekleyerek, kalkmaya çalışın. Bu şekilde altıya kadar sayın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

5- Sırtüstü yere uzanın ve bacağınızı dik açı oluşturana kadar kalçanızdan kaldırın. Aynı hareketi diğer bacağınız için de tekrarlayın. Kendinizi iyi hissettiğiniz zaman, kendinizi zorlamadan bu hareketi iki bacağınızı birlikte kaldırarak yapın.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın