Hamilelik Sonrası Yüzde Kalan Lekeler

Hamilelik döneminde ve sonrasında, hormonal değişimler nedeniyle yüzde lekeler görülmesi muhtemel ve normal bir durumdur. Bu lekeleri, güneş ışınları biraz daha tetikler. Eğer tedavi olmazsanız da kalıcı hale gelebilirler. Lekeler için kesin çözümler olmasa da, minimuma indirme şansınız yüksektir.

Çoğunlukla kahverengi olan bu lekelerin hamilelik boyunca renk değişirmesi görülebilir. Eğer tedavi olmayı düşünüyorsanız, doğumdan sonra bir 6 ay beklemenizde fayda olacaktır.

Tedavi için kesinlikle uzman bir cilt doktoruna gitmelisiniz. Bu süreçte de güneşe karşı, muhakkak yüksek faktörlü güneş kremlerini tercih edin. Hava bulutlu bile olsa, güneş kreminizi kullanın.Geçici bir çözüm olsa da, bölgeye kapatıcı sürebilirsiniz.

Lekeler, yüz dışında boyun veya göğüs çevresinde de görüebilir. Güneşe maruz kalan bölgelerin tedavisi oldukça güçtür. O yüzden güneş ışınlarından olabildiğince uzak durun. Güneş, cildinizdeki pigmentasyonun artmasına neden olur ve böylece lekeler kalıcı bir hal alır. Özellikle beyaz tenli kadınlarda lekenin kalma ihtimali daha da yüksektir.

Hamilelik lekesi yalnızca hamilelerde meydana gelmez;

Lazer tedavisi görenler

Doğum kontrol hapı kullanlar

Güneş ışınlarına makyaj malzemesi kullanlar

Ağdanın ardından güneş ışınlarına direkt çıkan kadınlar

Bu lekeler görüldükten sonra, kış güneşiyle lekelerin kalıcılığı minimuma indirilir. Fakat yaz aylarında lekeler koyulaşıp, yenisi de eklenebilir.

Doğum Lekeleri İçin Kozmetik Yöntemler;

Doğal hazırlanan karışımlar

Kimyasal peelingler

Lazer tedavisi

Renk açıcı, kapatıcı kremler

Çeşitli tıbbi yöntemler

Bu yöntemlerle lekeler hafifleyebilir veya komple ortadan kalkabilir. Fakat koruyucu destek tedavisi görmediğiniz sürece yeniden ortaya çıkacaktır.

Bu lekeler için, tıbbi uygulamacak bir maske ile birlikte medikal tedaviye de başlayabilirsiniz. Bu tedavi yaklaşık olarak 3 ay sürmektedir. 3.ayın sonunda da, 9 aylık koruyucu bir tedavi gördüğünüzde, lekelerinzden kurtulmuş olacaksınız. Bu tedavi ile lekelerin yeniden ortaya çıkması da engellenmiş olacaktır. Bu yöntem, leke rahatsızlığı olam anne adaylarının yüzde sekseninde başarılı sonuç vermiştir.

Bakım Kürü

Malzemeler

4 tane ezilmiş çilek

1 kaşık limon suyu

Ezilmiş çileklerle limon suyunu karıştırdıktan sonra, lekeli bölgenize sürün. 20 dakika beklettikten sonra bölgeyi ılık su ile yıkayın.

 

Hamilelikte bakım ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-bakim/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.