Hamilelik Sonrası Yüksek Tansiyon

Hamile olmadan önce yüksek tansiyon hastalığı yaşayan anne adaylarının hamilelik süresince dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bunlar;

-Anne adayı her gün aynı saatte, aynı tartıda tartılıp, kilosunu kaydetmeli.

-Aynı şekilde her gün saatte dinlendikten sonra tansiyonunu ölçüp not etmeli.

-Tansiyonunuzun yükseldiğini fark ettiğinizde sol tarafınıza yatarak dinlenin. Hamilelikte tansiyon yükselmesi anne ve bebeğin oksijen teminini tehlikeye sokar. Bu nedenle enerji sarfiyatını en aza indirgeyip vücudu dinlendirmek gerekir.

-Anne adayının düzenli olarak gün içerisinde dinlenmek gerekir. Dinlenmek için fazla aydınlık olmayan sakin ortamlar seçilmeli.

-Ödem oluşmasını önlemek için protein açısından zengin gıdaları – süt, yoğurt, et, yumurta, kurubaklagil gibi – tercih etmekte yarar var. Mümkün olduğunca tuzdan uzak durmalı.

-Bol miktarda sıvı tüketin.

-Damar kasılmasına ve tansiyon yükselmesine neden olduğundan stresli ve gergin ortamlardan uzak durun.

-Bebeğin karnınızdaki hareketlerini izleyin. Normal şartlar altında bebeğin iki – üç saatte 10 hareket yapması gerekir. Bebeğin hareketleri azaldığında hemen bir uzmana danışın.

Riski var mıdır?

Hamilelikte düşük tansiyon beraberinde bazı rahatsızlıklar getirmesine rağmen hipertansiyon gibi tehlikeli değildir. Düşük tansiyonlu anne adaylarında genel baygınlık, sersemlik, baş dönmesi gibi sorunlar görülür. Düşük tansiyonun en önemli nedenleri arasında yetersiz sıvı alımı, aşırı sıcaklar ve uzun süre ayakta kalmak sayılabilir. Önlem almak için bol miktar sıvı tüketmek, düzenli egzersiz yapmak, sol tarafa yatmayı tercih etmek, düzenli beslenmek, otururken yavaşça kalmak yeterli olur.

Hamilelik sonrası yüksek tansiyon annede sona erer. Ancak bazı ağır preeklampsi vakalarında doğum ardından 48 – 72 saat içerisinde eklampsi oluşma riski vardır. Bu nedenle annenin durumu doğumun ardından incelenmeye devam edilir. Yüksek tansiyona bağlı olarak gelişebilecek felci önlemek amacıyla bazı durumlarda tansiyonu kontrol etmek için doğumun ardından birkaç hafta tansiyon düşürücü ilaç kullanmak gerekir.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın