Hamilelik Sonrası Kemik ve Eklem Ağrıları

Hamilelikten sonraki lohusalık döneminde, omurga ve vücuttaki değişimlerle alakalı olarak oluşan rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Vücutta iskeletin uyumuyla eş zamanlı olarak kemik güç kaybeder ve kemik ağrılaraına yol açar. Bağ yapıları gevşer ve eklemler hareket ettikçe sınırlarını zorlar. Bu şekilde ağrı oluşan bölgeye aşırı zorlama yapılması, çeperde yırtıklara ve bel- boyun fıtıklarına yol açabiliyor.

Gebelik sürecinde vücudun ağırlık merkezi yer değiştirir. Bu yüzden omurgada duruş bozuklukları oluşur. Hamilelikte aldığınız kiloları, mükün olduğu kadar kısa sürede vermeniz, omurgaya binen yükün azalması anlamında etkilidir.

Lohusalık döneminde, gebeyken alınan kiloların hala üzerinizde olması bel ve sırt ağrılarına yol açabilir. Hele ki doğumdan sonra bebeğini kaldırmak ve emzirmek durumunda olan kadınlar için bu ağrılar kaçınılmaz olur. Yeni anne olmuş kadınların ağrılarını azaltabilmesi için beslenirken özellikle kalsiyum ve proteine ağırlık vermesi gerekiyor.

Hamilelikten sonra emziriyorsanız omurga ve eklem ağrılarınız daha kısa sürede hafifliyor. Omurgaya binen yükü önlemek için mutlaka spor yapmak gerekiyor. Doğumdan sonra oluşan bel ağrıları ve kilitlenme durumlarını ortadan kaldırmak için en etkili yöntem ise pilates yapmak diyebiliriz. Pilates, yeni anne olmuş kadınlardaki duruş bozukluklarının düzelmesini sağlıyor, ayrıca tüm eklem hareketlerini kontrol ettiği için ağrıların giderilmesinde de önemli rol oynuyor.

Eğer anne emzirmiyorsa, bel ağrılarının tedavisi için genellikle ilaç kullanılıyor. Emzirmek ise yenilenmeyi hızlandırma açısından büyük yarar sağlıyor. Emzirmek anneler için doğal bir ağrı kesici görevi görüyor. Emzirmek, aynı zamanda kadınları ileride oluşabilecek kemik erimesi riskinden de koruyor.

Tüm bunlarla birlikte; doğumdan sonra meydana gelen kemik ve eklem ağrılarının en önemli sebeplerinden bir tanesi de D vitamini eksikliği. Bu konuda uzmanların tavsiyesi, beslenmeye ek olarak ilaç desteği almanız ve güneş ışığına çıkmanız.

Bebeğiniz yaşama merhaba dedikten sonra bağırsaklarınızdaki hareketlerde yavaşlama olur ve bu da kabızlık probleminin ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle; bol su içerek, bol lifli gıdalar tüketerek ve egzersiz yaparak kabızlığın önüne geçmek, kemik ve eklem ağrılarınızın sonlanmasında etkili olacaktır.

 

Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

2 Yorum

  1. 20 günlk lohusayım belimden aşağısı bacaklarım çekiliyo napsam ki ölüyom agrılardan😣nolur yardımcı olun

  2. 2 ay oldu dogum yapali kalca agrilarim var yuruken birden dusucekmis gibi oluyorum sadece sag tarafimda neden olabilir acaba hamileykende oluyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.