Hamilelik Sonrası Göbek Çatlakları

Anne adayları, 9 ay boyunca heyecan ve merakla bebeğini kucağına aldıktan sonra “şimdi nasıl olacak?” sorusunu sormaları gayet normaldir. Bu soru sadece bebeğin bakımı ve beslenmesi ile ilgili değil aynı zamanda kendi bakımı ve beslenmesi ile ilgili de merak içindedir.

Bebeğini kucağına alıp bir yandan şahane bir özgüven yaşarken, bir diğer yandan vücudunun deforme olduğunu hissederek ve görerek, bu durumu düzeltmek ister. Hamilelik sonrası göbek çatlakları ise yeni annelerin en çok şikayetçi oldukları durumlardandır.

Doğum sonrasında göbek çevresinde, göğüs çevresinde ve kalçalarda çatallı, şimşek şeklinde çatlaklar meydana gelir. Yeni anneler için bu durum tam bir kabus olsa da, tedavisi oldukça basit ve kolay yöntemler ile giderilebilir.

Karın, göğüs ve kalça bölgesinde oluşan çatlakların zamanla gitmesi 1 yılı alacaktır. Doğum sonrasında kırmızı renginde olan çatlaklar, sonrasında ten rengine yahut beyaz renkli olur. Küçük çaptaki çatlaklar zamanla kendi kendine geçecektir ancak büyük olan çatlakların tedavi edilmesi gerekir. Çatlakların sebebi ise hamilelik süresince alınan kilolar ve derinin gerilmesidir.

Gebeliğin 5-6 aylarından sonra bebeğin gelişimi daha göze batar şekilde belirgin olmaya başladığı için çatlakların en fazla ortaya çıktığı dönemdir. Derinin orta katında bulunan dermişte, oluşan hasar sonucu ortaya çıkar. Orta kat, dermişte bulunan kollajen ve elastin liflerin hasar görmesiyle, bahsedilen tabakalar yerini fibröz bantlara bırakır.

Göbek çatlakları nasıl geçer?

Doğum sonucu ortaya çıkan çatlaklar, uzun yıllardır olan ancak teknolojinin de gelişmesiyle birlikte tedavi süresi ve yöntemi artık daha kolay ve seri bir şekilde yapılıyor.

Çatlakların daha yeni ve kırmızı renkte olduğu dönemde uygulanan lazer tedavileri sayesinde, çatlakların giderilmesi oldukça başarılar sonuç vermektedir. Karın bölgesine uygulanan lazer tedavi yöntemi, çatlakları tamamen yok etmese de belirgin ve gözle görülür derece iyileşme gösterir. Göbek bölgesinde oluşan çatlaklar, beyaz renkte olduğu sürede, dermaroller tedavisi ve fraksiyonel lazer tedavisi, daha olumlu sonuçlar verecektir.

Bahsedilen estetik ve lazer tedavilerinin dışında, evde kendi kendinize uygulayacağınız tedaviler de vardır. Özellikle de göbek bölgesinde oluşan çatlaklar için doğal karışımlar ile elde edilen ürünler sayesinde, iyileşme sürecine girilebilir. Bu ürünler genellikle zararı olmayan ve bitkisel ürünlerdir. Ancak hamilelik döneminde kullanılacak olan bitkisel ürünleri, doktorunuza başvurmadan kullanmamalısınız.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın