Hamilelik Sonrası Egzersiz

Hamilelik boyunca aktif bir hayatınız olduysa, doğumdan bir süre sonra, kendinizi hazır hissetiğiniz ve doktorunuzdan onay aldığınız zaman egzersizlere başlama zamanı gelmiş demektir.

Hamilelik Sonrası Zayıflama ve Egzersiz

Doğum sonrası yapılan egzersizlere, kanama, emzirme gibi doğum etkilerinden kurtulduğunuz zaman başlayabilirsiniz.

Bu egzersizlere başladığınızda, zaten size zorlayacak şeyler olmadığını göreceksiniz. Bu egzersizler, yavaş hareketlerle, sizi çok fazla zorlamadan toparlayan hareketler olacaktır.

Doğumun ardından kilo vermek için, dengeli beslenmeyle birlikte yapılan egzersizler, hem size kilo verdirecek, hem de hamilelik sürecinde bozulan vücudunuzu toparlayıp, şekillendirecektir. Böylece vücudunuz daha sıkı ve güçlü görünecektir.

Normal doğum yaptıysanız, kendinizi iyi hissetseniz bile hemen egzersizlere başlamayın. Vücudunuzdaki dikişler nedeniyle, yaptığınız egzersizler ağrıya neden olabilir. Egzersizler için biraz daha sabredip istirahat edin. Eğer sezeryan doğum yaptıysanız ve doktor kontrolleriniz normalse, doğumdan bir ay sonra spora başlayabilirsiniz.

Egzersize başlayacağınız zamanın da önemli olduğunu unutmayın. Yemek yedikten sonra birkaç saat bekleyip öyle başlayın.

Egzersiz olarak hamilelikte de olduğu gibi en kolay ve en çok önerilen egzersiz yürüyüştür. Gün içinde yarım saat orta tempoda yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır. Eğer “Karın kaslarımı da güçlendirmeliyim” derseniz, günde bir kere yapabildiğiniz kadar mekik çekip, karın bölgenizi de sıkılaştırabilirsiniz. Sırt, kol ve bacak bölgelerini çalıştıran diğer egzersizleri de yapabilirsiniz. Doğumun ardından vücudun eski haline dönmesi açısından en çok çalışmanız gereken bölgeler karın ve beldir. Hergün ya da iki günde bir hafif tempoda koşu ve karın bölgesinin forma girmesinde oldukça etkilidir. Koşuyu koşu bandı ya da dışarıda da yapabilirsiniz. Bu egzersizler dışında doğum sonrası en faydalı spor, yüzmedir. Eğer yüzecekseniz, gireceğiniz havuzun temizliğinden emin olun.

Çoğu kadın doğumdan sonra korse kullanmayı tercih eder. Korse daha çok gününüzü kurtarır. Korse kullanımının forma girmenizde faydası ya da zararo yoktur. Eğer kullanıyorsanız da, günde 2 saatten fazla üzerinzde kalmasın.

Bunlara rağmen normal kilonuza geri dönemeyip, aksine kilo alıyorsanız ve şeker, tansiyon gibi sağlık sorununuz varsa diyetisyeninize ve doktorunuza danışmadan egzersizlere başlamayın.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın