Hamilelik Öncesi Sırt Ağrısı

Hamilelikte sırt ağrısı, anne adaylarının yüzde sekseninde görülen bir problemdir. Gebelik öncesinde de, bu ağrılar aşağı bel kısımlarında başlar ve hamilelik belirtilerinden biri olarak gösterilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde çoğu kadın, yaşadığı sırt ağrılarından dolayı panikler. Aslında bu durum endişelenmenizi gerektiren bir durum olmamakla birlikte, son derece normal bir gebelik belirtisidir. Gebeliğin ilk dönemlerinde yaşanan sırt ağrılarının birden çok nedeni vardır.

Bunun ilk nedeni, karın bölgesindeki liflerin fazlaca gerilmesidir. Bu durum vücudun bir süre sonar vuku bulacak büyüme için kendini hazırladığı bir dönemde meydana gelir.

Oluşan sırt ağrılarının bir diğer nedeni de, vücudun ağırlık merkezininin öne doğru gelişmesiyle oluşur. Böyle bir durumda da, anne adayının duruşunda, zamanla oluşabilecek sırt ağrılarını tetkikleyecek bir değişikliğe yol açar.

Vücuttaki fazla kiloların da bu ağrılara neden olduğu gerçektir. Anne adaylarına hamilelik öncesi kilo verin uyarılarının yapılmasının nedenlerinden biri de budur. Çünkü sırt bölgesinin işlevi, hem bebeğin hem de anne adayının artan ağırlığını destekler.

Gebelik sürecinde kadınlar, ,idrar yolu enfeksiyonu kapmaya oldukça müsait olurlar. İdrar yolu enfeksiyonları da, erken gebelik döneminde sırt ağrılarına neden olmaktadır.

Gebelik döneminde hormonlar, annenin vücudunda bir takım zayıflıklara yol açar. Lifler zayıflar, eklemler gevşekleşir güçsüzleşir. Yaşanan bu değişiklikler de büyümekte olan bebeğin bedene uyumunun sağlanması için  gerçekleşir. Liflerin gevşemesi ve eklemlerin zayıflaması da haliyle sırt ağrılarını beraberinde getirir.

Annenin şişen karnı ve ağırlığı nedeniyiyle vücut ileri veya geriye yatma eğiliminde olur. Bu durum da anne adayında kötü duruşa sebep olur. Bu duruş bozukluğu da sırt ağrılarını tetiklemektedir.

Bunlarla beraber, annenin yaşadığı stress sadece psikolojik değil, fiziksel olarak da tepki gösterir. Yaşanan stress vücudun pelvis bölgesini uyardığı için sırt ve bel kısımlarında ağrıya yol açar.

Önlem Alın

Ortopedik ya da sert yatakları tercih edin. Yataktan kalkarken mutlaka destek alın.

Yumuşak koltuklara oturmayın.

Yukarıya doğru uzanarak bir şey almayı denemeyin.

Gebelikte yapılan yoga, sırt ve bel ağrılarınıza çok iyi gelecektir.

Otururken, bel boşluğunuza mutlaka bir yastak koyun.

Ortopedik ayakkabılar tercih edin.

 

Hamilelikte egzersiz ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz-hareketleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın