Gebelikte Doktor Seçimi

Gebelik döneminde anne adaylarının dikkat etmesi gereken pek çok şey bulunur. Bütün bu dönemin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için de uzman bir jinekologdan yardım alınması gerekir. Doğru jinekolog seçimi sayesinde hem annelerin gebelik süreci daha sağlıklı geçmekte hem de bebeğin durumu da yakından kontrol edilmektedir. Dolayısıyla hamilelikte doğru doktor seçimi belki de bu süreçteki en önemli konudur.

Unutmayın ki doğru jinekolog seçimi hamilelik sürecinde çok önemli çünkü doktorunuz neredeyse hayatınızın her yerinde size rehberlik edecektir. Sonuçta da gebelik esnasında aileniz ile ya da eşinizle paylaşamadığınız bir takım şeyleri jinekologunuzla paylaşmanız faydalı olacaktır. Sadece bu cümleden bile jinekolog seçerken vereceğiniz kararın ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz veya seçmek üzere olduğunuz jinekologunuzun en önemli özelliği mesleki deneyimi olmasıdır. Mesleğinde tecrübesiz bir doktorun hata yapma riskinin ve içinde bulunacağınız psikolojik konularda size edeceği yardımlarda yetersiz olma ihtimalinin daha fazla olduğunu unutmamalısınız, seçiminizi de daha deneyimli bir jinekologdan yana kullanmalısınız. Diğer yandan ne kadar tecrübeli bir doktor seçimi yapmış olursanız olun, herkesin hata yapabileceğini de unutmayın.

Jinekolog seçiminde yetkinliğin ardından ulaşılabilirlik ve iletişim konuları gelecektir. Seçtiğiniz jinekologunuz ile günün her saati iletişime geçebilmelisiniz. Jinekologunuz ile iletişiminiz, sıklıkla görüşecek olmanızdan ötürü, bir noktadan sonra arkadaş ilişkisi gibi olabilir. Dolayısıyla ilişkinizin pozitif temeller üzerine kurulu olması gerekir. Yalnızca doktorunuz ile doğru şekilde iletişim kurma imkanına sahipseniz hamilelik dönemizde rahat edebilirsiniz.

Gebelik sürecinizde, doktor ararken danışabileceğiniz kimseyi bulamadıysanız ve güvenebileceğiniz bir jinekolog arıyorsanız aile hekiminize danışabilirsiniz. Bunun neticesinde de herhangi bir jinekolog ile bağlantıya geçebilirsiniz. Böylece kendinizce uygun ve eşinizin de onayladığı uygun bir jinekolog adayı ile anlaşır anlaşmaz gebelik sürecinizi başarılı bir şekilde geçirme imkanına sahip olabileceğinizi hatırlamanız sizin için son derece önemlidir. Hem hamilelik süreci ile ilgili hem de belirlediğini jinekologunuz ile ilgili daha fazla bilgi için, konu ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan, internet üzerindeki çeşitli kaynakları ziyaret edebileceğinizi unutmayın. Son olarak bunu da unutmayın ki herhangi bir sebeple doktorunuzun size uygun olmadığını düşünürseni, hamileliğinizin kaçıncı haftasında olursanız olun hemen kendinize yeni bir doktor arayın. Gebelikte doktor seçimi konusunun ne kadar önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın