gebelik-testi-nedir

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testi, hamile olduğunu düşünen kişilerin uyguladığı bir testtir. Genelde adet gecikmesi yaşayan kadınlar gebelik testine başvurur. Kanda ve idrarda olmak üzere 2 tip gebelik testi bulunmaktadır. Bu yazımızda size gebelik testi detayları ile ilgili bilgi verdikten sonra alabileceğiniz gebelik testlerini fiyatları ile beraber derledik.

Hadi okumaya başlayalım 😊

 • İdrarda Gebelik Testi

idrarda-gebelik-testi

İdrarda gebelik testi; ev ortamında, eczaneden temin edilebilen hamilelik testi kiti ile yapılır ve 2 şekilde idrarda gebelik testi  yapılabilir. İdrarınızı bir kabın içine aldıktan sonra test çubuğunu içine daldırabilirsiniz ya da idrar yaparken idrarın orta kısmı çubuk ile ıslatılır. Bu aşamalar yapıldıktan sonra biraz beklenir ve idrar çubuğunun renk değişikliği gözlemlenerek gebe olunup olunmadığı anlaşılır.

İdrarda bakılan gebelik testinde, sabah uyanır uyanmaz test yapmak gece boyu idrarda beta hcg hormonunun birikmesi ile en doğru sonucu vermektedir. Tek çizgi sonucun negatif, çift çizgi ise pozitif olduğu anlamına gelir.

 • Kanda Gebelik Testi

2 tür kan testi vardır. Birincisi beta hcg hormonunun kesin değerini veren test, ikincisi ise sadece kanda gebeliğin olup olmadığını bildiren testtir. Kanda gebelik testi yaptığınızda, idrar testine göre daha kısa sürede sonuç elde edebilirsiniz. Fakat kanda gebelik testi idrarda gebelik testine göre daha pahalıdır ve laboratuvar ortamında incelenmesi gerekir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Eğer beklediğiniz adet tarihiniz gecikmişse test yapmak için uygun bir zamandasınız diyebiliriz. Geciken adet dönemi çoğu zaman hamileliğin ilk belirtilerindendir. İdrar testi sonuçları %100 doğru olmadığından, test erken yapılırsa yanlış sonuçlar verebilir.

Belki test hamile olmadığınızı söyleyebilir ama hamile olabilirsiniz. Bu sebeple en doğru sonucu almak için eğer adetiniz hala gecikmeye devam ediyorsa testi tekrarlamalısınız. Test bozuk olması durumlarından da bir doktora muayene olabilirsiniz.

Kanda gebelik testi idrarda yapılan teste göre çok daha duyarlıdır. Test sonrası gebe olmadığınızı düşünüyorsanız fakat adetiniz gecikmeye devam ediyorsa kanda gebelik testini de yeninden tekrarlamanız gerekmektedir.

Erken yapılan testlerde negatif sonuç her zaman kesin sonuç değildir. Bunun sebebi, döllenmenin düşündüğünüz tarihten daha geç olabilmesindendir. Uyguladığınız testteki pozitif sonucu kesinleştirmek için kan testi yapılması gerekir. Kan testi her zaman idrar testine göre daha net sonuçlar vermektedir.

Dilerseniz “Gebelikte Erken Tanı Yöntemleri” konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

 

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evinizde gebelik testi yapmanız son derece basit bir işlemdir. Eczaneden temin ettiğiniz hamilelik testi kitinin içinde bulunan kullanma talimatlarını dikkatli uygulayıp beklemeniz yeterlidir. Testi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Size bunlardan bahsedeceğiz;

 • İlk aşamada aldığınız testin son kullanım tarihinin geçmediğinden, serin ve kuru yerde muhafaza edildiğinden emin olmalısınız.
 • Sabah uyanır uyanmaz testi yapmaya ve testi yapmadan önce çok fazla sıvı tüketmemeye dikkat etmelisiniz.
  Eğer günün ilk idrarıyla test yapamıyorsanız son 4 saat içinde idrara çıkmamış olmanız önerilir.
 • Testin kullanım talimatına göre çubuğu idrarınıza tutun veya idrarınızı bir kabın içerisini koyup çubuğu kabın içinde bekletin. Bu aşamada ne yapılması gerektiği aldığınız testin kullanım talimatında yazılı olacaktır.
 • Sonrasında testin içerisinde bulunan kullanma talimatında belirtilen süre kadar bekleyip test  sonucu gözlemleyin.
 • Test sonucunda çift çizgi ile karşılaştıysanız sonuç pozitiftir. Bir çizgi net diğeri silik olduğunda da sonuç pozitiftir fakat testi tekrarlamanız daha faydalı olacaktır.
 • Test sonucunda tek çizgi ile karşılaştıysanız sonuç negatiftir. Fakat tek çizgi testin %100 negatif olduğunu göstermez. Eğer şüpheleriniz devam ediyorsa adet döneminize yakın zamana testi tekrarlamanız faydalı olacaktır.
 • Eğer testi uyguladıktan sonra hiç çizgi yoksa testiniz geçersiz sayılır ve tekrar test yapmanız gerekir.

gebelik-testi-nasil-yapilir
Gebelik testi marka ve fiyatları hakkında bilgi almak için makalemizi okumaya devam edin.. 

predictor-erken-gebelik-testi                  ovula-ultra-erken-gebelik-testi    freely-gebelik-testi

comfort-erken-gebelik-testi

certain-gebelik-testi

Gebelik Testi Fiyatları
Marka/Model Ortalama Fiyat
Predictor Gebelik Testi 15 TL
Comfort Gebelik Testi 12 TL
Ovula Gebelik Testi 16 TL
Freely Gebelik Testi 6 TL
Miratech Gebelik Testi 10 TL
Certain Gebelik Testi 7 TL

Ayrıca, “Beta Hcg Değerleri Hakkında Tüm Detaylar” Konulu makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz!

Beta Hcg Değerleri Hakkında Tüm Detaylar: https://www.bebek.com/beta-hcg/

Tuğba Aydoğan

bebek.com İçerik Editörü

Post navigation

Bir yanıt yazın

Spermi Olmayan Erkeğin Bebeği Olur mu?

Hamilelikte Adet Olunur Mu? Kaç Gün Sürer?

Hamilelik Belirtileri: Koku Hassasiyeti