gebelik-doneminde-gogusten-sut-gelmesi

Gebelik Döneminde Göğüsten Süt Gelmesi

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizden beri hayatınızda ve hormonlarınızda birçok değişiklik olacağının bilinciyle bu dönemin bazı rahatsızlıklarına da göğüs germelisiniz.

Artık siz bir anne adayısınız ve o dakikadan itibaren annelik gibi kutsal bir ünvana sahip olmaya hazırsınız demektir. Gebelik döneminin şikayetlerinden birisi de göğüslerden sarı renkli sıvılar gelmesi, süt gelmesi durumudur.

Hamilelikte Memeden Sarı Renkte Sıvıların Gelmesi Nedir?

Genellikle gebelik döneminin son haftalarında anne adaylarında göğüslerden sarı sıvıların gelmesi, memelerden süt gelmesi olayıdır ve bu çok olağandır. Bu oluşum her anne adayında görülmeyebilir fakat gebelik döneminde fazlasıyla rastlanılan bir durumdur.

Bu dönemde süt hormonlarının seviyesi yükselir ve göğüsler bu artış ile bebek için süt oluşturmaya başlamaktadır.

Bazı durumlarda memeden gelen süt, doğumdan önce akmaya başlayabilir, bu durum ağız sütü adıyla bilinir. Aslında göğüsten akan ilk süt özeldir. Bu süt, bebeğinizin korunması adına çokça antikor maddesi içerir ve bebeğinizi çeşitli virüslerden, mikroplardan koruyabilen sütü üretmektedir.

Gebeliğiniz süresince göğsünüzde süt gelmesi halinde bu sütün yok yere aktığını düşünmeyin, bebeğiniz doğduktan sonra bu sütü emecek ve bundan faydalanabilecektir.

Ağız sütü denilen ilk süt, genelde yoğun ve koyu bir kıvama sahip sarı renkte akan sıvıdır. Bu sıvı olağan bir anne sütüne karşın daha yüksek miktarda protein barındırır. İlk süt, henüz doğmuş bebeğiniz için yaratılmışçasına, onların basitçe sindirebileceği ve en iyi şekilde besleneceği türden bir süttür.

Gebelikte Göğüsten Süt Gelmesi Durumu Tedavi Edilir mi?

Gebelikte göğüsten sarı sıvı yani süt gelmesi durumunun bir tedavi şekli yoktur. Rahatsız olduğunuzda giysilerinizi gelen sıvılardan korumak adına gebelik sütyenlerinden ya da meme pedlerinden kullanabilirsiniz.

Gebelikte Göğüsten Süt Gelmesinin Bir Tehlikesi Var mıdır?

Gebeliğiniz boyunca göğsünüzden süt gelmesi olağan bir durumdur fakat bu sıvı süt şeklinde gelmiyor veya sarı renkte değil ise; kahverengimsi ya da pembe renge sahipse veya iltihaplı, bir de kokuluysa kesinlikle vakit kaybetmeden uzman bir doktor danışmanızda fayda vardır.

Gebe olmayan herhangi birinde göğsünüzden sarı sıvının ya da sütün gelmesi de anormal bir durum teşkil etmektedir. Bu durumda yine aynı şekilde vakit kaybetmeden kesinlikle bir uzman doktora başvurmanız gerekmektedir.

Belirtilen şekilde gebelik döneminizde göğsünüzden süt gelmesi normaldir ve bu durumlarda paniğe kapılmamanız, stres yapmamanız önerilir. Bebeğinizin ve sizin sağlıklı bir hayat geçirmenizi dileyerek, anormal bir durumda muhakkak doktorunuza başvurmanız gerektiğini yineliyoruz.

Aklınızdaki soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sevgiler.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelik ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelik/ 🤰🏻[/box]

Post navigation

  • Geri bildirim: Hamilelikte Süt Gelmesi

Bir yanıt yazın

Islak Mendil Nasıl Seçilir?

Hamilelikte Yürüyüş Yapmak

Hamilelikte Uçak Yolculuğu Sakıncalı mı?