Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler

Tebrikler! Artık anne adaylığı süreciniz sona erdi ve lohusalık dönemindesiniz. İlk defa ya da yeniden anne olmanın mutluluğunu yaşıyorsunuz. Peki lohusalık döneminde neler yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerekir?

Öncelikle doğumdan sonra hijyene önem vermeliyiz. Ellerinizi sık sık yıkamanız gerektiğini unutmayın. Hijyen konusunda en çok dikkat etmemiz gerekn kullandığımız pedler. Kullandığımız pedlerin emici, temiz ve yumuşak olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca renksiz ve kokusuz olmaları da önemlidir. Kullandığımız pedlerle birlikte iç çamaşırına da dikkat etmeli, özellikle pamuklu iç çamaşırı tercih etmeliyiz.

Eğer dikişli doğum yaptıysanız ilk günlerde dikişli bölgede şişme, gerilme olabilir. Otururken zorluk yaşayabilirsiniz. Dikiş iplerinin kendiliğinden düşmesini beklediğimiz bu süreçte yarayı temiz tutmamız, iyileşme sürecini kısaltır. Yaklaşık 1-2 hafta gibi bir sürede yara iyileşir.

Hijyen konusunda en çok merak edilense; doğumdan sonra banyo nasıl yapılmalıdır sorusu. Eğer normal doğum yaptıysanız her gün ayakta ve ılık suyla duş almanız gerekir. Sezaryen ile doğum yaptığınızda yaranın yerine şeffaf bant yapıştırılır ve bu şekilde taburcu olursunuz. Bu şekilde eve gittiğinizde ayakta duş alabilirsiniz. Duştan sonra bantı atıp yerine iç çamaşırınızı giyebilirsiniz.

Hijyenle birlikte bir soru işaretini daha gidermek gerekir. Boşaltım sorunu. İdrar mutlaka ilk 6 saatte yapılmalı, burada dikişlerin acıma ihtimalini düşünerek erteleme hatasını yapmamamız gerekir. Dışkılama ise doğumdan sonra hemen gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden lifli gıdalar tüketmeli ve bol su içmelisiniz.

Doğum sonrası beslenmenize en çok dikkat etmeniz gereken dönem. Hiç bir öğünü atlamadan her besinden almaya özen gösterin. Yağlı yiyeceklerden uzak durun ve sulu gıdalara ağırlık verin. Acı, ekşi, baharat, gaz yapan gıdaları alırken süt aracılığıyla bebeğe de sirayet edeceğini düşünerek dikkatli olmanızda fayda var. Sigara ve alkol tüketmemeniz gerektiğini, çay ve kahve gibi içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Lohusalık döneminde dinlenmenize ve uyku düzeninize özen göstermelisiniz. Bu dönemde yorgunlukla, ağrılarla boğuşurken bir taraftan bebeğin bakımıyla uğraşmaktan uykuya ve dinlenmeye yeterli zamanı ayıramayabilirsiniz. Bu yüzden bu dönemde gelen misafir sayısını en aza indirgemek faydalı olacaktır. Geceleri de emzirmek için uykunuz sık sık bölünecektir. Bu yüzden gün içinde bolca dinlenmeye ve en az 2 saati uykuya ayırmaya özen gösterin.

Genel olarak sırt üstü dinlenmeniz, kan dolaşımını arttırdığı için daha faydalıdır diyebiliriz. Son önemli tavsiyemiz de; yeni anne olmanın mutluluğunu yaşarken ağır işlerden, bedeninizi zorlayacak işlerden mutlaka kaçının ve yeni misafirinizle ilk günlerinizi huzur içinde geçirmenin keyfini yaşayın.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın