Doğum Sonrası Sıkılaşma Yöntemi Olarak Jel

Doğum gerçekleştikten sonra pek çok annede fazla derinin ve yağların sebep olduğu sarkmalar meydana gelir. Bu sarkmalar özellikle karın bölgesinde görülür. Hamilelik sırasında iç organları korumak için gerginleşip güçlenen kaslar doğumdan sonra zayıflama eğilimine girerler ve karın bölgesindeki sarkmalar da bu nedenle görülür. Vücudun tekrar eski halini alabilmesi için karın kaslarının güçlenmesi gerekir.

Karın kaslarının güçlenmesi için uzman kontrolünde diyet ve aynı zamanda spor yapmak, özellikle mekik çekmek faydalıdır. Bu ikisini bir arada uygulayan annelerin kısa zamanda eski kilolarına döndüğü sıklıkla görülmektedir. Karın germe ameliyatı da bunlara ek bir çözüm olabilir ancak bunun için doktorlar doğum sonrasında 1 yıl beklemeyi öneriyor.

Karnın sarkmasını engellemek ise kısmen hamilelik sırasında yapacağınız egzersizlerle mümkün; ancak en başında da belirttiğimiz gibi bebeğin kendine yer açması için gerginleşen kaslar doğum sonrasında ister istemez zayıflayarak sarkmalara sebep oluyor. Normal doğum veya sezeryan arasında bu konuda bir farklılık bulunmuyor.

Doğum sonrası sıkılaştırıcı jeller de sarkmaların giderilmesinde kullanılan popüler bir yöntem. Ani kilo değişiminin de tetiklediği sarkmalar için doğum sonrası sıkılaştırıcı jel kullanımı güzellik uzmanlarınca da tavsiye edilmektedir. Ürünlerin içerisinde bulunan bitkisel özler fazla yağı yakmaya yardımcı olurken aynı zamanda bu sarkmaların selülite dönüşmesini de engeller. Spor ve sağlıklı beslenme eşliğinde düzenli doğum sonrası sıkılaştırıcı jel kullanımı sarkmalardan en hızlı şekilde kurtulmanızı sağlar.

Ancak benzer her durumda olduğu gibi doğum sonrası sıkılaştırıcı jel kullanımında da doktorunuza mutlaka danışmanız; bebeğinizi emziriyorsanız emzirme dönemindeki kullanımını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için genel sıkılaştırıcı jeller yerine doğum sonrasına özel olarak üretilmiş jelleri kullanabilirsiniz. Doğum sonrası sıkılaştırıcı jel kullanımı sayesinde doğal yöntemlerle gerginleşen derinizin toparlanması hızlanacaktır. Kesin sonuç almak için cildinize uygun jeli belirlemeli, doktorunuza danışmalı ve en az 6 ay kullanmaya devam etmelisiniz. Sadece jel kullanımı ile sarkmaları tamamen gideremeyebileceğinizi de tekrar hatırlatalım. Egzersiz ve sağlıklı bir diyet eşliğinde en iyi sonucu en kısa sürede elde edebilirsiniz.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın