Doğum Sonrası Oluşan Varisler

Hamilelik döneminde neredeyse her annenin yaşadığı problemlerdendir varis. Varis; yükselen  gebelik hormonuyla birlikte, yine yükseliş gösteren kan dolaşımlarının kalça bölgesinde yarattığı basınç ile oluşum gösteren toplardamarlarda meydana gelen genişlemedir.

Bu varisler genellikle,  kişinin cinsel organı etrafında ve bacak bölgesinde ya da makatın çevresinde kendini gösterir. Varisler dışarıdan bakıldığında mavi renkte olan çatlak tarzında bir görüntüye sahiptir. Bazı anlarda bacak veya makatta uyuşma, ağrı gibi durumlara yol açabilir. Varislerden kaynaklı olarak, ender görülen ve şiddetli ağrıya sebep olan  hatta kişinin hareketlerini kısıtlayacak derecede hayatını etkileyen damar enfeksiyonun oluşur.  Varisler kişide genetik olarak var olmuş da olabilmektedir.

Hamilelik öncesinde ve doğum sonrasında hormonlardaki ve damarlardaki değişimlerden kaynaklı olarak annelerde varis problemi yaşanmaktadır.

Varis önlenebilir mi ya da tedavisi mümkün müdür?

Doğumdan sonra yaşanılan varisi hafifletici bazı önlemler uygulayabilirsiniz.  Bunlar;

  • Uzunca sürelerde ayakta durmamanız gerekmektedir.  Mümkün olduğunca yatar ve dinlenir pozisyonda olmaya özen gösterin. Oturur pozisyondaysanız bile bacaklarınızı uzatmaya ya da yukarıda tutmaya önem gösterin.
  • Dinlenme şekliniz yatar pozisyondaysa yine aynı şekilde bacaklarınızın altına bir yastık koyarak bacaklarınız yukarıda olacak şekilde dinlenmeye özen gösterin.
  • Fazla kilolarınız varsa bunlardan çabucak kurtulmaya bakın.  Fazla kilo ve hareketsizlik varis oluşumunu artıran şeylerdir.
  • Egzersiz yapmaya, hareketli olmaya çalışın.
  • Kabız yapmayacak yiyeceklerle beslenmeye, kabız olmamaya dikkat edin. Kabızlık yaşıyorsanız doktorunuzdan kabızlık giderici ilaç isteyin.
  • Kesinlikle ve kesinlikle sigara kullanımından uzak durun, sigara tüketiminin varisi ve ağrıları  artırdığı kanıtlanmıştır.
  • Dar, sıkı olan kıyafetleri, iç çamaşırlarını giymekten kaçının hatta ayağınızı sıkan ayakkabıları bile kullanmayın.
  • Bolca C vitamini tüketmeye çalışın.  Özellikle taze sıkılmış meyve suları , brokoli suyu gibi gıdalar tüketin.  C vitamini tüketiminin varisi azalttığı bilinmektedir.

Bu dönemde yaşanan varisler genel olarak hormonlardan kaynaklıdır ve lohusalık dönemini atlattıktan azalacak, yok olacaktır. Tüm bu uygulamalara, önlemlere rağmen doğum sonrasında oluşan ağrılarınız ve varisleriniz geçmiyorsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışın siz de keyiflice bebeğinize vakit ayırmaya bakın.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın