Doğum Sonrası Oluşan Çatlaklardan Nasıl Kurtulurum

Doğum Sonrası Oluşan Çatlaklardan Nasıl Kurtulurum?

Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hamileliğiniz boyunca vücudunuzda oluşan deformasyonlardan kurtulmak mümkün! Nasıl olduğunu merak ediyorsanız makalemizin devamını mutlaka okuyun!

Hamilelik mucizevi bir süreçtir. Çocuk sahibi olma fikri bütün anneler için heyecan vericidir. Fakat bu mucizevi olay pek çok kadının vücudunda istenmeyen değişimlere sebep olur.

Doğum çatlakları neden oluşur?

Cilt çatlakları, genellikle kadınlarda görülmektedir. Çoğunlukla ergenlik döneminde hızlı kilo alıp verme durumlarında ya da hamilelik döneminden sonra gözlenen bir cilt sorundur. Genetik, hormonal ve mekanik gerilme gibi nedenlerin yanı sıra, kilo alıp verme gibi durumlarda cilt, küçük gerilimlerden bile etkilenip çatlak oluşturabilir. Cilt altı yağ dokusunun fazla olduğu kalça, basen, karın, meme ve dekolte bölgelerinde bölgelerinde daha fazla çatlak görülmektedir. Kadınlar için can sıkıcı olan bu durum basit ve oldukça kolay tedavi yöntemleriyle giderilebilmektedir. Küçük çatlaklar zamanla geçebilmekte fakat büyükleri kendikendine iyileşme gösteremezler. Gebelikte kilo alım ile beraber şişmeye başlayan karın, gerildiği için çatlaklar oluşur. Hamileliğin 5- 6. aylarından itibaren karın daha belirginleştiği için çatlaklar bu aylarda daha yüksek oranda meydana gelir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlar için çok uzun zamandan beri sorun olan, hamilelik sonrası oluşan çatlaklar, geliştirilen yeni yöntemlerle doğru zamanda müdahale edildiğinde başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.Çatlaklar henüz kızarıklık halindeyken uygulanabilecek lazer tedaviler, giderilmelerinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ciltteki sorunlu bölgelerde tamamen bir iyileşme sağlanmasa da belirgin derecede iyileşme gözlenir. Oluşan çatlakların beyaz bir renk aldığı dönemde uygulanabilecek dermaroller tedavisi ve fraksiyonel lazer tedavisi daha olumlu sonuçlar verir. Doktor tedavilerinin dışında, doğum yapan annelerin evlerinde kendilerinin uygulayabileceği yöntemler de mevcuttur. Bunlar genelde yan etkisi olmayan bitkisel ürünler olsa da kullanmadan önce doktora danışmakta fayda olacaktır. Bu doğal ürünlerin başında saf zeytinyağı, kayısı yağı, kakao yağı, çörekotu yağı, kantaron yağı, melisa yağı ve buğday yağı gelir. Bu saydığımız bitkisel yağlar tek başlarına da cildin nemlenmesine katkı sağlar belirli bir oranda karıştırılarak da. Bunun yanı sıra soğuğa yakın suyla duş almak, sorunlu deriye masaj yapmak da çatlakların azalmasına yardımcı olacaktır. Unutmayın ki yeni çatlakların oluşmasına engel olmak, oluşmuş çatlakları yok etmekten çok daha zahmetsiz ve kolaydır. Uzmanlar, badem yağı ve bebe yağını çatlak tedavileri için uygun görmektedir. Çatlakları iyileştirmede oldukça başarılı olan bu karışımların ne bebeğe ne de anneye bir zararı olmadığı için hamilelik esnasında kullanılmalarında bir sakınca bulunmamaktadır.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelikte bakım ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-bakim/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeklerde Azı Dişi Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde Diş Gıcırdatması 

Tummy Time Nedir?