Doğum Sonrası Ödem

Hamile kadınların günlük su ihtiyaçları hamile olmayanlara göre daha fazladır. Hamilelik süresince su pelvik eklemlere iletilerek gerekli desteği sağlamaktadır. Vücuda ihtiyacı olan miktarda su verilmediği takdirde beyin ona paniğe kapılıp vücutta var olan suyu tutma emir verebilir. Bu durumda ödem oluşmaya başlar. Vücudun kendi kendine geliştirmiş olduğu bu mekanizmanın özünde bebeği korumak yatmaktadır. Hamileliğin başından itibaren bebek bekleyen bir annenin daha fazla su içmesinin gereksinimi buradan gelmektedir. Bu süre zarfında alınan kiloların neredeyse çeyreği bu sıvıların oluşturduğu ödemdir. Hamile kadınların damarlarında dolaşan kan hacmi normalden %50 daha fazla olduğundan artan kan hacmiyle beraber damarlarda bir miktar genişleme olur ve bu sıvının bir kısmı hücrelerde birikir. Gebeliğin ikinci trimesterinden itibaren görülen ödem hamile kadınların %75’inde şikayet yaratacak boyutta görülür. Şişlikler özellikle gece saatlerinde kendilerini belli ederler. Gün içinde ayakta kalmak, havanın sıcak oluşu ödemi artıran faktörler arasındadır. Ayak bilekleri ve bacaklarda sıkça görülen ödem ellerde ve el bileklerinde de görülebilmektedir. Ödemi azaltacak unsurlar Ödemin olması kaçınılmazdır fakat ödemi azaltabilecek durumlar yaratılabilir.

Bol bol su içilmelidir. Su içmek ödemi çözeceği gibi emziren annelerin sütünü de artıracaktır. Ödem oluşmasını sağlayan şey suyun fazlalığı değildir. Çok su içerek suyun döngüsü sağlanır ve böylece vücut ‘suyu tutmama gerek yok çünkü ihtiyacım olan su bana veriliyor’ diyerek ödemi rahatça atabilir.

Beslenme alışkanlıkları ve şıklığı bir hayli önem taşımaktadır. Gün içinde 2-3 saat arayla ortalama 6 öğün yemek anneyi uzun süre aç bırakmayacağından metabolizmayı hep aktif tutarak dengeli bir durum yaratır. Zamanında ve düzenli beslenmek ödemi ve dolaşım bozukluğunu engellemektedir.

Yeterli uyku alındığı zaman, özellikle bebekle beraber uyuyup uyanıldığında bebeğin de hayatına daha rahat entegre olunduğundan vücut yorgun düşmez ve yine dengede olduğu için fazladan ödem tutmaz. Vücut dinlendiği vakit kan dolaşımı artacağından ödem oluşumu yine azalmaktadır.

Hamileler için üretilmiş varies çorapları ödemin sebep olduğu şişlikleri indirmeye yardımcı olur ve beraberinde ağrıları da azaltmaktadır. Rahat kıyafetler giymeye özen gösterin.

Tuzun normal şartlarda suyu tuttuğu bilindiğinden vücut ödem yaptığı zaman tuz azaltmaya giden annelerin dengeli oranda tuz alması önerilmektedir. Tuz kullanılacağı zaman pembe Himalaya tuzunun tüketilmesi önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan mineralleri barındıran Himalaya tuzu ödem yapmamaktadır.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın