dogum-sonrasi-kanama

Doğum Sonrası Kanama

Hamilelik süresince yaşadığınız hem duygusal hem de fiziksel değişiklikler, anne olduktan sonra da bir süre devam ediyor. Sebebi vücudunuzun kendini toparlaması, eski haline dönmesi gibi olayların hemen gelişmemesidir.

Doğum sonrasında yeni annenin girdiği lohusalık döneminde de, vücudunuzun değiştiğini görecek ve hissedeceksiniz. Bu dönemde de dikkat etmeniz gereken en önemli konu; hamilelik sonrası kanama ve regl döneminin düzene girmesidir.

Doğumun hemen ardından yaşanan kanamalar, regl kanamaları değildir. Hamilelik sonrasında regl düzeninizin eski halini alması için uzun bir dinlenme ve hormon dengelerinin düzene girmesi gerekiyor. Hormonların tekrar faaliyete geçmesi de biraz zaman alıyor. 9 ay boyunca genişleyen rahmin toparlanması, hormonların etkisiyle değişen kanamalar da yeni olan anneyi bazı durumlarda endişelendirebiliyor.

Gebelik sürecinde büyüyen rahim, lohusalık döneminde gün geçtikçe küçülecek ve eski boyutuna geri dönecektir. Bu sırada da rahim kasılmaları ve lohusalarda kasık ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklar belirecektir. Bunun yanında doğum artıklarını da göz önüne alacak olursak, 6 haftaya kadar yeni anne adayının kanamasının olması, gayet normal bir durumdur.

Doğum sonrasında bebeğin beslenmesi için en önemli besin, tabii ki de anne sütü. Emziren yeni annelerin, regl kanamaları, emzirmeyen yeni annelere göre daha geç geliyor. Sebebi ise bebek anneyi emdikçe, göğüs uçlarının verdiği uyarı ile süt oluşumunu sağlayan hormonun seviyesi artıyor. Bu da bazı diğer hormonların salgılanmasını önlüyor.

Sezaryen doğum geçiren bir annenin, doğum sonra 1 hafta içinde gördüğü kanama regl kanamasına benzer. Ancak ilerleyen günlerde kanama daha çok akıntıya döner. Sezaryen sonrasında görülen regl dönemi ile normal doğum sonrasında görülen regl süresi arasında bir fark yoktur.

Kanama ile ilgili gerekli bilgiler

-Adet görülme olayı doğumdan 5-6 ay sonrasında düzene girer.

-Emzirme devam ettiği sürece, regl olmama durumu normaldir.

-Emzirmeyen yeni anneler, doğumdan 1-1,5 ay sonra regl olabilir.

-Lohusalık döneminde yaşanan kanamaları için tampon değil, kesinlikle hijyenik pedler tercih edilmelidir.

-Lohusalık döneminde hamilelikten korunmalısınız.

-Doğum sonrasında yaşadığınız kanama; pıhtılı, akıntının renginin değişik olması, ameliyat kesiğinde ağrı, kızarıklık, şişlik, ısı artışı, yüksek ateş, idrar yaparken ağrı ve yanma gibi belirtiler hissediyorsanız, kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın