Doğum Sonrası İlk Adet

Hamilelik süresince, emzirme döneminde ve menopoz döneminde, kadınlar adet kanaması yaşamazlar. Bu dönemlerde adet görülmemesinin sebebi ise yumurtlama olmamasıdır.

Doğum sonrası ilk adet, annenin bebeğini emzirmesiyle alakalıdır. Doğum yapmış ve emziren anneler daha geç, emzirmeyen anneler ise daha kısa sürede adet kanaması yaşarlar.

Annelerin bu dönemde de dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Doğumdan sonraki kanama ile adet kanaması karıştırılmamalıdır. Doğum sonrasında yaşanan kanamaya loşia adı verilir. Bu kanama normal adet kanamasından biraz daha fazla olur ve lohusalık dönemi boyunca yani 6 hafta boyunca devam eder. Lohusalığın ilk günlerinde kırmızı renkte olan bu akıntı, sonraki günlerde pembe rengine, sonrasında kahverengiye ve son günlerde de daha açık renkte olur. Loşia sıvısının akıntısı sonra erdikten sonra anne emzirmeye hala devam ediyorsa, adet kanamasının başlama süresi daha geç olur. Bunun sebebi ise emzirme sebebiyle salgılanan hormonlardır.

Adet kanamaları tekrar ne zaman başlar?

Adet kanaması genellikle 8-16 haftalar arasında tekrardan başlayabilir. Ancak ilk adet kanaması annenin bebeğini emzirmesiyle alakalıdır. Bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması beklenir. Başlamışsa, anne düzensiz bir adet dönemi geçirebilir. Bu durumda endişeye gerek yoktur çünkü adet kanamanız zamanla eski düzenine girecektir. Bazı kadınlarda adet kanaması 18 aya kadar gecikebilir. Hiç emzirmeyen annelerde de 4-8 haftaları arasında başlar.

Lohusalık dönemi geçtikten sonra düzenli adetlerin görülmemesi durumunda adet düzensizliği yaşanabilir. Annenin bebeği emzirmesi, hangi sıklıkla emzirdiği ve emzirme süresi gibi durumlar da ilk adet kanamasını etkiler.

Lohusalık dönemi geçtikten sonra doğum yapan her kadın, normal jinekolojik muayenesini olması, smear aldırması ve korunma yöntemleri hakkında bilgi alması gerekmektedir. Sonrasında herhangi bir problem olmazsa yılda bir kez jinekolojik muayenesini mutlaka ertelememelidir. Ancak bu süre zarfında emzirmediği halde adet düzensizliği yaşanıyorsa yahut emzirme dönemi şiddetli kanama gibi bir sorun yaşanıyorsa, kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰[/box]

Post navigation

  • 3 buçuk ay once normal doğum yaptim doğumdan sonra 30 gün kadar kanamam az az oldu şuanda hala emziriyorum doğumdan sonra 2 dir adet oluyorum ve rengi siyah içinde kirmizilikta var bir sıkıntı olabilir mi?

Bir yanıt yazın