Doğum Sonrası Baş Ağrısı

Doğum sonrasındaki günlerde hemen baş ağrısı yaşamak pek olağan bir durum değildir. Hatta öyledir ki hamilelik öncesinde anne adaylarında, migren olsa dahi doğum sonrasında baş ağrısı pek beklenen bir durum değildir. Aynı zamanda hamilelik döneminde anne adaylarının migreni hafifleme gösterirken doğumdan aylar sonra bu migren tekrar başlayabilmektedir.  Belirttiğimiz gibi doğum sonrası baş ağrısı pek yaşanan, normal bir durum değildir ve migreniniz olsa dahi bu durumu dikkate almalı, vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmalısınız.

Doğum sonrası baş ağrısını tetikleyen sebepler nelerdir?

Gebelik döneminden sonra annelerin epidural anestezi ile doğum yapması baş ağrısını tetikleyen unsurlardandır. Genel olarak anne adaylarının doğumdan hemen sonra baş ağrısı çekmesinin sebebi olarak epidural anestezi ile yapılan doğumlardır.  Epidural anestezi ile yapılan doğumlar bölgesel uyuşturma ile yapılan doğumlardır. Bu tür doğumlarda anneye yoğun anestezi uygulanmasından ve yapılan müdahelelerden dolayı beyin ile omurilik sıvısında sızma meydana gelmektedir. Bu sızma olayı sebebiyle beyindeki basınç azalma gösterir bu durumda baş ağrısı yapar.

Epidural anestezi ile doğum yapan annelerde genellikle baş ağrısı yatar pozisyona geçildiğinde, hafifleyen cinstendir.  Örneğin; anne yatar pozisyondan oturur pozisyona geçerse, yerçekiminin de etkisiyle beyindeki negatif basıncı artırdığından dolayı baş ağrıları meydana gelir.  Baş ağrısı çeken annelerin bolca sıvı tüketmesi ve emzirme zamanları dışında bol bol uzanarak dinlenmesi ağrıları hafifletir. Fakat bunlara rağmen baş ağrısı geçmiyorsa muhakkak bir doktora danışarak tedavi istenmesi gerekmektedir.

Doğum sonrası dönemde rastlanan bir başka baş ağrısı sebebi, ‘dural sinüs trombozu’ adı verilen ağrı çeşididir. Bu ağrılar daha ciddi durumlara sebep olmaktadır. Hamilelik döneminde de görülebilen bu rahatsızlık, doğum sonrasında da en yüksek seviyelere çıkmaktadır. Dural sinüs trombozu ağrılarının; göz yakınında oluşan ödemler ve sara nöbetleri, felç durumu gibi nörolojik belirtilerle ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklardan dolayı yaşanan baş ağrılarında doktorlar kan sulandıran ilaçlar önermektedir.  Bu yüzden baş ağrısı çeken annelerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları ve rahatsızlıklarının boyutlarına göre tedavilerini olmaları mutlaktır.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın