Bebeklerde Demir

Çocuklarda Demir Eksikliği İştahsızlık Sebebi

Dünyaya yeni bir bebek getirdiniz. Onun için içiniz titriyor, biraz fazla ağlasa, “acaba çok mu hasta” diye endişeleniyorsunuz. Bunlar aslında bebeklik döneminde sık yaşanan sorunlar. Ancak bazı belirtilerin yakından izlenmesinde yarar var. Normalmiş gibi görülen bazı problemler, bebekte demir eksikliğiyle ilgili olduğuna gelince… Acıbadem Hastanesi Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, bu soruya şu yanıtı veriyor:

bebek.com: Anemi Nedir?

Prof. Dr. Cengiz Canpolat:

Tıbbi adı anemi olan kansızlık kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların sayısını beraber veya ayrı olarak o yaşa uygun normal değerlerin altına düşmesi sonucu oluşan bir klinik tablo.Bu azalma sonucu kanın oksijen taşıma kapasitesi ve dokulara giden oksijen miktarı azalıyor.

Çocuklarda Demir Eksikliği İştahsızlık Sebebi

bebek.com: Demir eksikliği nelere yol açar?

Prof. Dr. Cengiz Canpolat:

Demir eksikliği gelişen bebek huzursuz, iştahsız, bazen çok uyuklayan bazen de uykusuzluk çeken bir bebek durumundadır.Çoğu zaman büyümesi ve gelişmesi duraklama gösterir.Hemoglobini çok düşerse cilt rengi de solar.Bu solukluk en çok göz kapaklarının içine, ağız mukosasına, avuç içlerine ve tırnak yataklarına bakılarak anlaşılabilir.Demir eksikliği olan çocuk garip şeylere karşı bir iştah duyar.Toprak, kum, buz yeme gibi durumlar görülür.Demir eksikliğinin ayrıca ciddi zeka geriliğine ve davranış bozukluğuna yol açtığına dair giderek çoğalan bilgiler mevcut.Demir eksikliğinin erken tanı ve tedavi edilmesiyle bu bozuklukların büyük bir kısmı düzeltilmektedir.

bebek.com: Aneminin oluşum nedenleri nelerdir?

Prof. Dr. Cengiz Canpolat:

Çocukluk çağında anemi nedenleri üç büyük grupta toplanabilir.Eritrositlerin ve hemoglobibin yetersiz yapımına bağlı anemiler; eritrositlerin aşırı yıkımına bağlı anemineler ve kan kaybına bağlı anemiler.Anemi çocuklarda çoğu zaman yukarıda sayılan mekanizmalardan birisinin eksik ya da bozuk olması sonucu oluşursa sa bazı durumlarda birden fazla neden bir arada bulunabiliyor. “Diyetin en önemli olduğu yaş grupları 6 ay ile 2 yaş arası, ve bir de ergenlik dönemidir. Büyümenin çok hızlı olduğu bu iki dönemde demirden fakir yiyeceklerle beslenilmesi sonucunda demir eksikliği anemisi meydana gelebilir.Ergenlik dönemindeki kızlarda adet kanamalarının düzensiz ve fazla olması da demir eksikliğine katkıda bulunan bir faktördür.Kan yapımında önemli rol oynayan B12 vitamininin eksikliği daha çok vejeteryan diyetle beslenen kişilerde olurken folik asit eksikliği ise yeşil yapraklı sebzelerden fakir bir diyetle beslenen kişilerde ortaya çıkar.Ancak bu iki besinin eksikliğine bağlı anemiler çocuklarda demir eksikliğine bağlı anemiye neden olabileceği unutulmamalıdır.İlaçlar ya alyuvarların yıkımına katkıda bulunarak veya kemik iliğine doğrudan toksik etki göstererek alyuvar yapımını baskılamak suretiyle anemi meydana getirirler.

Çocuklarda Demir Eksikliği İştahsızlık Sebebi

bebek.com: “Anne sütü ile beslenen bebeklerde demir eksikliği anemisi görülür.” İnanışı doğru mudur?

Prof. Dr. Cengiz Canpolat:

Demir eksikliği anemisi çocuklarda en sık görülen anemi tipi. Anne sütündeki demir çok kolay emilebildiği için büyüyen süt çocuğuna miktar olarak yeterlidir.Altı aydan sonra ek gıdalar ile yetersiz demir alan bebek demir eksikliği için adaydır. Demir en çok kırmızı ette, yumurta sarısında, yeşil sebzelerde ve hububatta bulunur. Beyaz ette demir kırmızı etteki kadar yüksek değildir.Demir eksikliğinin gelişmemesi için ette ve sebzelerden gelen demirin dengeli alınması gerekir.”

bebek.com: Kansızlığı önlemek için ne yapılması gerekir?

Prof. Dr. Cengiz Canpolat:

Kansızlığın önlenmesi için bebeklerin altı ay anne sütüyle beslenmesi, diyete önem verilmesi, demirden zengin ek gıdaların zamanında ve uygun şekilde başlaması gerekiyor.Erken ve düşük tartılı doğan bebeklerde koruyucu demir preparatları başlanması gerekir. Zira anneden bebeğe demir transferleri hamileliğin sonlarında yoğunluk kazandığı için bu bebekler demir depoları tam dolmadan doğarlar ve çoğu zaman yoğun bakımda kaldıklarından tetkikler için bebeklerden fazla kan alınmak zorunda kalınır.

Çocuklarda Demir Eksikliği İştahsızlık Sebebi

bebek.com: Tedavi nasıl yapılır?

Prof. Dr. Cengiz Canpolat:

Demir eksikliği tedavisi çoğunlukla ağızdan verilen demir preparatalr ile yapılıyor. Tedavi ortalama 3 ay kadar devam ediyor. İlk 2 ay hemoglobinin yükseltilmesi, 3 ay ise demir depolarının doldurulması amaçlanıyor.

 

Bebeklerde beslenme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-beslenmesi-icin-organik-gida-kullanmanin-onemi/

Post navigation

Bir yanıt yazın