Çocuklar İçin Kış ve Yıbaşı Aktivite Önerileri

Çocuklar İçin Kış ve Yılbaşı Aktivite Önerileri

Hala kar kendini bize göstermese de kış mevsimi soğuk havalarla varlığını devam ettiriyor. Soğuk havalar deyince akla ilk gelen şey ise kapalı mekanlara mahkum olmak…

Özellikle küçük çocuklar için oldukça sıkıcı olan ev mahkumiyeti günlerinde onların eğlenmesine yardımcı olacak bazı aktiviteleri derledim. Çocuğunuzla beraber hem eğlenceli hem yaratıcı hem de öğretici bir şeyler yapmak istiyorsanız aşağıdaki aktivitelere bir göz atmanızı öneririm.

Aktivite 1

KARDAN ADAM

Malzemeler:

 • Pet kola şişesi, küçük bir şişe kapağı
 • Pamuk, köpük
 • Düğme
 • Kumaş
 • Karton, yapıştırıcı, makas, yaldızlı kağıt

Yapılışı:

Pet kola şişesi ortadan kesilir. Şişeye alabildiğince pamuk doldurulup kardan adam şekli verilir. Düğmelerden gözleri, kartonlardan burnu, küçük bir kapaktan şapkası oluşturulur. İsteğe göre kumaş veya yaldızlı kağıtlarla süslenebilir. Kumaş parçası uzun bir dikdörtgen şeklinde kesilip atlı yapılır. Etrafına köpükler ufalanarak kar tanecikleri yapılır.

Aktivite 2

KARDAN ADAM TABLOSU

Malzemeler:

 • Derin bir kap, tutkal, nişasta, un
 • Düğme, kumaş, süpürge telleri
 • Dikdörtgen veya kare şeklinde tahta, karton, vernik, keçeli kalem, makas

Yapılışı:

Derin bir kabın içinde, un, tutkal ve nişasta, yoğurt kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Kare tahtaya kardan adam şekli çizilir. Hazırlanan karışım, tahtanın üzerinde fırçayla şekillendirilir. Kartondan ağız ve burun çizilerek kesilir. Gözleri ve giysileri düğmelerden oluşturulur. Kumaştan şapka hazırlanır. Süpürge tellerinden süpürge yapılarak, kardan adamın aksesuarı tamamlanır. Kuruduktan sonra üzerine vernik sürülür.

Aktivite 3

YILBAŞI SÜSÜ 

Malzemeler

 • Çember şeklindeki herhangi bir nesne
 • Krepon kağıdı, kurdele, kuru çiçek, sim

Yapılışı

Çember krepon kağıtla sarılır. Kurdele ile fiyonk yapılır. Üzerine yapıştırıcı sürülerek parlak sim dökülebilir. Kuru çiçek veya yapay çiçek varsa fiyongun ortasına veya oluşturulan çemberin kenarına yerleştirilebilir.

Aktivite 4

YILBAŞI KARTI 

Malzemeler

 • Patates, tabak
 • Fırça, sulu boya, kalın karton, keçeli kalem

Yapılışı

Karton, posta kartı boyutlarına küçültülerek kesilir, böylece yılbaşı kartı haline getirilir. Yılbaşı kartı patates baskıyla süslenebilir. Patates baskı yapmak için patates ortadan ikiye kesilir. İç kısmına keçeli kalemle bir yılbaşı ağacı, bir yıldız ya da bir mum çizilir. Patatesin bu şeklin dışında kısmı temizce kesilir. Patates baskısı için kalıp artık hazırdır. Kalıbın düzgün yüzeyi istenilen renklerde boyanır. Baskının yapılacağı karton hazırlanır. Sulu boya kurumadan patates, kartın üstüne iyice bastırılır. Patates kalıbının iyice bastırılmasının sebebi boyanın eksiksiz olarak karta aktarılabilmesidir. Sonra kartın üstündeki boyanın kuruması beklenir. Artık yılbaşı kartınız hazırdır!

Çocuklarda Motor Becerilerini Geliştiren Aktiviteler konulu yazımızı incelemek isterseniz bağlantıya tıklayınız: https://www.bebek.com/cocuklarda-motor-becerileri-gelistiren-aktiviteler/

Yararlanılan kaynak: Artık Malzemelerle Eğlenceli Etkinlikler, Gülşen Sarı, Morpa Kültür Yayınları, 2004.

Aktivite önerileri ile ilgili içerikler için https://www.bebek.com/cocuklar-icin-10-yaz-tatili-aktivitesi-onerisi/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeğimi Abur Cuburdan Nasıl Uzak Tutarım?

Bebekler İçin Eğlenceli Tabak: Civciv Yumurta

0-12 AY BEBEKLER İÇİN FISHER PRICE OYUNCAK ÖNERİLERİ