Çocuklar İçin Çamur Oyunu Önerileri

Çocuklar İçin Çamur Oyunu Önerileri, hazırlanması ve yapılışı:

Küçük yaşta yapılan çamur çalışmalarının temel amacı doğal becerileri geliştirerek yaratıcı etkinliklere dönüştürmektir. Hayal dünyasının ve merak arzusunun mükemmel şekilde bir birleşimi olarak ortaya çıkan çamur oyunları çocukların oldukça zevk aldığı bir aktivitedir. Çocuk seramik çamurunu kullanarak hayal ettiklerini somut bir biçimde ifade etmeyi öğrenir. Düşüncenin ve hayal gücünün gelişimiyle ellerin kullanımı arasında paralellik vardır. Seramik çalışmaları bu açıdan hem zihinsel hem de bedensel gelişime katkı sağlar. Yapılan araştırmalar seramik çalışmalarının; müzik, resim gibi el becerisini yoğun olarak gerektiren sanat alanlarına iyi bir hazırlık olduğunu göstermektedir. Çocuk seramik çalışarak, grupla çalışmayı öğrenir, toplum bilincini benimser, yaratıcılık yönü gelişir, problemlere farklı çözümler getirir, özgüven kazanır, kendini daha kolay ifade eder. Bağımsız düşünmeye ve bunu uygulamaya başlar. Değişik materyalleri tanıyarak özgün ürünler çıkarır. Çeşitli aletleri kullanmayı öğrenir, alet kullanma yetisini geliştirir.

Şimdi Heykeltıraş Şükriye Sarı’nın konu ile ilgili önerilerine kulak verelim ve evde ne gibi çalışmalar yapabiliriz bir bakalım…

Çamur Hazırlamak:

Seramik kili olarak, çamuru hazır satın alabileceğiniz yerler olduğu gibi, daha ekonomik bir biçimde elde etmek de mümkündür. Bahçeden alacağınız toprağı (içindeki farklı malzemeden, taş, bitki saplar vb. “şeylerden ayıklayıp) suyla karıştırın ve elinize yapışmayacak kıvama gelinceye kadar bir tahta zemin üzerinde yoğurun. Tıpkı hamurda olduğu gibi çamur da elinize yapışmayıp kolay biçim alan bir kıvama geldiğinde çalışmaya hazır demektir.

Çocuğunuz çalışırken, kalan çamuru poşet içinde koruyun, çalıştıkça içinden çıkarın. Bu, çamurunuzun kurumasını engeller. Çocuğunuzun biçim verme işlemi bittiğinde, açık bir şekilde kurumaya bırakabilirsiniz. Eğer kullandığınız özel seramik çamuruysa, kuruyan işleri yakınınızdaki bir seramik atölyesine götürüp fırınlatabilirsiniz.

Çocuğunuzla beraber geçireceğiniz eğlenceli dakikalardan size bir anı kalmasını istiyorsanız, onunla birlikte bu malzemeyi kullanarak bir oyun oynayabilirsiniz.

Açacağınız çamur plaka üzerine, çocuğunuzun elini (avucu çamura yapışacak biçimde) bastırdıktan sonra, meydana gelen boşluğa alçı doldurarak sürpriz bir çalışma yapabilirsiniz.

Alçı Hazırlaması:

Herhangi derin bir kabın yarısına kadar su doldurun (ilk deneme için yarım ya da bir litre yeterlidir). Alçıyı suyun üzerine serperek dökün. Su, sürekli alçıyı içine çekecektir (suyun üzerinde alçı tepeleri oluştuğunda, su alçıya doymuş demektir). Daha sonra ellerinizi kullanarak alçılı suyu karıştırabilirsiniz ve bu karışımı, dört bir yanına yine çamurdan sağlam bir duvar yaptığınız el izinin içine dökün. Yaklaşık 30 dakika sonra, çamur ve alçıyı rahatça birbirinden ayırıp, çocuğunuzla birlikte hoş bir sürprizi paylaşacaksınız.

Yararlanılan kaynaklar:

Bir oyun aracı çamur, Şükriye Sarı. Çoluk Çocuk Dergisi, 16/2002.
shortcourses.monash.edu.au/why-clay-for-children.doc

Bebekler için aktivite önerileri ile ilgili daha fazla içerik için https://www.bebek.com/cocuklar-icin-10-yaz-tatili-aktivitesi-onerisi/

Post navigation

Bir yanıt yazın