cocuk-doktoru-secerken-nelere-dikkat-etmeliyiz

Çocuk Doktoru Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Minik yavrunuzun sizin için ne kadar kıymetli olduğunu ve onu emanet edeceğiniz kişileri seçerken ne kadar zorlandığınızı tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle bebeğinizin dünyaya geldikten sonraki gelişimini takip edecek olan hekimi seçmenin sizin için ne kadar önemli olduğunu da biliyoruz. Bebek doktoru seçerken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Özellikle hem bebeğinizin hem de sizin, seçtiğiniz doktor ile kuracağınız iletişim çok önemli.

Hekiminize kuşkusuz güvenebilmeli ve aklınıza takılan en ufak soruyu bile açıkça sorabilmelisiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz hekimin muayenehanesinin de sahip olması gereken bazı nitelikler olduğunu unutmamalısınız. Bunların hepsini göz önünde bulundurarak minik yavrunuz için çocuk doktoru seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Bebeğin için en iyi doktoru nasıl seçeceğini düşünüyorsan önerilerimize kulak vermelisin.

Bebeğinizin Doktorunu seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Yardıma ihtiyacınız olduğunda yanınızda olan, sorularınıza anlaşılır ve açık cevaplar veren, size özenli bir şekilde zaman ayıran bir hekimin çocuğunuzun sağlığıyla ilgilenmesi, hekiminize güvenmenizi sağlar. Bebek doktoru seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. 

  • Doktorunuzun evinize yakın olmasına özen gösterebilirsiniz. 

Acil bir durumla karşılaştığınız zaman olaya kısa sürede müdahale edecek ve sizi rahatlatacak bir hekime ihtiyacınız var. Bu nedenle doktorunuzun evinin veya muayenehanesinin evinize yakın olması sizi rahatlatacaktır. Acil müdahale gerektiren bir durumda sizi sakinleştirip en kısa sürede yanınıza gelebilecek olan bir hekimle görüşmeniz gerekir. 

  • Yakın çevrenizdeki insanlardan tavsiye alabilirsiniz.

Yakın çevrenizdeki çocuğu olan insanlardan tavsiye almanız işinizi kolaylaştırır. Tabi insanların görüşü ve önem verdiği şeyler çok fazla değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bebek doktoru seçerken çocuk bakımı konusunda genellikle aynı fikirde olduğunuz insanlara danışmak size yardımcı olacaktır. 

  • Doktorunuza 7/24 ulaşabilmelisiniz. 

Doktorluğun çok zor ve emek isteyen bir meslek olduğu ortada. Uzun mesai saatleri süren ve ciddi emek isteyen bir iş. Ancak minik bebeklerimizin sağlığı konusunda endişe eden her anne baba danışabileceği çocuklar hakkında uzman bir sağlıkçıya ulaşabilmek ister. Yavrularımız hayattaki en kıymetli varlıklar ve onların sağlıklı olması her şeyden önemli. Bunun bilincinde olan ve sizinle telefonunu paylaşmaktan çekinmeyen, doktorluğu sevdiği için yapan ve önceliği size ve bebeğinize yardım etmek olan bir uzmanla çalışmanız içinizi rahatlatacaktır.

  • Doktorunuzun size ve bebeğinize anlayışlı davranmasına dikkat etmelisiniz. 

doktorunuzun-size-ve-bebeginize-anlayisli-olmasina-dikkat-etmelisinizSöz konusu minikler olunca ebeveynlerin çok daha seçici olması şaşırılamayacak bir gerçek. Yavrunuz için seçeceğiniz doktorun özellikleri arasında sağlıklı bir iletişim kurabilmesi olmalıdır. İşinde çok iyi olan ama iletişim konusunda yetersiz kalan bir hekime derdinizi anlatmakta zorlanabilirsiniz.

Bu nedenle öncelikle sağlıklı iletişim kurmanız, aklınızdaki sorunları rahat bir şekilde aktarabilmeniz gerekir. Yalnızca işini çok iyi yapıyor diye istediğiniz şekilde iletişim kuramadığınız bir hekimle görüşmek, sizi daha çok sıkıntıya sokacaktır. 

  • Muayenehanenin temizliği de doktoru seçerken dikkat etmeniz gereken kategorilerden biridir.

Yavrunuzun tedavi edildiği ortamın steril ve temiz olması muhakkak dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir. Aynı zamanda bekleme odasında hasta çocuklar ile rutin kontrole gelmiş çocukların aynı ortamda bulunması da sağlıklı değildir. Sizin çocuğunuz hasta olmasa bile bulaşıcı hastalığı olan bir bebekle aynı ortamda bulunması durumunda çocuğunuz da hastalık kapabilir.

Bulaşıcı hastalıkları engellemek için farklı nedenlerle muayenehaneye gelen kişilerin bekleme odalarının ayrı olması gerekir. Aynı zamanda bekleme odasında oyun ve park alanı bulunması da sizin için çok faydalı olacaktır. Park ve oyun alanı, miniğinizin gerginliğini azaltır ve doktor ziyaretlerinin korku içinde geçmemesini sağlar.

 

  • Doktorunuzun yanında çalışan kişilerin de güler yüzlü olması sizin için işleri kolaylaştırır.

Bebeğinizle direkt olarak temas edecek olan kişilerin kişisel temizliklerini yapmaları, dikkat etmeniz gereken bir başka unsurdur. Güler yüzlü ve yardımsever olan, telaşlı bir anınızda kriz yönetimi kuvvetli personellerle çalışan bir hekimi tercih ettiğiniz durumda içiniz daha rahat edecektir.

Bekleme odasında hekiminizi beklerken ki kısa süre içinde bile olsa iletişim kuracağınız insanların size nasıl yaklaştıkları çok önemli bir konudur. Örneğin bebeğiniz çok hasta ve siz de çok telaşlısınız. O anda ne yapması gerektiğini bilen ve sizin güveninizi kazanmış bir personel, stresinizin azalmasına yardımcı olur. 

  • Doktorunuzun tıbbi geçmişini ve mesleki deneyimini araştırabilirsiniz. 

Aktif olarak tıp dünyasındaki gelişmeleri takip eden ve yeni tedavi yöntemlerine uzak olmayıp kendini sürekli geliştirmeye devam eden bir doktoru seçmenizi öneririz. Hangi okuldan mezun olduğu, uzmanlığını nerede yaptığı, hangi konular üzerine çalıştığını öğrenmek, kafanızda bazı şeylerin oturmasını sağlar.

Aynı zamanda yaptığı araştırmaları, yayımladığı makaleleri okumanız da doktorunuzun eğitimi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Kendini sürekli olarak geliştiren bir doktorla bu süreci geçirmeniz, bebeğinizin sağlığı için daha doğru olacaktır. Yeni tedavi yöntemlerine açık bir doktorla çok daha rahat iletişim kurabilirsiniz.  

  • Bebeğinizle nasıl iletişim kurduğuna dikkat etmelisiniz

Doktorunuzun, seçtiğiniz en iyi doktor olması için, bebeğinizle iletişimi dikkate alacağınız en önemli unsurdur. Sizin kriterlerinizi tamamen karşılayan bir hekimi bebeğiniz sevmezse doktora gitmeniz gereken her gün cehenneme dönüşür. Bebekleri iğne ve aşıyı sevmediği bilinen bir durumdur. Minik yavrunuzun bu dönemleri sorunsuz atlatması ve travma yaşamaması için çabalayan ve bu konuda bilgili bir doktor, sizi ve bebeğinizi daha çok memnun edecektir. 

  • Ebeveyn olan bir doktorla daha rahat iletişim kurabilirsiniz. 

Anne veya baba olmanın çok farklı bir duygu olduğunu biliyoruz. Bu nedenle kendi de çocuk sahibi olan bir hekim, sizi daha iyi anlayabilir.  Ancak tabi bu çok da önemli bir kriter değil. Bir bebek doktorunun iyi bir hekim olması için ebeveyn olması gerektiğinden bahsetmiyoruz. Yalnızca belki anne veya baba olan bir hekimle görüşmek içinizi daha çok rahatlatabilir diye verdiğimiz bir öneri. 

  • İnternette diğer ebeveynler tarafından yazılan yorumları referans alabilirsiniz.

İnternetten araştırma yapmak, doktor seçmenizde veya seçtiğiniz hekimin doğru kişi olup olmadığını anlamanızda önemli bir rol oynar. Yakın çevrenizdeki çocuk doktorlarını internette aratarak bulabilirsiniz ve onlar hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Hekimlerin olumlu veya olumsuz şekilde değerlendirdikleri siteler de mevcut.

Sizden önceki ebeveynlerin yorumlarını okuyup ona göre hareket etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çok fazla kötü yorum almış doktorlardan uzak durmanız yararınıza olacaktır ancak çok fazla iyi yorum almış hekimlerin de hasta fazlalığı dolayısıyla yorgun olabilme ve size yeterli özeni göstermeme ihtimalini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç olarak…

Uzun yıllar boyunca sizinle ve bebeğinizle iletişim halinde olacak olan bir hekim seçimi yapacaksınız. Bu yüzden çok titiz davranmanızı anlıyoruz. Ancak merak etmeyin, eğer bahsetmiş olduğumuz unsurları göz önünde bulundurup bir hekim seçerseniz, seçtiğiniz hekimin sizin için en ideal bebek doktoru olacağını söyleyebiliriz.

Özellikle bebeğinizle ve sizinle doğru iletişim kuran, steril ve temiz bir muayenehanesi olan, mesleki geçmişinin sağlam olan, hekimliği sevdiği için yapan, bebeklerle iletişimi kuvvetli olan, muayenehanesi evinize yakın olan ve güler yüzlü personellerle çalışan bir hekim seçtiğiniz durumda çocuğunuzun daha rahat bir doktor hayatı olacağını söyleyebiliriz. Seçeceğiniz en iyi doktor size bu imkanları sunan doktordur.

İlk Doktor Randevusunda Anne Adaylarını Neler Bekliyor? : https://www.bebek.com/ilk-doktor-randevusunda-anne-adaylarini-neler-bekliyor/

 

Post navigation

Bir yanıt yazın