bebeklerde-kabizlik

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Minik yavrunuz dünyaya geldikten sonra annelik duygusunun getirmiş olduğu kaygılar, sizi bambaşka bir kişiye dönüştürmeye başlar. Özellikle yenidoğanların bakımı söz konusu olduğunda beslenme, uyku düzeni, alt değiştirme rutini gibi günlük bebek bakımı ile ilgili birçok konuya ilişkin sorularınız ve endişeleriniz baş gösterir. Miniğinizin gün içerisinde kaç kez emdiği, kaç kez altını pislettiği ve ne kadar süre uyuduğu, hayatınızın en önemli soruları haline gelir. Çünkü bebeğinizin gelişimi ve sağlıkla büyümesi için bu üç sorunun cevabı can alıcı noktalardır. Beslenme ve uykunun önemi tartışılmaz; ama bebeğinizin bezinin kirlenmesinden mutlu olmak, bunu siz de pek tahmin etmiyordunuz. Yavrunuzun gaz sancısı çekmemesi, huzurlu olması ve düzenli emebilmesi için düzenli olarak da dışkılaması gerekecektir. Ancak ortaya çıktığında yetişkinleri bile olumsuz etkileyebilen bir durum olduğu düşünüldüğünde, bebeklerde kabızlık daha sancılı bir hale dönüşebiliyor.

Peki bebekler neden kabız olur? Belirtileri ve tedavisi hakkında tüm merak edilenler bu yazımızda!

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde beslenme bozukluklarından veya bağırsak tembelliğinden kaynaklı olarak dönemsel kabızlık yaşanabilmektedir. Kişi, karında şişliğe sahipse veya dışkılama sorunları yaşıyorsa kabız olduğunu düşünerek önlemlerini alır. Maalesef bebeklerde ve çocuklarda durum bu şekilde ilerlemez. Derdini anlatamayan minikler bazı belirtiler gösterse de ancak sizin bunları doğru yorumlamanız sonucunda sıkıntı fark edilir.

Bebek kabızlığı belirtileri şu şekildedir;

 • Bebeğin kakasında kan varsa;

Bebeğinizin kakasını yaparken zorlandığı anlamına gelir. Kabız olan bebekler zorlanarak tuvaletlerini yaptıklarında, anüs çevresinde yırtılmalar ve kanamalar meydana gelebilir.

 • Bebeğin karnında şişlik ve sertlik varsa;

Bağırsaklarını tam olarak boşaltamadığı için karın bölgesinde gözle görülür şişlik ve elle dokunduğunuzda hissedilebilen bir sertlik vardır. 

 • Bebek ıkınarak kaka yapıyorsa;

Kabız olduğunun bir işaretidir. Bağırsak hareketleri azalmıştır ve dışkının yapısı değişime uğramıştır. Bu da, bebeğinizin zorlanarak ve ıkınarak kakasını yapmasına yol açar.

 • Bebek huysuzsa;

Bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından dolayı yavrunuz karın ağrısı ve gaz sancısı çekebilir, bu durum bebeklerde huysuzluk yaratabilir.

 • Bebek iştahsızsa;

Huysuzluk ve karın ağrısı yaşayan bebeklerde iştahsızlık görülebilir. Boşaltım tam olarak gerçekleşmediği için karında baskı oluşur ve bebek acıktığını anlamaz.

 • Bebeğin kakası kuru ve sertse;

Yeterli sıvı tüketimi olmadığı veya yanlış beslenmeden kaynaklı bağırsak tembelliği oluştuğunun bir işareti olabilir. Kabız bebeklerde dışkının yapısı, kuru ve sert olur. Bebek kakasını seyrek yaptığında bu durum daha belirgindir.

bebeklerde-kabizlik-nedenleri

Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda kabızlık, ilk 6 aydan sonra 2 yaşına kadarki süre içerisinde daha sık görülüyor. Özellikle bu dönemde bu sorunun daha sık yaşanması ‘bebeklerde kabızlık neden olur?’ sorusunu da beraberinde getiriyor;

 • Bebekler, 6.aydan sonra katı gıda ile beslenmeye başlayabilirler. Anne sütünden ek gıdaya geçiş sürecinde bebeklerin vücudu yeni besinlere alışmaya çalışır ve alışma evresinde dışkılama düzenleri değişiklik gösterebilir. Yeni beslenme alışkanlıkları, bebeklerde kabızlığa neden olabilir.
 • Anne sütüne ek olarak verilen besinler, bebeklerde kabızlığa yol açabilir. Bu durum, annenin emzirme döneminde kabızlığa yol açabilen besinleri tüketmesi durumunda da ortaya çıkabilir. Kısacası, anne nasıl beslenirse anne sütünü emen bebek de bu besinleri alacağı için kabız olabilir.
 • Gün içerisinde az sıvı tüketen bebeklerin kabız olma olasılığı daha yüksektir. Vücutta bulunan su miktarının azalması durumunda kabızlık meydana gelebilir. Bu durum, mevsim geçişlerinde daha sık yaşanabilmektedir.
 • Bebeklerde bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlar, yan etki olarak kabızlığa neden olabilir. Genelde ilaca ara verildiğinde sorun da ortadan kalkmış olur.
 • İnek sütü tüketen çocuklarda kabızlık görülebilir. Bazı çocukların bünyeleri, inek sütünü hazmetmekte zorlanmakta ve bu durum kabızlığa yol açmaktadır.
 • Bazı bebeklerin sindirim ve boşaltım hareketleri, diğer bebeklere kıyasla daha yavaştır. Bunun sebebi, genetik yatkınlıktan kaynaklıdır. Metabolik hareketlerin bebekten bebeğe farklılık göstermesi, daha seyrek dışkılamaya neden olabilir.
 • Bebeklerin bazı dönemlerde bağırsak hareketlerinde azalma görülmektedir. Emekleme ve yürümeyi öğrenme zamanları ile diş çıkarma dönemleri, çocukların beslenme düzenlerinin değişmesine ve buna bağlı olarak kabızlığın daha sık yaşanmasına sebep olmaktadır.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Yenidoğan bir bebek 2-3 gün kakasını yapmamışsa, bu durum kabız olduğunun bir göstergesidir. Peki bebekte kabızlık nasıl geçer?

 1. İlaç tedavisi ile: Kabız olan bebeklerde, doktorun tedavi için uygun gördüğü bir ilaç takviyesi ile sorun giderilebilmektedir. Bitkisel destekli fitiller veya prebiyotik ve probiyotik destekli damlalar, bu amaçla kullanılan ilaç takviyeleridir. Bağırsak florasını düzenleyici etki gösteren bu ürünlerin, mutlaka bir hekime danışılarak kullanılması gerekir. Aksi halde, çocuğunuzda alerjik etki gösterme olasılığı mevcuttur.
 2. Masaj yaparak: Bebek kabızlığının ilaçsız tedavilerinden biri de, bebeğin karın bölgesine uygulanan masajlardır. Kabız olan bebekte karında şişlik ve sertlik meydana gelir. Uygun bir masaj yağı veya doğal içerikli bir krem yardımı ile bebeğin karnına dairesel ve yumuşak hareketlerle masaj yapılabilir. Bu yöntem, bebeğin huysuzluğunu gidermede ve rahatlamasında oldukça yardımcı olacaktır.
 3. Sıcak su uygulaması ile: Bağırsak hareketlerini hızlandırmada sıcak suyun etkisi çok yüksektir. Bebeğinizi banyo yaptırırken veya banyo hariç bir zamanda, 10 dakika süre ile çok sıcak olmayan ve miniğinizi yakmayacak sıcaklıkta bir suyun içerisine oturtarak bekletmeniz, kakasının yumuşamasına yardımcı olacaktır.
 4. Egzersiz yaparak: Bol hareket, bağırsak hareketleri yavaşlayan bebekler için en ideal çözümdür. Bebeğiniz henüz yürüyemiyor hatta emekleyemiyor ise, bazı küçük egzersiz hareketleri oldukça faydalı olacaktır. Bebeğiniz sırt üstü yatar pozisyondayken bacaklarını ileri geri pedal çevirir gibi hareket ettirmek, onu hem rahatlatır hem de bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olur.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri ve Çözümleri

Bebeklerde Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kabızlığın ana nedeni, bebeğin yanlış beslenme tarzıdır. Aileler kabızlığı gidermede ve önlemede yavrularını beslerken ‘kabız olan bebeğe ne iyi gelir?’ sorusunu sıkça sormaktadır.

 • Sıvı tüketimi bu dönemde çok önemlidir. Bebeklere taze sıkılmış meyve suları, özellikle şeftali, elma, portakal suyu içirilebilir.
 • Lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Karnabahar ve kereviz püre haline getirilerek bebeklere verilebilir.
 • Günde bir küçük kâse yoğurt yedirmek, yavrunuzun bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır.
 • Tahıllı gıdaların tüketimi arttırılmalıdır. Beyaz ekmeğin yerine tam buğday ekmeği tercih edilebilir.
 • Kayısı, şeftali, mürdüm eriği, elma, armut gibi meyvelerin püresi kabızlığa iyi gelir. Posalı meyveler, bağırsakları çalıştırır.
 • Makarna ve pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih etmek, kabızlığı önlemede yardımcı olacaktır.
 • Bol su tüketimi, özellikle ek gıdaya yeni geçen çocukların sindirimini kolaylaştıracaktır.

Gaz sancısı gibi bebeklerde kabızlık da, yavrunuzun huzursuz günler geçirmesine yol açabilir. Bu süreç içerisinde, özellikle bebeğinizin beslenmesi konusunda ve emziriyorsanız kendi beslenmeniz konusunda hassas ve seçici davranmanız, kabızlığı gidermede en önemli nokta olacaktır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebekte Deri Döküntüleri ve Cilt Hastalıkları

Bebek Beslenmesinde Tahılların Önemi

Besin Alerjisi Çok Ciddi Sonuçlar Doğurabilir