bebek-pudrasi-hakkinda-mutlaka-bilmen-gerekenler

Bebek Pudrası Hakkında Mutlaka Bilmen Gerekenler

Her ne kadar günümüzde bebek pudrası kullanım oranı her geçen gün azalsa da kullananların oranı azımsanmayacak kadar fazladır. Üstelik sadece bebek pişiklerinde değil, kadınların güzellik ürünlerinde, bazı objelerin içerisinde ve daha birçok alanda kullanılıyor. 

Anneler bebeklerini kucaklarına alacakları günü büyük bir heyecan ve sabırla bekler. Bu mutluluk ya bebeğimin sağlığı ile ilgili olumsuz bir şey olursa kaygısı ile, içerisinde biraz endişe ve korku da barındırır. İşte bu yüzden bebekleri için en iyisini yapmak isterler. Onlar için kullandıkları ürünler de onlara sundukları besinler kadar faydalı olmalıdır. Peki, bebek pudraları ne kadar sağlıklıdır?

Talk Pudrası Nedir?

Öncelikle bebekler için kullanılan pudranın ne olduğuna değinmek gerekir. Pudra yerine “talk” olarak da duyabileceğiniz bu madde, aslında bir mineraldir. Bir çeşit maden olan talk içerisinde; magnezyum, silikon ve oksijen gibi maddeler bulunur. Kullanım alanları söz konusu olduğunda çok geniş alanlara yayılabilir. 

Talk yaygın olarak bebeklerin pişik sorunlarını önlemek için kullanılır. Güzellik ürünlerinin içerisinde, temizlik malzemelerinde vb. birçok alanda kullanılan pudra, bazı olumsuz etkilerinden dolayı günümüzde kullanılmaz hale geliyor. Bu olumsuz etkilerin nedeni ise yapısında bulunan ve “asbest” olarak bilinen maddedir. Peki asbest nedir? Özellikleri nelerdir? 

 • Kirece benzeyen, beyaz görünümlü bir topraktır.
 • Maden olarak çıkarılan bir madde olduğu için mineral kategorisine girer.
 • Madde olarak esnek, lifli ve dayanıklı bir maddedir.
 • Oldukça zararlı olduğu için 2010 yılında ülkemizde yasaklanmıştır.
 • Fakat diğer madenlerle çalışmalar yapılırken, inşaat malzemelerini kullanırken bu maddeye maruz kalınıyor.

Bizi ilgilendiren tarafı ise,  bu maddenin bebek pudrası yapımında kullanılmasıdır. Hatta minerali işleyen işçilerin akciğer kanserine yakalanması gibi sorunlarla birlikte kullanımı yasaklanmıştır.

Talk Pudrası Hakkında Bunları Bilmelisiniz!

Bizi ilgilendiren asıl şey bebeğiniz için seçeceğiniz pudranın hangi maddelerden yapıldığıdır. Asbest içeren pudranın kullanılmaması gerektiğini bilerek hareket etmeliyiz. Ayrıca pudranın kullanım alanlarına da değinmek gerekir:
talk-pudrasi-hakkinda-bunlari-bilmelisiniz

 • Kanser riskini arttırıyor

Bilmemiz gereken en önemli nokta budur. Günümüzde pek çok sağlıksız maddelerden dolayı kanser risklerinin arttığı gözlemlenmiştir. Talk pudrası da bu riski arttıran faktörler arasında yer alıyor. Soluduğumuz zaman akciğer kanserine ve kadınlarda kullanıma bağlı olarak yumurtalık kistlerine neden olduğu ortaya çıkmıştır. Eski zamanlarda daha yaygın olan bu yöntem, kadınların genital bölgelerine pudra uygulaması ile gerçekleşir. Bunun sonucunda yumurtalık kanserleri çoğalmıştır.

 • Bebeğinizin pudrayı solumadığından emin olun

Pudrayı bebekte oluşan pişikleri önlemek için kullandığınızı biliyoruz. Fakat içerisinde zararlı madde barındıran pudralarda durum pek iç açıcı sonuçlar ortaya çıkmayabilir. Burnundan soluduğu pudra, bebeğinizin ciğerlerine ulaşarak sağlık problemlerine yol açar. Aynı şekilde popo kısmında ve cinsel organlarına direk olarak temas ettirmeniz de oldukça zararlıdır. Onun yerine organlardan uzak tutarak pudrayı uygulayabilirsiniz. Ama bizim size önerimiz hiç pudra kullanmamanız yönünde olacaktır.

 • Pudra yerine; nişasta ve yulaf unu kullanabilirsiniz

Doğal içerikli ve kendi üretebileceğimiz güvenli unları, pudra yerine kullanabilirsiniz. Tabi ki bunları kullanırken bebeğinizin burnundan solumamasına ve mümkün oldukça az, ihtiyaca bağlı olarak kullanmanızı öneririz. Yumuşak pamuklu bezin üzerine dökerek bebeğinizin kol, boyun ve çok az da poposuna uygulayabilirsiniz.

 • Akne tedavisinde kullanılabilir

Pudra sadece bebekler için değil, günlük kullanım ve güzellik alanlarında da oldukça yaygın kullanılır. Kurutucu bir özelliğe sahip olduğu için sivilceler üzerine uygulanabilir. Hatta bazı bakım killerinin içerisinde bulunan pudra ciltteki yağı alır ve akneleri kurutur.

 • Pudra pişiği önlemiyor

Uzmanlara göre bebeğinizde pudra kullanmanız oldukça sakıncalı bir durumdur. “Bebek gibi cilt” derken belirtilen şey, pürüzsüzlük ve hassaslıktır. İşte bebeğinizin cildi de bu hassaslıkta olduğu için her ürünü kullanmak ona iyi gelmeyecektir. 

Pudra pişiklere sürüldüğünde nemi hapsederek vücutta kuruluğa yol açar bu kuruluk bebeğinizde pişik probleminin artmasına yol açacaktır. Bunun yerine yavrunuzun bezini yeterince değiştirmeli, poposunu ılık su ile yıkamalısınız. Doktorunuz önerirse doğal yağlar ya da kremlerden yardım alabilirsiniz.

 • Bakterilere yol açabilir

Bebeğinizin kızarık bölgelerine; kol altı, kol içi, boyun ve popo gibi bölgelerine sürdüğünüz pudra bölgede kalarak isilik gibi problemler yol açabilir. Özellikle kol altı ve boyun gibi bölgelerin nemlenmesi ile birlikte bir araya biriken pudra, mantar ve bakteri oluşumuna yol açabilir. 

 • Saçtaki yağlanmayı giderir

Güzellik alanında da çok kullanıldığından bahsetmiştik. Pudranın kurutucu özelliği olduğu için yağlanan saça sürüldüğünde yağı engellediği söyleniyor. Günümüzde üretilen kuru şampuanlar gibi saç diplerine sürerek yağlı görünümden kurtulabilirsiniz. Kullandığınız talkın içerisinde doğal mineraller olmasına dikkat edin.

 • Ayak terlemesi ve ayak kokusunu gideriyor

Hormonlara bağlı olarak ya da kullandığınız çorap ve ayakkabının naylon olmasına bağlı olarak ayak terlemesi sorunu çekiyor olabilirsiniz. Bunu önlemek için pudra kullanabilirsiniz. Bir miktar pudrayı çorabınızın içerisine dökerek, teri emmesini sağlayabilirsiniz. Ayakkabı içinde oluşan kötü kokuyu da engelleyen pudrayı ayakkabınıza dökerek kullanın.

 • Terlemeyi önler

Aşırı terleme sorunu yaşıyorsanız pudra kullanabilirsiniz. Kullandığınız pudranın içeriğine bakarak kullanmanız iyi olacaktır. Koltuk altınıza uygularsanız gün boyu kuru kalabilirsiniz. Ayrıca yatarken çok terliyorsanız çarşafınıza biraz pudra döküp öyle yatabilirsiniz. Ama bu yöntem ortalığı biraz pudra yapabilir.

 •  Maskaradan önce uygulamak

Sadece bebekler ve kişisel bakım için değil güzellik alanında da pudrayı kullanabileceğinizi söylemiştik. Ufak bir ipucu olarak, maskara uygulamadan önce kirpiklerinizi pudralayın. Bunu yaparken gözünüze ve burnunuza kaçmamasına dikkat edin. Sonrasında maskarayı uygularsanız daha dolgun kirpik görünümü elde edebilirsiniz.

Bebek pudrası kullanmadan önce bir kez daha düşünmeniz için size gerekli bilgileri sunduk. İçerisinde bulunan zararlı mineral olan “asbest” ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle bebeğinizde pişik gibi bir sorun yaşıyorsanız pudra yerine daha doğal yöntemler kullanmalısınız. Yavrunuzda ileri derecede bir pişik sorunu varsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Yavrunuzu hasta etmeden her bezini değiştirdikten sonra, poposunu yıkarsanız pişik sorununun önüne geçebilirsiniz. Doğal yağlardan da faydalanabilirsiniz.

En İyi 6 Bebek Yağı Tavsiyeleri ve Yorumları Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

En İyi 6 Bebek Yağı Tavsiyeleri ve Yorumları: https://www.bebek.com/en-iyi-6-bebek-yagi-tavsiyesi-ve-yorumlari/

 

Bebek Beslenmesinde Tahılların Önemi

Hangi Dizi Annesisin? – Türk Yerli Dizileri

Bebeklerde Güneş Gözlüğü Kullanımı